Neškolení by se neměli o záchranu tonoucího pod jezem vůbec pokoušet, říká záchranář

Pavel Mazanec Pavel Mazanec, Jana Kramlová
15. 7. 2021 18:47
Průtoky řek se po vydatných deštích udržují nad normálem. Vodáci by tak měli být mnohem obezřetnější při jejich splouvání, jinak mohou jejich cesty skončit tragicky jako úterní nehoda raftu na řece Sázavě u Českého Šternberka. Na co si musí vodáci dávat pozor a kdy je nutné se splutí řeky úplně vyhnout? Na otázky Aktuálně.cz odpovídal Josef Švec z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže.

Výšky hladin českých řek jsou v posledních týdnech nad normálem, hrozí tedy při jejich splouvání větší nebezpečí?

Ano, s vyššími průtoky na řekách vzniká větší nebezpečí. Je to dáno tím, že je řeka při splouvání rychlejší. Zároveň více vymílá břehy a kořeny stromů, stromy může i vyvrátit, a tím přehradit část řeky nebo celý vodní tok.

Kvůli změně průtoku se mohou nebezpečnými stát i jezy, a to i ty, kde se lidé běžně koupou. Děje se tak především prodloužením vývaru pod jezem, kde se mohou držet splavené předměty, například klády, a v neposlední řadě i lodě s posádkou.

Je nezbytné sledovat meteorologickou předpověď a sledovat, jaký je aktuální průtok na konkrétní řece, případně jestli se může v blízké době zvýšit. Na sledování těchto informací je již nepřeberné množství mobilních aplikací či webových stránek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Okamura bude obhajovat funkci předsedy opoziční SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si na sobotní celostátní konferenci zvolí své vedení na příští tři roky. S ohledem na koronavirovou epidemii se jednání bude konat on-line. Funkci předsedy bude obhajovat Tomio Okamura, který hnutí vede od jeho vzniku v roce 2015 a do předloňské konference bylo jeho jméno i v názvu uskupení.

Tříletý mandát ve vedení hnutí obhájil Okamura v polovině července 2018, kdy na volební konferenci v Praze získal 150 ze 152 hlasů, jeden delegát byl proti a Okamura nehlasoval. Funkci si tehdy udržel i místopředseda hnutí a šéf poslaneckého klubu Radim Fiala, kterému delegáti dali 149 hlasů. Členy končícího předsednictva jsou ještě poslanci Radovan Vích a Radek Rozvoral a bývalý poslanec Jaroslav Holík. Na sobotní konferenci bude 85 delegátů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy