ČKA: Stát má šanci dostat ukradenou půlmiliardu zpět

Sabina Slonková
8. 12. 2007 11:45
Stamilióny zmizely z účtů konsolidační agentury

Praha - Po více než roce, kdy stát přišel o půl miliardy korun z účtů konsolidační agentury, svitla podle zástupců ČKA poprvé reálná naděje, že Česká republika dostane své peníze zpět.

Definitivní verdikt by podle zjištění Aktuálně.cz měl padnout už příští týden.

Stát se s bankou soudí

Stamilióny neoprávněně vyvedl z účtů agentury její manažer Jan Šik na zahraniční konta zakládaná podnikatelem Milošem Skořepou. Peníze nakonec skončily na účtech největší švýcarské banky UBS, v níž je Skořepa použil jako zástavu za svůj úvěr. Podnikatel dluhy nikdy nesplatil a až doposud se zdálo, že půlmiliarda je nenávratně ztracená.

Česká republika se ale rozhodla vyvolat mezinárodní spor a začala peníze soudně vymáhat po švýcarské bance. Čeští právníci operovali tvrzením, že finanční ústav nepostupoval v souladu s pravidly, protože vůbec nebyl oprávněn povolit Skořepovi další transakce s penězi, jelikož nebyly jeho.

Banka původně jakékoli pochybení odmítala a na dohody odmítala přistoupit. V posledních týdnech se ale situace podle zástupců konsolidační agentury začala měnit.

ČKA: Šance tu jsou

"Šance, že nakonec zaplatí, tu skutečně je. Jednání je ve finální fází. Jistotu samozřejmě budeme mít až to bude oficiálně uznané a peníze budou zpět," uvedl státní úředník detailně obeznámený s případem.

Ministerstvo financí ani konsolidační agentura se zatím k nadějím, že Švýcaři zaplatí nechtějí oficiálně vyjadřovat.

Ačkoli o vinících jedné z největších krádeží státních peněz bylo od počátku jasno - manažer ČKA Šik a podnikatel Skořepa - úřady dodnes nebyly schopny ani jednoho z nich potrestat. Manažer Šik nebyl k manipulaci s penězi vůbec oprávněný, podnikatel Skořepa je navzdory slibům dodnes nevrátil. Skořepa dokonce ve chvíli, kdy už to vypadalo, že bude obviněn, zmizel z republiky.

Náhoda, nebo úmysl?

Celý případ od počátku provází neobvyklá souhra náhod. Selhaly veškeré kontrolní mechanismy v agentuře i na ministerstvu financí, které mohly krádeži peněz zabránit. Policie a žalobci půl roku řešili, jak případ vlastně vyšetřovat a samotné pátrání se rozeběhlo až s půlročním zpožděním.

Deník Aktuálně.cz nadto upozornil i na další neobvyklou skutečnost: Policie rok před půlmiliardovou ztrátou získala informaci, že se chystá útok na peníze ČKA. Věděla i to, že v něm má sehrát roli manažer Šik. Vyvedení peněz z agentury však nikdo nezabránil.

 

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy