Co dělal z pověření Zemana Nejedlý v Rusku? Není náš zaměstnanec, nevíme, píše Hrad

Lukáš Valášek Lukáš Valášek, Ondřej Kundra
14. 12. 2020 17:01
Prezident Miloš Zeman vyslal koncem listopadu Martina Nejedlého jednat s poradcem Vladimira Putina. Na dotazy Aktuálně.cz a Respektu, kdo cestu platil a jaký byl její program, nyní Hrad odepsal, že Nejedlý není jeho zaměstnancem, jeho cestu nezajišťoval ani neplatil, takže o tom, co se v Rusku dělo, nemá žádný zápis. Nemá prý ani Nejedlého pověření od Zemana, protože bylo nejspíše jen ústní.
Foto: Jakub Plíhal

Cestu Martina Nejedlého do Ruska musela uprostřed koronavirové pandemie povolit ruská vicepremiérka. Za zahraniční politiku je sice dle zákona odpovědná vláda, ale ta o obsahu jednání Zemanova poradce nic nevěděla. Z pověření prezidenta Miloše Zemana se navzdory tomu Nejedlý v Moskvě sešel s blízkým zahraničněpolitickým poradcem prezidenta Putina Jurijem Ušakovem. Bez přítomnosti kohokoliv z českých diplomatů. 

Podle stručného zápisu, který po Nejedlého návratu Hrad na základě jeho tvrzení sepsal a poslal vládě, poradce Zemana mimo jiné domlouval setkání Zemana s Putinem.

Přesto nyní Hrad v odpovědích na dotazy Aktuálně.cz a Respektu - položené dle zákona o svobodném přístupu k informacím - poradce Nejedlého prohlásil za soukromníka, jehož cestu nezařizoval, neplatil, a proto ani nemá o jeho programu k dispozici zápis. Na to konto odmítá informace o Nejedlého návštěvě v Rusku podat.

Nejedlý dlouhodobě radí Zemanovi jen na základě ústní dohody, i když má na Hradě kancelář. "Pan Martin Nejedlý není zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky. Kancelář prezidenta republiky proto předmětnou cestu pana Nejedlého nezajišťovala, neobjednávala let ani ubytování, a tudíž z ní nebyla vypracována ani zpráva o pracovní cestě, jak je to u zaměstnanců obvyklé," odpověděl na dotazy Aktuálně.cz a Respektu ředitel legislativního odboru Hradu Václav Pelikán.

Redakce se mimo jiné ptaly na to, kdo cestu Zemanova muže do Moskvy platil, kdo ho doprovázel, zda letěl pravidelnou linkou, či soukromým letadlem nebo s kým vším se v Rusku sešel. Na všechny tyto otázky kancelář prezidenta odmítla odpovědět.

Není jasné ani to, zda Nejedlý při své cestě použil diplomatický pas, který mu na žádost kancléře Vratislava Mynáře vystavilo před lety ministerstvo zahraničí. Nejedlý to odmítá komentovat.

Přes koronavirovou uzávěru odcestoval do Ruska právě v době, kdy Česko připravuje dostavbu Dukovan za zhruba 200 miliard korun, o niž má Rusko enormní zájem. Nejedlý ale redakcím před cestou řekl, že o ruské stavbě českého jádra jednat nebude a nesetká se ani se zástupci firmy Rosatom, před jejíž účastí v jaderném tendru dlouhodobě varují české tajné služby.

"Jako poradce prezidenta republiky mám mandát jednat se svým protějškem o budoucích vztazích a vzájemných návštěvách. Jedná se o prezidentskou agendu, včetně přípravy setkání obou prezidentů," uvedl Nejedlý. 

Pověření od prezidenta? Hledali jsme, ale nenašli, píše Hrad

Ověřit to ale není možné. Hrad odmítá vydat i samotné Nejedlého pověření. Prý ho v písemné podobě nenašel. 

"V informačním systému i v sekretariátu prezidenta republiky a sekretariátu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky bylo ověřeno, že předmětné pověření listinnou podobu nemělo a s největší pravděpodobností bylo učiněno ústně," dodal ředitel legislativního odboru Pelikán s tím, že zákon, podle něhož by odpověď na dotaz redakce musel vydat, se vztahuje jen na informace zaznamenané na nějakém nosiči. I tuto žádost tak odmítl.

"Nejedlý byl vyslán do Ruska jako posel prezidenta, a přesto Hrad o jeho cestě nemá žádné záznamy. Jde o obcházení zákona a vymísťování činnosti ústavní instituce do rukou soukromníka," kritizuje postup Hradu spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek.

Stručný zápis o obsahu schůzky, který po návratu nadiktoval samotný Nejedlý, tak zůstává jediným náznakem toho, o čem poradce jménem Zemana v Rusku jednal. Jeho autentičnost ale nelze potvrdit. Zatím se zdá, že nikdo jiný u jednání nebyl. 

Slova Nejedlého zapsal šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák a dokument poslal i ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Ten, stejně jako vláda, dopředu o Nejedlého cestě neměl žádné informace.

A i když cestu Nejedlého do Ruska uprostřed pandemie musela schvalovat ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová, záznam, který Nejedlý Jindrákovi nadiktoval, nepůsobí dojmem nutnosti urgentního setkání. Nejedlý se s Ušakovem - dle záznamu - na ničem konkrétním nedohodl.

Putinův poradce: Zeman je pro nás klíčový

Vysoce postavený představitel Putinova režimu Jurij Ušakov - před jehož vlivovým působením BIS varuje jako před jednou z největších hrozeb pro Česko - prý na schůzce chválil českého prezidenta. "JU (Jurij Ušakov, pozn. red.) konstatoval, že ruská strana, jakož i osobně ruský prezident, dlouhodobě oceňuje konstruktivní přístup prezidenta Zemana obecně k česko-ruským vztahům. Ruský prezident je připraven i nadále zachovat živou česko-ruskou relaci na úrovni prezidentů," nadiktoval údajná Ušakovova slova Nejedlý.

Zeman je pak podle Nejedlého interpretace rozhovoru obou mužů pro vztahy Česka s Ruskem klíčový. "MN (Martin Nejedlý, pozn. red) a JU se následně shodli na tom, že jsme se bohužel dostali do situace, kdy prezidentská úroveň (snad ještě vedle ministerstva průmyslu a obchodu) je posledním funkčním oficiálním komunikačním kanálem mezi oběma zeměmi," uvádí záznam. Mimochodem ministerstvo průmyslu v Česku odpovídá i za chystaný jaderný tendr. 

Nejedlý podle zápisu přijel také tlumočit opakované Zemanovo pozvání pro Putina do Prahy. Jeho komplikovaně zařizovaná návštěva ale k žádné dohodě nevedla. "JU odvětil, že ruská strana si pozvání váží a bude s ním dále pracovat. Vzhledem k současné situaci zejména kvůli koronaviru, ale také mezinárodnímu vývoji je jakékoliv plánování stále obtížné," dozvěděl se dle dokumentu Nejedlý.

S Ušakovem se měl shodnout jen na tom, že "obě strany mají zájem ve střednědobém horizontu setkání prezidentů uskutečnit" a "prezidentská úroveň je pro prohlubování vzájemných vztahů klíčová".

Jinak to ale vidí zahraniční výbor českého Senátu. Ten na začátku prosince schválil usnesení, že cesta Nejedlého byla opakovaným porušením zásad jednotné zahraniční politiky Česka. Agendu hlavy státu podle něj projednávala osoba bez řádné smlouvy, bezpečnostní prověrky a bez součinnosti s vládou, která za zahraniční politiku Česka nese odpovědnost.

Nejedlého ruské podnikání

  • Martin Nejedlý v Rusku žil deset let. Co přesně tam dělal, dosud není jasné. S Ruskem je ovšem spjato i Nejedlého soukromé podnikání v Česku. 
  • V roce 2007 v Česku společně s ruským ropným gigantem Lukoil založil firmu Lukoil Aviation Czech, která dodávala letecké palivo na český trh. Měsíc po svém vzniku získala firma lukrativní obchod na dodávky kerosinu pro Letiště Praha.
  • O rok později začala pohonné hmoty dodávat i Správě státních hmotných rezerv. Protože ale závazky společnost neplnila, jak měla, soud rozhodl o zaplacení smluvní pokuty zhruba 30 milionů. Ty ale firma neměla. Prezident Miloš Zeman řekl, že pokud pokutu Nejedlý nezaplatí, bude muset jako jeho hradní poradce skončit.
  • Jak tehdy zjistila Mf Dnes, Nejedlý nezaplatil ani korunu, přesto na Hradě mohl zůstat. Peníze totiž den po vynesení rozsudku poslal přes prostředníka přímo ruský gigant Lukoil. Ten do zadlužené firmy dle zprávy o její likvidaci poslal ve třech splátkách kolem 180 milionů korun.
  • Čím se Nejedlý živí dnes, není jasné. Na Hradě působí beze smlouvy. Jen na ústní dohodu s prezidentem. A tím pádem bezplatně.
  • V roce 2018 do policejního protokolu uváděl Nejedlý jako zaměstnání post jednatele ve společnosti Famos Trading. Ta v rozporu se zákonem nezveřejňuje účetní závěrky.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 4 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy