Možný ministr padl kvůli kyperským půjčkám, sponzoruje STAN ze solárního byznysu

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 25. 11. 2021 10:03
Místopředseda Starostů a nezávislých Věslav Michalik už není v očekávané vládě Petra Fialy kandidátem na ministra průmyslu a obchodu. Nominace se vzdal kvůli byznysu s firmou sídlící na Kypru. Středomořský ostrov platí za daňový ráj s možností ukrytí skutečných vlastníků. Michalik se rozhodl neucházet se o vládní angažmá ve čtvrtek. Aktuálně.cz přináší základní přehled kauzy.
Věslav Michalik podniká se dvěma solárními firmami (ilustrační snímek).
Věslav Michalik podniká se dvěma solárními firmami (ilustrační snímek). | Foto: Thinkstock

Peníze z Kypru šly i do Michalikovy solární firmy

Kyperskou firmu Lowfield Investments spojují s Michalikem a jeho manželkou Hanou minimálně tři transakce. První dvě představují půjčku 4,6 milionu eur (přibližně 94 milionů korun), na kterou upozornil Deník N. Spadají do doby před rokem 2011. Část z úvěru, přesně 3,4 milionu eur, putovala do firmy Solar Area, jejímž polovičním vlastníkem byl tehdy Michalik. Od roku 2013 po další tři roky patřila výhradně jemu, následně se v jejích orgánech angažovala jeho rodina.

Zbytek půjčky přijala od kyperské firmy její dceřiná společnost Dark Sky, která v Dolních Břežanech pronajímá kanceláře. Michalik s rodinou v obci těsně za Prahou žije, od roku 2004 je tam starostou. U firmy Dark Sky je coby kontaktní osoba vedena Hana Michaliková. Není jasné, k čemu zmíněné půjčky sloužily, proč v jednom případě mířily peníze od mateřské firmy k dceřiné a z jakých aktivit peníze pocházely.

"Žádná aktiva do firmy vložena nebyla, pracovala pouze s vlastním kapitálem, který vytvořila vlastní činností," uvedla k Lowfield Investments bez bližších podrobností Michaliková. Prohlásila, že podniká v developerském byznysu, není bílým koněm a vše je legální. Michalik se k věci stavěl do středy zdrženlivě. "Nevidím důvod, proč by obchodní vztahy mojí ženy měly mít nějaký vliv," řekl.

Podle údajů v obchodním rejstříku řídí firmu Lowfield Investments dva kyperští občané Panajota Konstantinu a Urania Christu. Dceřiná společnost Dark Sky je navíc majetkově propojená s investičním fondem Valour s neznámými majiteli. Podle Deníku N mají ve fondu podíl nejasné hodnoty Michalikovi, kontrolními a výkonnými orgány fondu prošel Michalikův partner z firmy Solar Area Petr Kincel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy