Co je národní památka? Slavná Venuše kupodivu ne

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
2. 12. 2007 11:00
V soupisce kulturního dědictví panuje zmatek

Brno - Ozbrojeni samopaly a krytí černou kuklou dohlížejí policisté na Věstonickou Venuši, když putuje z Moravy někam na výstavu. Slavnou sošku známou po celém světě by však Češi v soupisce nejvzácnějších pamětihodností svého národa hledali marně.

Venuše zatím na seznam národních kulturních památek nesměla. Je totiž "jen" sbírkovým předmětem a zdaleka není sama. "Téměř dvacet let po pádu komunismu je v tom pořád neskutečný nepořádek," potvrzují odborníci.

To se nelíbí jihomoravským radním. Navrhují rozšíření soupisu národních kulturních památek nejen o slavnou sošku, ale také o dalších osm historických klenotů jižní Moravy.

Řediteli brněnské pobočky Národního památkového ústavu Petru Kroupovi se zájem Jihomoravského kraje líbí. "Nazval bych to pokusem vnést do toho bordelu už konečně pořádek," okomentoval Kroupa postup radních.

Systém neukazuje, co je víc

Češi podle Kroupy dodnes nemají jasno v tom, co je jejich kulturním dědictvím. "Tento pojem se u nás narozdíl od západní Evropy nikdy neužíval. Proto v tomto trochu tápeme," uvedl Kroupa.

Systém ochrany českého kulturního dědictví nefunguje podle jednoduchého klíče, který by pamětihodnosti řadil od těch nejdůležitějších k nejméně důležitým.

Doplňte seznam

  • Jihomoravský kraj schválil seznam devíti objektů, které navrhuje vyhlásit národní kulturní památkou:
  • Klášter Porta coeli v Předklášteří
  • Kostel svatého Petra a Pavla v Rajhradě
  • Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách
  • Kostel Panny Marie a svatého Václava u Louckého kláštera ve Znojmě
  • Věstonická Venuše
  • Světelský oltář
  • Tuřanská Madona
  • Ikona Madony s dítětem z kostela na Starém Brně
  • Pieta z brněnského svatého Tomáše

Na seznamu národních kulturních památek by sice měly být podle památkového zákona objekty tvořící nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa, účast je ovšem striktně omezena jen na památky.

Speciální ochrany proto neužívají takzvané sbírkové předměty, jakým je Věstonická Venuše, ani takové součásti kulturního dědictví, jako je slovácký verbuňk, přestože památkáři o jejich významu pro Čechy nepochybují.

Národní politické památky

Na seznam národních kulturních památek naopak v různých dobách přibývaly památky sporného historického významu jednou z důvodů politických, podruhé z čistě materiálních.

Například v roce 1978 se na seznamu vedle Karlova Mostu nebo Českých korunovačních klenotů octly rodné domky Bohumíra Šmerala v Třebíči a Klementa Gottwalda v Dědicích, o šest let později také dům Antonína Zápotockého v Zákolanech. V roce 1991 musely rodné domy všech komunistických prezidentů ze seznamu pryč.

Počet národních kulturních památek výrazně stoupl v roce 2001. To na seznam přibylo množství hradů a zámků. Důvod byl jednoduchý. V roce 2003 měly zaniknout okresní úřady.

Vyhlášení okresních hradů a zámků národní kulturní památkou zaručilo jejich neprodejnost v případě převodu zámku do majetku kraje. Národní kulturní památku musí totiž majitel přednostně nabídnout ke koupi ministerstvu kultury. Stát si tak pojistil, že o své klenoty nepřijde.

Venuše se na seznam dostane. V souboru

Ministerstvo kultury deklaruje, že na vylepšení seznamu národních kulturních památek systematicky pracuje.

"Národní kulturní památky byly do určité doby do jisté míry nesystematickým souborem," přiznává mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková. "Od roku 1990 provádělo ministerstvo revizi celého souboru a vyřadilo všechny nehodnotné věci," dodává Žižková.

Lednický zámek patří mezi jednadvacet národních kulturních památek na jižní Moravě. Kraj jich chce víc
Lednický zámek patří mezi jednadvacet národních kulturních památek na jižní Moravě. Kraj jich chce víc | Foto: www.czechtourism.cz

Na seznam by se podle ní v nejbližší době konečně mohla dostat i tolik diskutovaná Věstonická Venuše. Sama na něm sice jako sbírkový předmět figurovat nemůže, ministerstvo ale přišlo s řešením.

Chce, aby vláda prohlásila za národní kulturní památku soubor 207 nejvýznamnějších archeologických nálezů, do kterého Venuše patří. Soubory totiž národními kulturními památkami být mohou.

Pro věhlas i pro peníze

Přestože seznam národních kulturních památek není dokonalý, není podle mínění památkářů rozhodně zbytečný. Majitelům může status národní kulturní památky pomoci dosáhnout lépe na peníze na opravy. Zároveň také táhne pozornost turistů.

"Vždyť dnes má spousta cestovních kanceláří ve svých nabídkách cestování po památkách Unesco. Češi jsou soutěživý národ a každá nálepka kvality, ať už je to Unesco nebo národní kulturní památka, se jim nesmírně líbí," míní Kroupa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy