Možný ministr padl kvůli kyperským půjčkám, sponzoruje STAN ze solárního byznysu

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 25. 11. 2021 10:03
Místopředseda Starostů a nezávislých Věslav Michalik už není v očekávané vládě Petra Fialy kandidátem na ministra průmyslu a obchodu. Nominace se vzdal kvůli byznysu s firmou sídlící na Kypru. Středomořský ostrov platí za daňový ráj s možností ukrytí skutečných vlastníků. Michalik se rozhodl neucházet se o vládní angažmá ve čtvrtek. Aktuálně.cz přináší základní přehled kauzy.
Kypr je daňovým rájem.
Kypr je daňovým rájem. | Foto: Shutterstock.com

Firma z daňového ráje ve Středomoří

Věslav Michalik je finančník a investor, jehož majetek sahá k miliardě korun. Na jeho bankovní účet, jejž využívá i jeho žena Hana, stejně jako do firem s nimi spjatých tekly v minulých letech desítky milionů korun z off-shore firmy Lowfield Investments se sídlem na Kypru. Už to byl pro potenciálního ministra problém. Daňové ráje jako Kypr, Monako či některé karibské země slouží k optimalizaci daní, navíc umožňují skrýt vlastníka a zastřít původ peněz.

"Daňové ráje byly od začátku především nástrojem k obcházení pravidel. Nemuselo se nutně jednat o nelegální aktivitu, ale většina důvodů byla neetická, od vyhnutí se placení daní až po skrývání majetku veřejných funkcionářů," řekl už k tomu dříve Aktuálně.cz analytik organizace Transparency International Milan Eibl.

Současně upozorňuje, že zakládání firem v daňových rájích nepředstavuje problém jen pro představitele veřejné moci, ale dotýká se i soukromého sektoru. Světový trend je takové podnikání tlumit. "Kriminální potenciál u daňových rájů je enormní, stejně tak snižují efektivitu většiny protikorupčních opatření," říká.

Hnutí STAN se přitom vymezilo proti tomu, když si premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ještě před vstupem do politiky přes firmy v daňových rájích půjčoval na nákup nemovitostí ve Francii. Kauza vyšla najevo letos ve volebním týdnu. "Zámeček na francouzské Riviéře. Koupený tajně přes daňové ráje. Únikový plán má Babiš připravený," reagoval šéf hnutí Vít Rakušan, že po volbách si tam Babiše "Interpol posléze najde".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

USA oznámily diplomatický bojkot olympiády v Pekingu, důvodem jsou lidská práva

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámil Bílý dům, který rozhodnutí odůvodnil porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Penalizovat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy