Co je národní památka? Slavná Venuše kupodivu ne

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
2. 12. 2007 11:00
V soupisce kulturního dědictví panuje zmatek

Brno - Ozbrojeni samopaly a krytí černou kuklou dohlížejí policisté na Věstonickou Venuši, když putuje z Moravy někam na výstavu. Slavnou sošku známou po celém světě by však Češi v soupisce nejvzácnějších pamětihodností svého národa hledali marně.

Venuše zatím na seznam národních kulturních památek nesměla. Je totiž "jen" sbírkovým předmětem a zdaleka není sama. "Téměř dvacet let po pádu komunismu je v tom pořád neskutečný nepořádek," potvrzují odborníci.

To se nelíbí jihomoravským radním. Navrhují rozšíření soupisu národních kulturních památek nejen o slavnou sošku, ale také o dalších osm historických klenotů jižní Moravy.

Řediteli brněnské pobočky Národního památkového ústavu Petru Kroupovi se zájem Jihomoravského kraje líbí. "Nazval bych to pokusem vnést do toho bordelu už konečně pořádek," okomentoval Kroupa postup radních.

Systém neukazuje, co je víc

Češi podle Kroupy dodnes nemají jasno v tom, co je jejich kulturním dědictvím. "Tento pojem se u nás narozdíl od západní Evropy nikdy neužíval. Proto v tomto trochu tápeme," uvedl Kroupa.

Systém ochrany českého kulturního dědictví nefunguje podle jednoduchého klíče, který by pamětihodnosti řadil od těch nejdůležitějších k nejméně důležitým.

Doplňte seznam

  • Jihomoravský kraj schválil seznam devíti objektů, které navrhuje vyhlásit národní kulturní památkou:
  • Klášter Porta coeli v Předklášteří
  • Kostel svatého Petra a Pavla v Rajhradě
  • Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách
  • Kostel Panny Marie a svatého Václava u Louckého kláštera ve Znojmě
  • Věstonická Venuše
  • Světelský oltář
  • Tuřanská Madona
  • Ikona Madony s dítětem z kostela na Starém Brně
  • Pieta z brněnského svatého Tomáše

Na seznamu národních kulturních památek by sice měly být podle památkového zákona objekty tvořící nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa, účast je ovšem striktně omezena jen na památky.

Speciální ochrany proto neužívají takzvané sbírkové předměty, jakým je Věstonická Venuše, ani takové součásti kulturního dědictví, jako je slovácký verbuňk, přestože památkáři o jejich významu pro Čechy nepochybují.

Národní politické památky

Na seznam národních kulturních památek naopak v různých dobách přibývaly památky sporného historického významu jednou z důvodů politických, podruhé z čistě materiálních.

Například v roce 1978 se na seznamu vedle Karlova Mostu nebo Českých korunovačních klenotů octly rodné domky Bohumíra Šmerala v Třebíči a Klementa Gottwalda v Dědicích, o šest let později také dům Antonína Zápotockého v Zákolanech. V roce 1991 musely rodné domy všech komunistických prezidentů ze seznamu pryč.

Počet národních kulturních památek výrazně stoupl v roce 2001. To na seznam přibylo množství hradů a zámků. Důvod byl jednoduchý. V roce 2003 měly zaniknout okresní úřady.

Vyhlášení okresních hradů a zámků národní kulturní památkou zaručilo jejich neprodejnost v případě převodu zámku do majetku kraje. Národní kulturní památku musí totiž majitel přednostně nabídnout ke koupi ministerstvu kultury. Stát si tak pojistil, že o své klenoty nepřijde.

Venuše se na seznam dostane. V souboru

Ministerstvo kultury deklaruje, že na vylepšení seznamu národních kulturních památek systematicky pracuje.

"Národní kulturní památky byly do určité doby do jisté míry nesystematickým souborem," přiznává mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková. "Od roku 1990 provádělo ministerstvo revizi celého souboru a vyřadilo všechny nehodnotné věci," dodává Žižková.

Lednický zámek patří mezi jednadvacet národních kulturních památek na jižní Moravě. Kraj jich chce víc
Lednický zámek patří mezi jednadvacet národních kulturních památek na jižní Moravě. Kraj jich chce víc | Foto: www.czechtourism.cz

Na seznam by se podle ní v nejbližší době konečně mohla dostat i tolik diskutovaná Věstonická Venuše. Sama na něm sice jako sbírkový předmět figurovat nemůže, ministerstvo ale přišlo s řešením.

Chce, aby vláda prohlásila za národní kulturní památku soubor 207 nejvýznamnějších archeologických nálezů, do kterého Venuše patří. Soubory totiž národními kulturními památkami být mohou.

Pro věhlas i pro peníze

Přestože seznam národních kulturních památek není dokonalý, není podle mínění památkářů rozhodně zbytečný. Majitelům může status národní kulturní památky pomoci dosáhnout lépe na peníze na opravy. Zároveň také táhne pozornost turistů.

"Vždyť dnes má spousta cestovních kanceláří ve svých nabídkách cestování po památkách Unesco. Češi jsou soutěživý národ a každá nálepka kvality, ať už je to Unesco nebo národní kulturní památka, se jim nesmírně líbí," míní Kroupa.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy