Co dál s ekozakázkou? Chalupa nabízí regionální balíčky

Pavel Baroch
25. 10. 2011 13:00
Vláda nevybere vítěze na odstranění starých ekologických škod za desítky miliard
Foto: Jan Langer

Praha - Vláda sice ještě formálně neodpískala obří ekotendr na likvidaci starých ekologických škod za desítky miliard korun, politici už ale řeší, jak dál s čištěním zamořených území, která vznikla před privatizací chemiček, hutí a dalších podniků.

To, že kabinet ukončí soutěž bez vítěze, neznamená, že se sanace zastaví.

"Systém běží dál, vyhlašují se výběrová řízení na jednotlivé lokality," sdělil Aktuálně.cz Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí, které má likvidaci starých ekoškod na starosti.

Dalším postupem se bude zabývat vláda, Jakob předpokládá, že tento systém zůstane zachován. "V tuto chvíli nemám informace o tom, že by to mělo být jinak," řekl Jakob.

Chalupa navrhuje menší balíčky

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa myslí, že vláda zadá ministerstvu financí návrh dalšího postupu na odstraňování starých ekologických zátěží.

"Budeme preferovat transparentní soutěže, tedy rozdělení původní zakázky do více 'balíčků', například podle regionálního členění," řekl Aktuálně.cz Chalupa.

"Naší prioritou je rychlé odstranění ekologických škod za adekvátní a férovou cenu, s důrazem na rychlost jejich likvidace podle míry rizika a znečištění," dodal ministr.

Foto: Jan Langer

Už se čistí místa za miliardy

Bez ohledu na to, jak vláda rozhodne, na některých místech se musí pokračovat se sanací, protože jinak by se jedy mohly dostat třeba do podzemních vod.

Jen od vyhlášení obřího ekotendru na vyčištění stovek kontaminovaných míst nechaly úřady vyčistit desítky oblastí za bezmála tři miliardy korun.

To je i případ areálu Leteckých závodů v Kunovicích, kde jedovaté látky ohrožovaly zdroj pitné vody v Ostrožské Nové Vsi, zásobující asi 50 tisíc lidí.

"Tato ekologická zátěž vznikla nezodpovědným zacházením s chemikáliemi a látkami používanými při povrchových úpravách v letech 1960 až 1998," sdělila Aktuálně.cz společnost Aircraft Industries, která podnik zprivatizovala.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 43 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy