Co dělal z pověření Zemana Nejedlý v Rusku? Není náš zaměstnanec, nevíme, píše Hrad

Lukáš Valášek Lukáš Valášek, Ondřej Kundra
14. 12. 2020 17:01
Prezident Miloš Zeman vyslal koncem listopadu Martina Nejedlého jednat s poradcem Vladimira Putina. Na dotazy Aktuálně.cz a Respektu, kdo cestu platil a jaký byl její program, nyní Hrad odepsal, že Nejedlý není jeho zaměstnancem, jeho cestu nezajišťoval ani neplatil, takže o tom, co se v Rusku dělo, nemá žádný zápis. Nemá prý ani Nejedlého pověření od Zemana, protože bylo nejspíše jen ústní.
Foto: Jakub Plíhal

Cestu Martina Nejedlého do Ruska musela uprostřed koronavirové pandemie povolit ruská vicepremiérka. Za zahraniční politiku je sice dle zákona odpovědná vláda, ale ta o obsahu jednání Zemanova poradce nic nevěděla. Z pověření prezidenta Miloše Zemana se navzdory tomu Nejedlý v Moskvě sešel s blízkým zahraničněpolitickým poradcem prezidenta Putina Jurijem Ušakovem. Bez přítomnosti kohokoliv z českých diplomatů. 

Podle stručného zápisu, který po Nejedlého návratu Hrad na základě jeho tvrzení sepsal a poslal vládě, poradce Zemana mimo jiné domlouval setkání Zemana s Putinem.

Přesto nyní Hrad v odpovědích na dotazy Aktuálně.cz a Respektu - položené dle zákona o svobodném přístupu k informacím - poradce Nejedlého prohlásil za soukromníka, jehož cestu nezařizoval, neplatil, a proto ani nemá o jeho programu k dispozici zápis. Na to konto odmítá informace o Nejedlého návštěvě v Rusku podat.

Nejedlý dlouhodobě radí Zemanovi jen na základě ústní dohody, i když má na Hradě kancelář. "Pan Martin Nejedlý není zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky. Kancelář prezidenta republiky proto předmětnou cestu pana Nejedlého nezajišťovala, neobjednávala let ani ubytování, a tudíž z ní nebyla vypracována ani zpráva o pracovní cestě, jak je to u zaměstnanců obvyklé," odpověděl na dotazy Aktuálně.cz a Respektu ředitel legislativního odboru Hradu Václav Pelikán.

Redakce se mimo jiné ptaly na to, kdo cestu Zemanova muže do Moskvy platil, kdo ho doprovázel, zda letěl pravidelnou linkou, či soukromým letadlem nebo s kým vším se v Rusku sešel. Na všechny tyto otázky kancelář prezidenta odmítla odpovědět.

Není jasné ani to, zda Nejedlý při své cestě použil diplomatický pas, který mu na žádost kancléře Vratislava Mynáře vystavilo před lety ministerstvo zahraničí. Nejedlý to odmítá komentovat.

Přes koronavirovou uzávěru odcestoval do Ruska právě v době, kdy Česko připravuje dostavbu Dukovan za zhruba 200 miliard korun, o niž má Rusko enormní zájem. Nejedlý ale redakcím před cestou řekl, že o ruské stavbě českého jádra jednat nebude a nesetká se ani se zástupci firmy Rosatom, před jejíž účastí v jaderném tendru dlouhodobě varují české tajné služby.

"Jako poradce prezidenta republiky mám mandát jednat se svým protějškem o budoucích vztazích a vzájemných návštěvách. Jedná se o prezidentskou agendu, včetně přípravy setkání obou prezidentů," uvedl Nejedlý. 

Pověření od prezidenta? Hledali jsme, ale nenašli, píše Hrad

Ověřit to ale není možné. Hrad odmítá vydat i samotné Nejedlého pověření. Prý ho v písemné podobě nenašel. 

"V informačním systému i v sekretariátu prezidenta republiky a sekretariátu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky bylo ověřeno, že předmětné pověření listinnou podobu nemělo a s největší pravděpodobností bylo učiněno ústně," dodal ředitel legislativního odboru Pelikán s tím, že zákon, podle něhož by odpověď na dotaz redakce musel vydat, se vztahuje jen na informace zaznamenané na nějakém nosiči. I tuto žádost tak odmítl.

"Nejedlý byl vyslán do Ruska jako posel prezidenta, a přesto Hrad o jeho cestě nemá žádné záznamy. Jde o obcházení zákona a vymísťování činnosti ústavní instituce do rukou soukromníka," kritizuje postup Hradu spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek.

Stručný zápis o obsahu schůzky, který po návratu nadiktoval samotný Nejedlý, tak zůstává jediným náznakem toho, o čem poradce jménem Zemana v Rusku jednal. Jeho autentičnost ale nelze potvrdit. Zatím se zdá, že nikdo jiný u jednání nebyl. 

Slova Nejedlého zapsal šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák a dokument poslal i ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Ten, stejně jako vláda, dopředu o Nejedlého cestě neměl žádné informace.

A i když cestu Nejedlého do Ruska uprostřed pandemie musela schvalovat ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová, záznam, který Nejedlý Jindrákovi nadiktoval, nepůsobí dojmem nutnosti urgentního setkání. Nejedlý se s Ušakovem - dle záznamu - na ničem konkrétním nedohodl.

Putinův poradce: Zeman je pro nás klíčový

Vysoce postavený představitel Putinova režimu Jurij Ušakov - před jehož vlivovým působením BIS varuje jako před jednou z největších hrozeb pro Česko - prý na schůzce chválil českého prezidenta. "JU (Jurij Ušakov, pozn. red.) konstatoval, že ruská strana, jakož i osobně ruský prezident, dlouhodobě oceňuje konstruktivní přístup prezidenta Zemana obecně k česko-ruským vztahům. Ruský prezident je připraven i nadále zachovat živou česko-ruskou relaci na úrovni prezidentů," nadiktoval údajná Ušakovova slova Nejedlý.

Zeman je pak podle Nejedlého interpretace rozhovoru obou mužů pro vztahy Česka s Ruskem klíčový. "MN (Martin Nejedlý, pozn. red) a JU se následně shodli na tom, že jsme se bohužel dostali do situace, kdy prezidentská úroveň (snad ještě vedle ministerstva průmyslu a obchodu) je posledním funkčním oficiálním komunikačním kanálem mezi oběma zeměmi," uvádí záznam. Mimochodem ministerstvo průmyslu v Česku odpovídá i za chystaný jaderný tendr. 

Nejedlý podle zápisu přijel také tlumočit opakované Zemanovo pozvání pro Putina do Prahy. Jeho komplikovaně zařizovaná návštěva ale k žádné dohodě nevedla. "JU odvětil, že ruská strana si pozvání váží a bude s ním dále pracovat. Vzhledem k současné situaci zejména kvůli koronaviru, ale také mezinárodnímu vývoji je jakékoliv plánování stále obtížné," dozvěděl se dle dokumentu Nejedlý.

S Ušakovem se měl shodnout jen na tom, že "obě strany mají zájem ve střednědobém horizontu setkání prezidentů uskutečnit" a "prezidentská úroveň je pro prohlubování vzájemných vztahů klíčová".

Jinak to ale vidí zahraniční výbor českého Senátu. Ten na začátku prosince schválil usnesení, že cesta Nejedlého byla opakovaným porušením zásad jednotné zahraniční politiky Česka. Agendu hlavy státu podle něj projednávala osoba bez řádné smlouvy, bezpečnostní prověrky a bez součinnosti s vládou, která za zahraniční politiku Česka nese odpovědnost.

Nejedlého ruské podnikání

  • Martin Nejedlý v Rusku žil deset let. Co přesně tam dělal, dosud není jasné. S Ruskem je ovšem spjato i Nejedlého soukromé podnikání v Česku. 
  • V roce 2007 v Česku společně s ruským ropným gigantem Lukoil založil firmu Lukoil Aviation Czech, která dodávala letecké palivo na český trh. Měsíc po svém vzniku získala firma lukrativní obchod na dodávky kerosinu pro Letiště Praha.
  • O rok později začala pohonné hmoty dodávat i Správě státních hmotných rezerv. Protože ale závazky společnost neplnila, jak měla, soud rozhodl o zaplacení smluvní pokuty zhruba 30 milionů. Ty ale firma neměla. Prezident Miloš Zeman řekl, že pokud pokutu Nejedlý nezaplatí, bude muset jako jeho hradní poradce skončit.
  • Jak tehdy zjistila Mf Dnes, Nejedlý nezaplatil ani korunu, přesto na Hradě mohl zůstat. Peníze totiž den po vynesení rozsudku poslal přes prostředníka přímo ruský gigant Lukoil. Ten do zadlužené firmy dle zprávy o její likvidaci poslal ve třech splátkách kolem 180 milionů korun.
  • Čím se Nejedlý živí dnes, není jasné. Na Hradě působí beze smlouvy. Jen na ústní dohodu s prezidentem. A tím pádem bezplatně.
  • V roce 2018 do policejního protokolu uváděl Nejedlý jako zaměstnání post jednatele ve společnosti Famos Trading. Ta v rozporu se zákonem nezveřejňuje účetní závěrky.
 

Právě se děje

před 59 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy