Co zbylo z Jáchymovského pekla dvacet let po Sametové revoluci

Co zbylo z Jáchymovského pekla dvacet let po Sametové revoluci
Palečkův hrad. Nejbizarnější pozůstatek lágru Rovnost. Pro zkrášlení apelplacu si ho nechal od muklů postavit sadistický velitel tábora František Paleček.
Mapa jáchymovských lágrů podle leteckých snímků z roku 1952.
Rudá věž (Věž smrti) - pracoviště lágru ve Vykmanově s krycím označením "L".
Ruda se zde zpracovávala v přízemní budově s několikaposchoďovou věží. V přízemí byl velký mlýn, který měl velká kola s hnacími řemeny. Vše bylo bez ochranných sítí a kropení vodou. Kolem dokola byly uzamčené boxy, ve kterých byla složena čistá ruda. Svážela se tam ze všech šachet z celé republiky. Ruda se drtila ve velkém mlýně. Odtud odjížděly vlaky plné uranu do Sovětského svazu.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
29. 1. 2010 15:29

Jáchymovsko/Praha - V Praze začala výstava, na níž bývalí vězni z jáchymovských dolů prezentují kus osobní i národní historie.

Výstava Vyneseno z lágru v sídle Nadace Olgy Havlové na Senovážném náměstí je oslavou maličkostí, které odsouzencům do pracovních táborů umožnily přežít.

Snímky z výstavy si můžete ve zvláštní fotogalerii prohlédnout zde.

Fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek se už před časem vypravil po stopách toho, co z jáchymovského pekla zůstalo.

Rovnost, Svornost, Bratrství, Nikolaj, Eliáš, Barbora - to jsou jen některá jména koncentráků, kterými v průběhu 50. let dvacátého století prošly desetitisíce politických vězňů komunistického režimu.

Prohlédněte si znovu místa, která by neměla být zapomenuta. Třeba Rudou věž, též zvanou věž smrti, nejobávanější místo ze všech lágrů. Nebo bizardní hrádek, pro okrášlení apelplacu tábora Rovnost...

Informace pod fotografiemi od jáchymovského mukla Františka Šedivého a z www.protikomunisticke.misto.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy