Co dál s ekozakázkou? Chalupa nabízí regionální balíčky

Pavel Baroch
25. 10. 2011 13:00
Vláda nevybere vítěze na odstranění starých ekologických škod za desítky miliard
Foto: Jan Langer

Praha - Vláda sice ještě formálně neodpískala obří ekotendr na likvidaci starých ekologických škod za desítky miliard korun, politici už ale řeší, jak dál s čištěním zamořených území, která vznikla před privatizací chemiček, hutí a dalších podniků.

To, že kabinet ukončí soutěž bez vítěze, neznamená, že se sanace zastaví.

"Systém běží dál, vyhlašují se výběrová řízení na jednotlivé lokality," sdělil Aktuálně.cz Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí, které má likvidaci starých ekoškod na starosti.

Dalším postupem se bude zabývat vláda, Jakob předpokládá, že tento systém zůstane zachován. "V tuto chvíli nemám informace o tom, že by to mělo být jinak," řekl Jakob.

Chalupa navrhuje menší balíčky

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa myslí, že vláda zadá ministerstvu financí návrh dalšího postupu na odstraňování starých ekologických zátěží.

"Budeme preferovat transparentní soutěže, tedy rozdělení původní zakázky do více 'balíčků', například podle regionálního členění," řekl Aktuálně.cz Chalupa.

"Naší prioritou je rychlé odstranění ekologických škod za adekvátní a férovou cenu, s důrazem na rychlost jejich likvidace podle míry rizika a znečištění," dodal ministr.

Foto: Jan Langer

Už se čistí místa za miliardy

Bez ohledu na to, jak vláda rozhodne, na některých místech se musí pokračovat se sanací, protože jinak by se jedy mohly dostat třeba do podzemních vod.

Jen od vyhlášení obřího ekotendru na vyčištění stovek kontaminovaných míst nechaly úřady vyčistit desítky oblastí za bezmála tři miliardy korun.

To je i případ areálu Leteckých závodů v Kunovicích, kde jedovaté látky ohrožovaly zdroj pitné vody v Ostrožské Nové Vsi, zásobující asi 50 tisíc lidí.

"Tato ekologická zátěž vznikla nezodpovědným zacházením s chemikáliemi a látkami používanými při povrchových úpravách v letech 1960 až 1998," sdělila Aktuálně.cz společnost Aircraft Industries, která podnik zprivatizovala.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy