10 otázek pro opozici. Co chtějí po pádu Babiše a v čem by jejich vládnutí bylo jiné

Radek Bartoníček Martina Heroldová Radek Bartoníček, Martina Heroldová
26. 6. 2019 5:30
Vláda premiéra Andreje Babiše bude ve středu čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolali ho ODS, piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří reagují na předběžné znění unijního auditu, který hovoří o střetu zájmů premiéra. Jak si opozice představuje budoucnost, pokud by uspěla a vláda padla? Položili jsme lídrům opozičních stran 10 otázek na kroky, které by po vyslovení nedůvěry vládě následovaly. Přečtěte si jejich odpovědi v plném znění.

1. Pokud by vláda Andreje Babiše nedostala důvěru Poslanecké sněmovny, jaké následné první kroky byste udělal vy a vaše strana?

  • Petr Fiala (ODS): Občanská demokratická strana nezpochybňuje výsledky parlamentních voleb a vidíme zájem ANO, ČSSD a KSČM společně vládnout. Bylo by proto politicky logické, aby pan prezident po nedůvěře vládě Andreje Babiše pověřil jiného kandidáta ANO, aby sestavil vládu. Je to možné a je to logické. Zda je to reálné? Bez Miloše Zemana by Andrej Babiš premiérem už dávno nebyl.
  • Ivan Bartoš (piráti): ANO by mělo v případě vyslovení nedůvěry reagovat a problematickou osobu Andreje Babiše na postu navrhovaného premiéra vyměnit a znovu požádat sněmovnu o důvěru. Ostatně mi prezident Zeman již před rokem sdělil, že kdyby ANO nabídlo jiného kandidáta, tak on by ho pověřil. Pokud by ANO, které nese velký kus odpovědnosti za aktuální situaci, vyměnilo Andreje Babiše, je zde šance, že by vláda mohla získat podporu od současných koaličních partnerů, ale třeba i některých opozičních stran, pro které byla již před více než rokem hlavním problémem účasti nebo podpory vlády osoba trestně stíhaného premiéra. Tím by se situace výrazně odblokovala. Pokud by Andrej Babiš trval na tom, že bude v čele vlády, cestou je podle nás úřednická vláda a předčasné volby v nejbližším možném termínu.
  • Marek Výborný (KDU-ČSL): Mantinely pro takovou situaci jednoznačně stanoví Ústava ČR. Tak jako doposud bychom o postupu jednali s předsedy ostatních opozičních stran. KDU-ČSL od počátku nezpochybňuje výsledek voleb, rozhodující kroky by tedy mělo činit hnutí ANO.
  • Jiří Pospíšil (TOP 09): Jednali bychom o dalším postupu s ostatními opozičními stranami a s prezidentem republiky o tom, koho pověří sestavením nové vlády. Hlavu státu bychom vyzvali, aby upustila od možnosti, že vytvoří další vládu přátel Miloše Zemana, jak se to stalo u Rusnokova kabinetu. 
  • Vít Rakušan (STAN): Určitě bych nejprve vyzval opoziční strany ke společnému jednání a požadoval po prezidentovi, aby pověřil vyjednáváním nové vlády jiného zástupce hnutí ANO, který bude přijatelný pro širší politické spektrum a nebude chtít vládnout s komunisty. Je tam spousta proměnných, ale já považuji za klíčový právě jednotný postup všech demokratických stran.
 

Právě se děje

Další zprávy