Co říkali na výslechu: Kalousek zná Nagyovou vizuálně

Eliška Bártová Radek Nohl Eliška Bártová, Radek Nohl
22. 6. 2013 7:50
Deník Insider popsal, co zatím zaznělo při výsleších. Jméno Janoušek zní zřídka.
Jana Nagyová v policejním voze
Jana Nagyová v policejním voze | Foto: Reuters

Praha - Jejich sledování celou aféru spustilo, ale při výsleších obviněných jména jako Ivo Rittig či Roman Janoušek padají zatím zřídka.

Vyšetřovatelé se Jany Nagyové, pravé ruky Petra Nečase, i expolitiků Fuksy, Tluchoře a Šnajdra ptají na to, jak se domlouvaly lukrativní posty pro rebely v ODS. Jana Nagyová nad to musí vysvětlovat, proč na její pokyn pracovníci Vojenského zpravodajství sledovali například premiérovu ženu Radku Nečasovou.

Deník Insider v pátečním vydání publikoval informace o obsahu výslechů. Odvolává se přitom na zdroje detailně obeznámené s průběhem vyšetřování. Cituje také právníky obviněných.

Šnajdra, Tluchoře i Fuksu dnes policie stíhá kvůli přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Insider zjistil, že se policisté exposlanců ptají také na to, zda poté co upustili sněmovnu, nedostali i finanční odměnu. "Všichni to vylučují," cituje Insider jeden ze zdrojů.

Výslech mají za sebou nejen obvinění, ale i další lidé. Například ministr financí Miroslav Kalousek na policii popsal, že Janouška zná jen z novin a Hrdličku viděl jednou - když vycházel z hospody poblíž sněmovny.

"V případě Jany Nagyové ministr Kalousek řekl, že se s ní zdravil jen ve středu, kdy se konala vláda, jinak s ní nemluvil," popsal Insideru zmíněný zdroj. To potvrzuje i obhájce Nagyové Eduard Bruna. "Jediná věta tam padla, že se s klientkou nezná. Nikdy s ní nejednal, zná ji jen vizuálně," prohlásil Bruna.

Přečtěte si podrobné informace o tom, jak vypadají výslechy obviněných a na co se ptají vyšetřovatelé - zde v deníku Insider

 

Právě se děje

před 29 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy