ODS chce odvolat Klause mladšího z čela školského výboru, nahradit ho může Krejza

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2019 14:58
Sněmovní klub ODS navrhl odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru, jemuž předsedá. Podle představ občanských demokratů by ho měl nahradit Karel Krejza. Návrh v úterý projednala sněmovní volební komise, plénum by o něm mohlo hlasovat ve středu.
Václav Klaus mladší.
Václav Klaus mladší. | Foto: Jakub Plíhal

Občanští demokraté před časem neprosadili výměnu Klause mladšího v čele výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu. Vlastní iniciativu ohledně Klause tak oznámili sociální demokraté.

Poslanec ČSSD Petr Dolínek tak navrhne na plénu sněmovny usnesení, kterým chce vyzvat školský výbor, aby do 14 dnů zvolil svého nového předsedu místo Václava Klause mladšího. Před zahájením schůze sněmovny to řekl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Členové výboru na začátku dubna nezvolili kandidáta klubu ODS Martina Baxu novým předsedou, zůstal jím tedy Klaus, který byl z ODS vyloučen.

"Z našeho pohledu není udržitelné, aby byl předsedou školského výboru někdo, jako je Václav Klaus mladší," řekl Chvojka, podle kterého se Klaus některými svými výroky dostal mimo standardní poměry ve sněmovně.

S klubem ODS poslanci ČSSD rozhodnutí nekonzultovali. "My jsme se snažili Václava Klause mladšího odvolat před měsícem na minulé schůzi, nicméně ODS nás požádala, zda by si tento svůj problém mohla vyřešit sama svou cestou," poznamenal Chvojka. To se podle něj neúspěšnou volbou Baxy nepodařilo.

Předsedovi klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi by spíše připadalo logické, kdyby ODS podala návrh na odvolání Klause a následně by nominovala a zvolila jiného zástupce. "Ale uvidíme, s čím kolegové přijdou. Na jednání grémia sněmovny to nepadlo," řekl. Hnutí ANO podle něj respektuje, že ODS má na místo ve výboru nárok.

"Budeme postupovat podle jednacího řádu, který říká, že po volbách má každý klub nárok na určitý počet míst v konkrétním výboru," řekl novinářům šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "Máme nárok na tři místa, v této chvíli máme obsazena dvě místa, budeme chtít obsadit to třetí," doplnil.

KSČM při hlasování o návrhu ČSSD na odvolání Klause nechá rozhodnutí na jednotlivých poslancích. Podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika nemají komunisté na setrvání Klause v čele výboru jednotný názor. Od některých poslanců zaznívalo vyjádření, že bývalý člen ODS řídil výbor s odbornou erudicí.

Podle šéfa poslanců SPD Radima Fialy bylo původně dohodnuto, že se ve středu ve 12:30 bude ve sněmovně jednat o změnách v orgánech Poslanecké sněmovny. O návrhu ČSSD klub SPD předem nevěděl. "Musíme se poradit, jak se k tomu postavíme," řekl Fiala.

Piráti podle poslance Mikuláše Ferjenčíka respektují dohodu Poslanecké sněmovny o tom, kterým stranám náleží které výbory. "Ve chvíli, kdy pan Klaus byl na základě svých ostudných výroků vykopnut z ODS, logicky nemá nárok na to být předsedou školského výboru," poznamenal.

Klause mladšího vyloučilo vedení ODS ze strany v polovině března. Klaus podle výkonné rady občanských demokratů "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS".

Předsednictví školského výboru připadá ODS

Baxa ve finále tajné volby na začátku dubna dostal šest z 21 hlasů. Předsednické křeslo školského výboru připadá občanským demokratům podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře.

Předseda ODS Petr Fiala to tehdy komentoval tak, že členové výboru porušili parlamentní zvyklosti a pravidla poměrného rozdělení míst v orgánech Sněmovny

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, jak zní jeho celý název, se zabývá kontrolou vlády v těchto oblastech a projednává návrhy zákonů, které se jich týkají, včetně příslušných kapitol státního rozpočtu. Do působnosti výboru patří také například Technologická agentura, Grantová agentura, Akademie věd, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a Státní fond kultury.

Sněmovna by mohla ve středu hlasovat také o návrhu hnutí SPD, které chce ze sněmovních orgánů odvolat Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Trojice poslanců vystoupila z hnutí Tomia Okamury v polovině března.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Podle odborů málo, podle firem příliš. Minimální mzda od ledna vzroste na 14 600 korun

Minimální mzda se od ledna zvýší o 1250 korun na 14 600 korun, vláda v pondělí schválila příslušné nařízení. Koaliční hnutí ANO a ČSSD se na částce dohodly před dvěma týdny poté, co shodu nenašli zaměstnavatelé a odbory, výsledek tehdy zástupci vlády označili za dobrý kompromis. Odbory zvýšení částky uvítaly, mělo podle nich být ale výraznější. Podle zaměstnavatelů růst o devět procent neodpovídá realitě a pro firmy by mohl být nebezpečný.

Další zprávy