Člověče, nezlob se patří všem, rozhodl soud

ČTK ČTK
22. 8. 2011 17:02
Soud neuznal žalobu podnikatele, který na hru požadoval ochrannou známku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Stát nemusí platit podnikateli odškodnění za to, že mu Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) odmítl zaregistrovat ochrannou známku pro stolní hru Člověče, nezlob se.

Muž se žalobou proti státu domáhal téměř 5,8 milionu korun. Nyní jeho dovolání definitivně odmítl Nejvyšší soud (NS). Podnikatel není jediný, kdo se pokusil získat ochrannou známku slavné hry jen pro sebe.

ÚPV ale všechny žádosti o přihlášení známky zamítá. Hru tak staví na roveň šachům nebo dámě, které také může vyrábět kdokoliv.

Označení nelze chránit pro jediného výrobce

ÚPV, stejně jako později Městský soud v Praze, rozhodl, že "člověče, nezlob se" je slovní spojení běžně užívané v hovorovém jazyce k uklidnění.

Podle Slovníku spisovného jazyka českého spojení zároveň označuje i stolní společenskou hru. Proto nejde o obchodní název, ale o takzvané druhové označení, které nelze chránit pro jediného výrobce ani přenést na jiný typ výrobku. Hra je pod tímto názvem všeobecně známá.

Muž se s výsledkem několikaleté pře o ochrannou známku nesmířil a podal proti státu žalobu o náhradu škody, kterou podle něj způsobil svým nesprávným postupem a nezákonným rozhodnutím Úřad průmyslového vlastnictví.

Rozhodnutí ÚPV o ochranné známce však dále platí

Obvodní soud pro Prahu 6 a Městský soud v Praze ovšem žalobu zamítly. Následovalo dovolání, které v červenci bez veřejného jednání odmítl Nejvyšší soud. Podle soudů všech stupňů v nyní projednávaném případě nevznikla odpovědnost státu a úřad postupoval správně.

"Nárok na náhradu škody způsobené nezákonným rozhodnutím může být uplatněn pouze tehdy, pokud pravomocné rozhodnutí bylo pro nezákonnost zrušeno nebo změněno příslušným orgánem," uvedl v rozhodnutí senát Nejvyššího soudu s předsedou Ludvíkem Davidem.

Rozhodnutí ÚPV o ochranné známce na stolní hru přitom obstálo při přezkoumávání u soudu a dále platí.

V databázi ÚPV lze dohledat několik dalších případů, kdy se někdo pokusil získat známku na Člověče, nezlob se. Byly to například firmy Tofa Holding a Caneton, výrobce hraček Ravensburger a v roce 2007 také produkční společnost FremantleMedia, která vyvinula slavné televizní talentové či pěvecké soutěže. ÚPV ale žádnému z žadatelů nevyhověl.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy