Kauza trenek na Hradě se vrací na začátek, policie musí doplnit nové důkazy

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 27. 11. 2015 15:23
Členové skupiny Ztohoven zatím nebudou potrestáni v kauze červených trenýrek na Hradě. Městský soud v Praze nyní potvrdil svým usnesením rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1. Kauza se tak vrací zpět k došetření policii. Vyšetřovatelé budou muset například nechat vypracovat znalecký posudek, který by ukázal, že škodu na střeše skutečně způsobila trojice členů skupiny.
Ztohoven.
Ztohoven. | Foto: ČTK

Praha - Trojice členů umělecké skupiny Ztohoven nebude zatím potrestána za vyvěšení rudých trenek na Pražském hradě. Městský soud v Praze nyní potvrdil usnesení Obvodního soudu pro Prahu 1.

Kauza by se tak nyní měla vrátit zpět k policii, která bude muset případ došetřit. "Soud nerozhodoval o trestu. Případ se nyní vrátí policii. Ta od nás dostane pokyny, co bude nutné do spisu doplnit. To ale budeme vědět, až dostaneme písemné usnesení soudu," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Jan Lelek.

Soudu chyběl posudek

Obvodní soud pro Prahu 1 odmítl umělce potrestat, protože vyšetřovatelé nezpracovali například posudek, který by ukázal, že škodu na střeše skutečně způsobila trojice členů skupiny. To bude muset nyní policie napravit.

Soud také proto řekl, že tento případ nelze řešit ve zkráceném řízení. A stejný názor má na případ i odvolací pražský městský soud.

"Městský soud rozhodoval v neveřejném zasedání a potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1. Podrobnosti v tuto chvíli nemohu říci," řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Advokát Michal Pokorný, který zastupuje trojici umělců, nové rozhodnutí ještě nedostal. "Je to pro mě nová informace. Dokud rozsudek nedostanu, nerad bych se k němu vyjadřoval," řekl Pokorný. A podobně se vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Do doby, než se seznámíme s písemným rozhodnutím, nebudu věc komentovat. Je třeba znát podrobnosti z hlediska dalšího vývoje kauzy," uvedl Ovčáček.

Podle mluvčího umělecké skupiny Ztohoven Petra Žílky usnesení soudu ukazuje na to, jak se žalobce a soudy nemohou shodnout, co má být prokázáno. "Nevypovídá to o ničem jiném než o běžných situacích české justice, při nichž dochází k obtížně pochopitelným průtahům a totální nejednotnosti ve výkladu zákona," uvedl Žílka.

Škoda? Přes 90 tisíc, uvedla policie

Snadno překonaná bezpečnostní opatření Hradu vyvolala kritiku, kvůli incidentu skončili ve funkci velitel Hradní stráže, šéf prezidentovy ochranky i šéf hradního odboru bezpečnosti. Na Hradě budou také instalovány bezpečnostní rámy.

Žalobce tvrdí, že odcizením vlajky způsobili členové Ztohoven škodu 33 600 korun. Po této akci si Hrad pořídil dvě standarty za 67 200 korun.

Dodnes ale není jasné, kde skončila vlajka prezidenta republiky, kterou trojice členů umělecké skupiny Ztohoven ze střechy sundala. Stopa vyšetřovatelů, jak již uvedl deník Aktuálně.cz, skončila na terase kavárny Starbucks, která je poblíž Pražského hradu.

Právě tam údajně dolétla poté, co ji členové Ztohoven zavinuli do balíčku a odhodili. Vlajku ale nenašli ani pracovníci kavárny. A umělci tvrdí, že standarta někam ulétla.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy