Člověk v tísni může opět pomáhat v Čečensku

nach
26. 10. 2007 16:07
Čečenští zaměstnanci pokračovali v pomoci i po odchodu Čechů
Groznyj před rokem
Groznyj před rokem | Foto: REUTERS/Eduard Kornijenko

Praha - Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni dostala po dvou letech opět povolení vrátit se do Ruské federace. Své projekty musela opustit v létě 2005, ruské federální úřady jí tehdy neprodloužily registraci.

Její čečenští zaměstnanci poté založili Centrum humanitární pomoci a pokračovali v některých projektech. Za dva roky si získali mezinárodní uznání i přízeň zahraničních dárců. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek proto nepředpokládá, že by se humanitární pomoc vracela do stejných kolejí, ze kterých vypadla před dvěma lety a že by Člověk v tísni přebíral zaběhnuté projekty zpět.

Školy, školky, potraviny

Až skončí proces registrace a budou vyřízeny formality - organizace předpokládá, že to zabere ještě několik týdnů - vypraví se do Ruska i Čečenska tým lidí, kteří budou mapovat situaci a aktuální potřeby tamějších obyvatel. Také je čeká jednání s dalšími humanitárními organizacemi a donátory. "Tým vyrazí pravděpodobně začátkem příštího roku," říká Marek Štys, ředitel sekce humanitární a rozvojové pomoci.

Za pět let působení opravil Člověk v tísni v Čečně na 25 škol a školek, více než 8800 rodinám poskytl materiál na opravy střech zničených domů a čtyřiceti tisícům lidí pravidelnou potravinovou pomoc. Založilo i rozsáhlou síť center psychosociální pomoci a mimoškolních aktivit pro děti. V sousedním Ingušsku také založil školy pro dětské uprchlíky a zajistil bezplatnou lékařskou péči.

Kontroly a obvinění

Už nyní je jasné, že práce v Čečně je ještě dost: "Obnova zázemí i zdrojů obživy pro rodiny navrátilců, tisíce až desetitisíce lidí a dětí trpících posttraumatickým stresovým syndromem, pokračování obnovy školství a zdravotnictví, zásadní nedostatek ve vzdělání mladých lidí, zejména bývalých bojovníků" Tak vypadá výčet problematických oblastí v zemi, kterou postihly od 90.let minulého století dva válečné konflikty.

Groznyj: v rehabilitačním centru
Groznyj: v rehabilitačním centru | Foto: REUTERS/Eduard Kornijenko

O registraci přišli humanitárci kvůli snaze Moskvy omezit působnost nevládních a neziskových organizací na území Čečenska. "V ruských médiích se objevila nesmyslná obvinění, že podporujeme teroristy a podobně," přibližuje situaci přede dvěma lety Marek Štys.

Mezitím byla organizace šikanována neustálými kontrolami různých státních inspekcí: protipožární, telekomunikační, inspekcí práce, byla obviňována z neplacení daní a odvodů, atd. Tlak se stupňoval po celé měsíce, až vyvrcholil neprodloužením registrace bez udání důvodu.

Podobnému tlaku a obviněním v médiích byly vystaveny i další mezinárodní humanitárky, včetně kanceláře OSN v Grozném. "Ve skutečnosti úřadům šlo o to, aby humanitárky nebyly svědky porušování lidských práv ze strany ruské armády. Byly prostě nepohodlné," vysvětluje Marek Štys.

 

Právě se děje

před 35 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy