Co napsal Rath den před soudem: O Nečasovi i republice

Rozsáhlý korespondenční rozhovor s vazebně stíhaným poslancem a exčlenem ČSSD.
David Rath ve sněmovně při vydávání ke stíhání.
David Rath ve sněmovně při vydávání ke stíhání. | Foto: Jan Langer

Rozhovor - Kdysi jeden z nejvýraznějších poslanců ČSSD David Rath je už přes rok ve vazbě kvůli podezření z korupce (kauza "sedmička v krabici").

Stěžuje si na to, že vazebně stíhaní, ač se na ně musí pohlížet právně jako na nevinné, mají špatné podmínky. A tak ve vězení sepsal novely zákonů o vazbě a výkonu trestu.

Zatímco ale v Parlamentu postupuje vládní návrh drobných změn, Rathova revoluční novinka (kterou ještě Nečasova vláda označila za příliš nákladnou) padá stále pod stůl. Rath v ní mj. navrhl častější návštěvy, více balíčků z domova nebo zlepšení hygienických podmínek.

Deník Aktuálně.cz zaslal Rathovi otázky písemně. Poslanec před začátkem soudu odpověděl i na to, jak se na líčení připravuje a čím se bude bránit.

Aktuálně.cz: Jak se za více než jeden rok změnil váš život? Co je pro vás ve vazbě nejtěžší?

David Rath: Byl jsem workoholik a napravili mě na člověka, co celý den nedělá nic. Celý svůj profesní život jsem se snažil dělat něco užitečného pro druhé. Tady se tak mohu starat jen sám o sebe. Na vězení je nejhorší odloučení od blízkých. Každého ze synů vidím 1,5 hodiny jednou za 14 dnů.

A.cz: Proč vás podle vás ani po roce soud nepustil z vazby na svobodu? Jak si tu krátíte volný čas?

Vězněním mi chtějí komplikovat obhajobu, bojí se toho, že bych komunikoval s médii a chodil do sněmovny. To jsou důvody pro vazbu. Oficiálně to maskují obavami z útěku, ale nemají pro to jediný důkaz. Nenašli cokoli, co bych měl někde v zahraničí, přesto tvrdí, že mají obavu.

Dojmologií vysvětlíte cokoli. Když je žádá, aby předložili důkazy, tak mlčí. Ve vězení čtu, píšu a sleduji zpravodajství na ČT24 a různé dokumentární filmy. Politickou situaci sleduji. Nemůžu říci, že by mě něco překvapilo, snad jen to, že Petr Nečas procitl a pochopil, že tu vybudoval prokurátorskou republiku.

A.cz: Píšete z vazby další knihu? Pokud ano, o čem bude?

Dopsal jsem II. díl knihy Přisedněte si, prosím a je to o proběhlém roce a mých zkušenostech z vězení. První díl je již rozebrán, tedy je prodáno prakticky celých deset tisíc kusů. V této knize jsem řadu dnešních věcí předvídal a druhý díl na to navazuje.

A.cz: Jak hodnotíte skutečnost, že vláda váš návrh na úpravu vazby odmítla a sněmovna se jím doteď nezabývala?

Je to chyba. České vězeňství není v dobrém stavu, je to továrna na recidivisty. Země s výrazně lepším vězeňstvím mají i násobně nižší recidivu. Když zabráníte recidivě, pak zachráníte tisíce obětí možné trestné činnosti. Sama veřejnost ve vlastním zájmu by měla tlačit na vládu, aby se vězeňstvím zabývala.

A.cz: Nemá pravdu námitka, že vaše návrhy jsou neúměrně nákladné a znamenaly by přebudování věznic?

Šlo by o postupný proces, který by měl začít a postupovat podle nějakého dlouhodobého plánu ke stanovenému cíli. Náklady by tak mohly být rozloženy do řady let.

Začít by se mělo tím, že stále máme zbytečně moc lidí ve vězení. Zásadním krokem je konečně zavést hlídací náramky a mít fungující domácí vězení. O tom se roky mluví a skutek nikde. Nevidím ani plán, ani jasný cíl.

A.cz: Co ze svého návrhu považujete - vzhledem k vašim zkušenostem s vazbou - za vůbec nejdůležitější?

Zvýšení kontaktů s blízkými osobami, možnost pracovat, zvýšit možnost osobní hygieny a možnost vycházek v trochu lidském prostředí.

A.cz: Pokud jste vládní návrh viděl: co v něm podle vás chybí, jsou tam opomenuty některé z vašeho pohledu opravdu důležité věci?

Vládní návrh neřešil vůbec nic. Několik drobnějších změn se tam dostalo poslaneckými návrhy, ale nejde o nic zásadního. Média změny zveličila.

Už před novelou jste mohl požádat o nekuřáckou či samostatnou celu. To tedy není žádná změna. Vlastně jsem našel jen změnu v režimu telefonování u odsouzených, ve vazbě se nemění nic.

Tudíž posun je takřka neviditelný. V médiích to vyznělo jako zásadní změny, což je dezinformace.

A.cz: Navštívil vás za více než rok pobytu za mřížemi některý z členů ČSSD? Připravujete nějaké další zákony?

Ano, byla zde řada lidí a nejen z ČSSD. Nebudu je jmenovat, je na nich, zda to řeknou. Počkám, až se rozhodne situace s vládou, a pak zvážím, zda má cenu připravovat další návrhy změn zákonů.

A.cz: Volby do sněmovny se blíží. Jak podle vás dopadnou a kdo bude premiérem?

Rok je dlouhá doba. Kdo by v květnu čekal, že v červnu skončí Nečas téměř ve vězení. Dějí se zde naprosto nečekané a divné věci. V této atmosféře se nedá nic moc odhadnout. Jen to, že bude pokračovat cílený rozvrat politické scény a bude sílit snaha o změnu systému k nějakému autoritativnějšímu režimu.

A.cz: Je důvod k tomu, aby se vaše kauza vrátila k došetření? Nejde pouze o zdržování případu?

Nejsou prakticky žádné jasné důkazy pro tvrzení obžaloby. Ta vše dovozuje a předpokládá. Soudce však nechce věc nechat dořešit a bude to řešit během stání. Toto rozhodnutí je jeho právo.

A.cz: Na čem chcete postavit svou obhajobu před soudem? Máte nějaký nový důkaz o vaší nevině?

Dnes už je mnoho posudků soudních znalců a všechny konstatují, že zakázky byly za ceny obvyklé, soutěže probíhaly podle zákona a nediskriminačně. Je i audit zadaný EU, který zjistil, že ROP Střední Čechy byl takřka bezchybný, a tak je nejlepší z republiky. Z žádné zakázky, dle znalců, nemohly být vyplaceny úplatky, jak tvrdí žalobce.

Já nepravdivost obžaloby opírám o stanoviska mnoha znaleckých ústavů a o výpovědi svědků, odborníků v oblasti zakázek. Žalobce moji vinu dovozuje jen z vlastního dojmu. Tak uvidíme, zda žijeme v zemi, kde platí fakta, či v zemi, kde stačí, aby si lidé na určitých místech jen něco mysleli a chtěli.

A.cz: Budete chtít u soudu napadnout věrohodnost odposlechů? Máte důkaz, že mohly být pořízeny neoprávněně?

Odposlechy jsou fragmentované, nenavazují na sebe, většina chybí, z velké části jsou nesrozumitelné, to byste měli sami slyšet v soudní síni. Sám Ústavní soud upozornil na protizákonnost a účelovost delegování vyšetřování do místně nepříslušného kraje. Přepisy odposlechů neodpovídají nahrávkám a našli jsme účelovou manipulaci s přepisy.

Bohužel nikdo nechce vyšetřit, kdo tuto protizákonnou činnost dělal a co vše ještě upravil. Navíc já jsem v odposleších neslyšel nic, co by svědčilo pro tvrzení obžaloby vůči mé osobě. Není tam ani slovo o tom, že bych jakkoli zasahoval do výběrových řízení.

A.cz: Ponecháte si poslanecký mandát do konce funkčního období? I když vás v případě soud odsoudí?

Proces se mnou je politickým procesem a tomu mohu čelit lépe mandátem poslance. Taky lépe mohu čelit zvůli represivních složek. Díky tomu se o věc zajímají již i některé zahraniční instituce a organizace.

A.cz: Jak je možné, že jste od loňského května čerpal poslanecké náhrady za internet a telefonování, když jste byl ve vazbě?

Mám asistenty a ti obhospodařují můj internet, podívejte se na mé stránky www.rathdavid, na můj Facebook. Asistenti pro mne vypracovávají i přehled internetu stejně tak, jak zajišťují telefonické hovory. Jistě chápete, že to lze těžko dělat bez připojení na internet a bez telefonu. Je asi jedno, zda to dělám osobně, či prostřednictvím asistentů.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Festivaly Mighty Sounds a Brutal Assault budou až příští rok

Táborský hudební festival Mighty Sounds kvůli koronaviru přesouvá letošní ročník na léto 2022. Zdůvodnil to i tím, že některé kapely překládají turné. Vstupenky zůstávají v platnosti. Akce, jež se zaměřuje na žánry ska, punk či reggae a navštěvuje ji přes 10 tisíc lidí ročně, se kvůli pandemii nekonala ani vloni.

Třetina diváků na Mighty Sounds tradičně přijíždí z ciziny. Dvě hlavní kapely odloženého ročníku, Dropkick Murphys a Social Distortion, jsou americké. Díky podpoře z ministerstva kultury se povedlo nahradit většinu loňských nákladů. Ze vstupenek, jichž se loni prodalo několik tisíc, pořadatelé vraceli kolem 40 kusů.

Odklad na další rok nedávno oznámil také festival tvrdé hudby Brutal Assault, který se koná v kulisách historické pevnosti Josefov. "Celý rok jsme tvrdě makali, aby byl letošní jubilejní ročník připraven. Bohužel situace kolem covidu-19 se nelepší a nám po zralé úvaze nezbývá nic jiného než 25. ročník přesunout na příští rok," uvedli pořadatelé. Příští Brutal Assault se tak má nově konat ve dnech 9. až 13. srpna 2022.

Zdroj: ČTK
Další zprávy