Členství se neslučuje s mým přesvědčením, napsal místopředseda Trikolóry a rezignoval

Martina Heroldová Martina Heroldová
14. 2. 2020 16:04
Z hnutí Trikolóra odchází jeden z jeho čtyř nejvýše postavených členů. Dosavadní místopředseda strany Norbert Hlaváček ve čtvrtek na svou funkci rezignoval a rozhodl se stranu opustit. Podle středočeského koordinátora hnutí nebyl Hlaváček spokojen se svým umístěním na kandidátce do krajských voleb.
Norbert Hlaváček, starosta Jenštejna a člen hnutí Trikolora.
Norbert Hlaváček, starosta Jenštejna a člen hnutí Trikolora. | Foto: 3kolora.cz

"Dnes po druhé hodině odpolední jsem předal panu předsedovi rezignaci na post místopředsedy Trikolóra - hnutí občanů a zároveň ukončení mého členství v tomto hnutí," napsal ve čtvrtek Hlaváček na svůj Facebook. Členem strany byl necelých pět měsíců, místopředsedou byl zvolen loni na podzim.

"Věc se má tak, že jsem v posledních cca dvou měsících měl čas získat větší odstup i čas přemýšlet a sledovat dění v hnutí s větším nadhledem a dospěl jsem k rozhodnutí, že se mé další členství neslučuje s mým životním přesvědčením a nepomohlo by nijak ani hnutí," uvedl k důvodům svého odchodu.

"Neumím lhát sám sobě a nechci lhát veřejnosti, abych předstíral něco, co tak už není. To dělat nechci, nebudu a nikdy jsem to nedělal," řekl serveru iRozhlas.cz, blíže své důvody odchodu komentovat nechtěl.

Starosta Jenštejna měl hnutí reprezentovat v následujících krajských volbách, podle svých slov však nebyl schopen akceptovat podmínky kandidatury. "Chtěl jsem své schopnosti a zkušenosti více než pěti let starostování středočeskému Jenštejnu využít i na krajské úrovni. Nedohodli jsme se však na podmínkách, které bych mohl akceptovat," napsal. 

Podle některých členů hnutí nebyl Hlaváček spokojen se svým umístěním na kandidátce. "Dávali jsme dohromady kandidátku, kde bylo prvních patnáct míst voleno v tajném hlasování, a tam se tak úplně neumístil, byl myslím na desátém místě, takže to byl možná jeden z důvodů, proč rezignoval," řekl serveru Deník N středočeský koordinátor Trikolóry Antonín Fryč. Jeho rozhodnutí považuje za unáhlené. 

"Nadále zůstávám pravicovým a konzervativním člověkem, kterým jsem byl doposud, nadále trvá můj zájem o krajskou politiku a nevylučuji, že se o hlasy voličů budu ještě někdy ucházet," dodal Hlaváček a popřál hnutí hodně štěstí ve volbách.

Na webu Trikolóry již Hlaváček zmizel ze čtveřice předsednictva, nicméně mezi členy je stále uveden. Předseda hnutí Václav Klaus ml. řekl serveru iRozhlas.cz, že nový místopředseda bude zvolen na dalším zasedání. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy