Co dál s ekozakázkou? Chalupa nabízí regionální balíčky

Pavel Baroch
25. 10. 2011 13:00
Vláda nevybere vítěze na odstranění starých ekologických škod za desítky miliard
Foto: Jan Langer

Praha - Vláda sice ještě formálně neodpískala obří ekotendr na likvidaci starých ekologických škod za desítky miliard korun, politici už ale řeší, jak dál s čištěním zamořených území, která vznikla před privatizací chemiček, hutí a dalších podniků.

To, že kabinet ukončí soutěž bez vítěze, neznamená, že se sanace zastaví.

"Systém běží dál, vyhlašují se výběrová řízení na jednotlivé lokality," sdělil Aktuálně.cz Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí, které má likvidaci starých ekoškod na starosti.

Dalším postupem se bude zabývat vláda, Jakob předpokládá, že tento systém zůstane zachován. "V tuto chvíli nemám informace o tom, že by to mělo být jinak," řekl Jakob.

Chalupa navrhuje menší balíčky

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa myslí, že vláda zadá ministerstvu financí návrh dalšího postupu na odstraňování starých ekologických zátěží.

"Budeme preferovat transparentní soutěže, tedy rozdělení původní zakázky do více 'balíčků', například podle regionálního členění," řekl Aktuálně.cz Chalupa.

"Naší prioritou je rychlé odstranění ekologických škod za adekvátní a férovou cenu, s důrazem na rychlost jejich likvidace podle míry rizika a znečištění," dodal ministr.

Foto: Jan Langer

Už se čistí místa za miliardy

Bez ohledu na to, jak vláda rozhodne, na některých místech se musí pokračovat se sanací, protože jinak by se jedy mohly dostat třeba do podzemních vod.

Jen od vyhlášení obřího ekotendru na vyčištění stovek kontaminovaných míst nechaly úřady vyčistit desítky oblastí za bezmála tři miliardy korun.

To je i případ areálu Leteckých závodů v Kunovicích, kde jedovaté látky ohrožovaly zdroj pitné vody v Ostrožské Nové Vsi, zásobující asi 50 tisíc lidí.

"Tato ekologická zátěž vznikla nezodpovědným zacházením s chemikáliemi a látkami používanými při povrchových úpravách v letech 1960 až 1998," sdělila Aktuálně.cz společnost Aircraft Industries, která podnik zprivatizovala.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy