10 otázek pro opozici. Co chtějí po pádu Babiše a v čem by jejich vládnutí bylo jiné

Radek Bartoníček Martina Heroldová Radek Bartoníček, Martina Heroldová
26. 6. 2019 5:30
Vláda premiéra Andreje Babiše bude ve středu čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolali ho ODS, piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří reagují na předběžné znění unijního auditu, který hovoří o střetu zájmů premiéra. Jak si opozice představuje budoucnost, pokud by uspěla a vláda padla? Položili jsme lídrům opozičních stran 10 otázek na kroky, které by po vyslovení nedůvěry vládě následovaly. Přečtěte si jejich odpovědi v plném znění.

3. Upřednostňoval byste, aby byl premiérem jiný politik nominovaný hnutím ANO, nebo jinou variantu? Usilovali byste vy o post premiéra?

  • Petr Fiala: Řekl jsem již několikrát, že ANO vyhrálo volby, a má tak právo sestavovat vládu se svým premiérem v čele. To je naprosto logické řešení, přestože se mi nemusí líbit. Řešíme vážný osobní a ústavní problém předsedy vlády, a ne změnu koalice.
  • Ivan Bartoš: Ano, pokud by hnutí ANO Andreje Babiše na postu navrhovaného premiéra vyměnilo a znovu došlo k požádání sněmovny o důvěru, přišlo by mi to jako nejprůchodnější varianta, která by zároveň mohla otevřít cestu podpoře vládě i u jiných sněmovních stran, ne jen současné vládní konstelace. Piráti před sněmovními volbami veřejně představili povolební strategii, ve které jasně definujeme naše podmínky a priority. Tuto strategii chápeme jako slib voličům a dle ní bychom i v tomto případě postupovali. Kromě trestně stíhaného premiéra nám v podpoře této vlády bohužel brání i nadpoloviční většinové zastoupení hnutí ANO ve vládě.
  • Marek Výborný: Výsledek voleb je jasný, nominace na post premiéra by měla vzejít od vítěze voleb. KDU-ČSL toto respektuje.
  • Jiří Pospíšil: Možnost, aby sestavoval novou vládu někdo mimo ANO, by nastala až v situaci, kdy by se této straně nepodařilo uspět při prvním pokusu. O post premiéra by naše strana neusilovala.
  • Vít Rakušan: Premiér z jiné strany bez extremistů, vyloučíme-li ANO, nepřipadá v současném rozložení sil ve sněmovně příliš v úvahu. My máme schopné lidi, které bychom si ve vládě představit dokázali, nicméně uvažujme střízlivě - s šesti poslanci by bylo naivní a troufalé usilovat o post premiéra.
 

Právě se děje

Další zprávy