Co dál s ekozakázkou? Chalupa nabízí regionální balíčky

Pavel Baroch
25. 10. 2011 13:00
Vláda nevybere vítěze na odstranění starých ekologických škod za desítky miliard
Foto: Jan Langer

Praha - Vláda sice ještě formálně neodpískala obří ekotendr na likvidaci starých ekologických škod za desítky miliard korun, politici už ale řeší, jak dál s čištěním zamořených území, která vznikla před privatizací chemiček, hutí a dalších podniků.

To, že kabinet ukončí soutěž bez vítěze, neznamená, že se sanace zastaví.

"Systém běží dál, vyhlašují se výběrová řízení na jednotlivé lokality," sdělil Aktuálně.cz Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí, které má likvidaci starých ekoškod na starosti.

Dalším postupem se bude zabývat vláda, Jakob předpokládá, že tento systém zůstane zachován. "V tuto chvíli nemám informace o tom, že by to mělo být jinak," řekl Jakob.

Chalupa navrhuje menší balíčky

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa myslí, že vláda zadá ministerstvu financí návrh dalšího postupu na odstraňování starých ekologických zátěží.

"Budeme preferovat transparentní soutěže, tedy rozdělení původní zakázky do více 'balíčků', například podle regionálního členění," řekl Aktuálně.cz Chalupa.

"Naší prioritou je rychlé odstranění ekologických škod za adekvátní a férovou cenu, s důrazem na rychlost jejich likvidace podle míry rizika a znečištění," dodal ministr.

Foto: Jan Langer

Už se čistí místa za miliardy

Bez ohledu na to, jak vláda rozhodne, na některých místech se musí pokračovat se sanací, protože jinak by se jedy mohly dostat třeba do podzemních vod.

Jen od vyhlášení obřího ekotendru na vyčištění stovek kontaminovaných míst nechaly úřady vyčistit desítky oblastí za bezmála tři miliardy korun.

To je i případ areálu Leteckých závodů v Kunovicích, kde jedovaté látky ohrožovaly zdroj pitné vody v Ostrožské Nové Vsi, zásobující asi 50 tisíc lidí.

"Tato ekologická zátěž vznikla nezodpovědným zacházením s chemikáliemi a látkami používanými při povrchových úpravách v letech 1960 až 1998," sdělila Aktuálně.cz společnost Aircraft Industries, která podnik zprivatizovala.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 59 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy