Co prozradil dům, kde sídlil Liglass: Vazby na stíhaného politika, který prosazoval vodní elektrárny

Michael Švec Michael Švec
13. 8. 2017 10:03
Firma Liglass Trading CZ, která má v Kyrgyzstánu stavět vodní elektrárny za stovky milionů dolarů, se tento týden vystěhovala z moderní devítipodlažní budovy v centru Biškeku. Tento dům ovšem není v této středoasijské zemi zcela neznámý - podle tamních médií patří vlivnému politikovi, exministru hospodářství a podnikateli Akylbekovi Žaparovovi. Právě on se v zemi dlouhodobě zasazuje o stavbu vodních elektráren.
Biškek, Liglass
Biškek, Liglass | Foto: Michael Švec

Biškek (od našeho zvláštního zpravodaje) - Devítipodlažní budova, v níž do minulého týdne sídlila kancelář firmy Liglass Energo Kej Dži, ukazuje na další možné vazby českých investorů na vlivné politiky v Kyrgyzstánu.

Česká společnost Liglass Trading vyhrála v Kyrgyzstánu soutěž na stavbu 10 menších vodních elektráren a také kaskády na řece Naryn, investice má dosáhnout asi 500 milionů dolarů. Podle výpisu z kyrgyzských rejstříků místní dceřinou firmu Liglass Trading CZ vede bývalý poslanec Kubanyčbek Tumanov a společnost má sídlo právě v Šapokovově ulici 93/2, odkud se minulý týden odstěhovala.

I když podle oficiálních údajů tento moderní dům v samém srdci Biškeku patří dvěma zahraničním společnostem s nedohledatelnými vlastníky, kyrgyzská média v minulých letech za skrytého majitele označila bývalého ministra hospodářství a financí Akylbeka Žaparova, nynějšího poslance.

Budova v Šopokově ulici se dostala na stránky novin i v loňském roce - opět v souvislosti s Žaparovem. Na jaře svolala tiskovou konferenci matka biškekského podnikatele Kuvata Karabajeva a obvinila tři vlivné politiky, že jejího syna připravili o podnikání a nechali ho úmyslně stíhat. Mezi nimi i Žaparova, kterého označila za majitele domu.

Policie případ brzy smetla ze stolu a upozornila, že dům patří společnosti Ala-Too Rent, jejímž šéfem je jistý Ulanbek Abykejev - podle ekonomického serveru Tazabek.kg někdejší blízký spolupracovník Žaparova. "Ano, říká se, že s tím domem má něco společného," řekl Aktuálně.cz o exministrovi financí kyrgyzský politik, který si nepřál být jmenován.

Žaparov navíc v minulém funkčním období zasedal v parlamentu za stranu Ar-Namys - stejně jako šéf kyrgyzského Liglassu Tumanov. "To on Tumanova přivedl do politiky," prozradil zdroj s tím, že oba politici mohli fungovat spíše jako lobbisté a prostředníci než ti, kteří by rozhodnutí dokázali prosadit.

S investory se dveře netrhnou

Žaparov přitom o hydroenergetiku projevuje dlouhodobě zájem. Byl to on, kdo navrhl, aby se v zemi postavily desítky menších vodních elektráren. "Navrhuji přijmout zákon, podle nějž by stát představovaný vládou vykupoval elektřinu od malých vodních elektráren za nejméně šest centů. Jestli přijmeme tento zákon, v Kyrgyzstánu se s investory dveře netrhnou," navrhoval už před šesti lety. Také aktivně usiloval o stavbu kabaratinské vodní elektrárny na řece Naryn.

Žaparov ale nelobboval jen za hydroenergetiku jako takovou, ale i za příchod českých investorů. Letos v lednu podle serveru Tazabek.kg prohlásil, že s vicepremiérem Olegem Pankratovem "očekáváme 500 milionů dolarů ze strany České republiky na stavbu malých vodních elektráren".

"Tu investici už pojistili," prohlásil v době, kdy tendr na stavbu těchto přehrad zdaleka ještě neprobíhal, úřady v Biškeku už ale měly dva negativní posudky na firmu Liglass od svých diplomatů ve Vídni.

Žaparov vyzval premiéra Sooronbaje Žeenbekova, aby přijal politické rozhodnutí, díky němuž by země mohla českou investici přijmout, a doplnil, že všechno ostatní už je vyřešené. "Žeenbekov byl už dvakrát jmenován premiérem, ale tento problém se nehýbe z místa," dodal Žaparov na jednání parlamentního hospodářského a fiskálního výboru.

Podezření z korupce

Na jaře pak byl zahájen tendr na stavbu 14 malých vodních elektráren, v deseti případech vyhrála česká společnost Liglass Trading. Čeští investoři 10. července s vládou uzavřeli smlouvu, kde se ale zároveň zavazují postavit "velké" elektrárny na řece Naryn, kterých se soutěž netýkala.

Žaparovova hvězda však v Kyrgyzstánu podle všeho začala na jaře padat. Koncem května vyšlo najevo, že jej spolu s dalším poslancem kyrgyzská prokuratura stíhá pro podezření z korupce. V případu jde o údajné nezákonné použití a neúčelné využití 200 milionů somů (asi 66 milionů korun).

Žaparova se Aktuálně.cz nepodařilo kontaktovat, Tumanov zavěsil.

Reportáž z Kyrgyzstánu. Česká firma Liglass Trading zde má stavět jednu z přehrad narynské kaskády | Video: Michael Švec
 

Právě se děje

před 6 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy