reklama
 
 

Co říkají Norové? Čechy uchvátil server na předpověď počasí

2. 8. 2015 6:49
Norská meteorologická služba Yr.no si v Česku získala neobvyklou prestiž. Češi jsou třetími nejčastějšími uživateli našeho serveru na světě, říká v rozhovoru manažerka Ingrid Støver Jensenová.

Praha - Co říkají Norové, ptají se Češi. To když chtějí vědět, zda jim nebude odpoledne na výletě pršet.

Na svých počítačích nebo chytrých telefonech vyťukají webovou adresu yr.no - tedy norskou meteorologickou službu - a zkoumají, jak venku bude.

Podle statistik jsou Češi dokonce třetími nejčastějšími uživateli norského serveru na světě, prozradila v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz produktová manažerka a editorka norské služby Ingrid Støver Jensenová.

Proč se server jmenuje zrovna Yr?

Původní název měl být "vaer", což znamená počasí. Ale protože tato doména URL byla zabraná a vlastníci nám ji nechtěli přenechat, vybrali jsme název Yr. V norštině má slovo mnoho významů, v překladu je to “mrholení” nebo také “malé kapky”, což je velmi typické počasí v Norsku.

Kolik lidí denně používá váš web?

V létě bývá návštěvnost nejvyšší. Pokud započítáme všechny přístupy, ve verzi služby i mobilní aplikace, máme kolem 1,5 milionu uživatelů denně a 8,5 milionu návštěvníků týdně.

V čem se lišíte od ostatních meteorologických serverů?

Největší rozdíl oproti jiným službám stejného typu je v tom, že můžete vyhledávat konkrétní místa a k dispozici máme opravdu velké množství meteorologických informací. Původně jsme neplánovali globální rozšíření. Stal se z toho ale skvělý bonus, na který jsme hrdí. Posílají nám e-maily vinaři z Latinské Ameriky, piloti z Jižní Afriky a lidé z celého světa.

Proč jste se nakonec rozhodli poskytovat předpovědi počasí pro celý svět?

Protože počasí nekončí za hranicemi země. Chcete-li předpovědět tlak v daném místě a čase, musíte použít globální model předpovědi počasí. Pokud chcete předpověď pro Norsko, musíte se podívat na počasí ve světě.

Ve kterých státech je služba nejoblíbenější?

Máme uživatele ve více než dvě stě zemích. Polovina z nich je z Norska a ohromné zastoupení máme také ve Švédsku. Ale hned třetí je Česko! Pak následuje Dánsko, Polsko, Jižní Afrika, Estonsko, Island, Velká Británie, Německo a mnoho dalších.

Jak vypadal server po spuštění?

Služba byla poprvé "tajně" představena v roce 2007. Sice byla dostupná pro uživatele, ale bez oficiálního oznámení. Nebyli jsme si jistí, zda server dokáže pojmout velké množství uživatelů. Avšak se spuštěním jsme ztratili nad počtem uživatelů kontrolu a přes léto jejich počet vzrostl na sto tisíc týdně. Před koncem roku navštívilo server více než půl milionu uživatelů týdně. Následkem toho služba několikrát spadla. Urychleně jsme usilovali o vybudování silnějšího systému.

Co myslíte, že je důvodem vaší pověsti jedné z nejpřesnějších služeb poskytující předpovědi počasí?

Kromě národního modelu využíváme Evropský model, ECMVW (European Centre for Medium-Range Weather Forecast) od Evropského centra předpovědi počasí v Readingu kousek od Londýna. Všechny symboly generuje počítač na základě meteorologických modelů. Hodně využíváme zpětné vazby uživatelů. Především na jejím základě jsme dosáhli mnohem efektivnějších kalkulací a kvalitnějších předpovědí.

Nabízíte také placené meteorologické služby?

Vzhledem k tomu, že je služba placena z peněz daňových poplatníků, považujeme data o počasí za vlastnictví veřejnosti. Poskytovat vysoce kvalitní data o počasí zdarma považujeme za své poslání. To samé dělají naši sousedé - Švédsko, Finsko, Island. Otevřená politika dostupných dat je však v Evropě unikátní. Službu využívá spousta vývojářů a některé země, které nemají svůj vlastní meteorologický institut.

Jsou i jiné země, kromě těch ze severu Evropy, které poskytují data zdarma?

Americký národní meteorologický institut, ale ve formátu, který je pro vývojáře složitý.

Nevadí vám, že na datech vydělává někdo další?

Pokud někdo data využívá, pomáhá nám tím. Nevadí, když je to pro komerční účely založené na reklamě. Považuji to za jeden z důvodů, proč je Yr jedna z nejznámějších služeb poskytující servis o počasí.

Jaké jsou vaše další plány se serverem?

Právě teď pracujeme na nové webové službě ve čtecím režimu pro mobilní telefony. Pro veřejnost jsme ji zpřístupnili v červnu, najdete ji na beta.yr.no. Za určitou dobu nahradí službu, kterou pro mobily máme teď (m.yr.no). Můžete novou beta verzi vyzkoušet, najdete ji i v angličtině. Později plánujeme vytvořit nový design pro naše aplikace.

Je pro Nory předpověď počasí hodně důležitá?

Norsko je země s dlouhými pobřežími a vysokými horami. Počasí zde mělo vždy velký dopad. Historicky vzalo spousty životů a bohužel stále bere. V minulých dobách měla každá tamější rodina někoho, koho ztratila na moři kvůli náhlému zhoršení počasí. Tohle povědomí si v sobě pořád nesu i já, a je tak pro mě ještě důležitější umožnit lidem, aby se podle předpovědi zařídili, pokud budou venku v přírodě. V dnešní době mají Norové víc volného času než dřív a hodně lidí provozuje outdoorové aktivity. Proto je předpověď počasí pro Nory každodenně důležitá.

Co pro vás znamená práce pro Yr?

Začala jsem zde pracovat v roce 2012, ale službu jsem využívala roky předtím. Práce tady je velice inspirativní. Žiju v Oslu, což je část Norska, kde je počasí docela předvídatelné a bezpečné v porovnání se zbytkem země. Můj pradědeček byl rybář a farmář, který žil na pobřeží daleko na severu Norska, kde je drsné klima. Tohle místo navštěvuji každé léto. Dnes si užívám půlnoční slunce, dechberoucí přírodu s krásnými plážemi, ledově studenou vodu a strmé hory.

autoři: Tereza Hrabinová, Markéta Hronová | 2. 8. 2015 6:49

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama