Inspektoři loni uložili pokuty za více než sto milionů. Zabavili stovky zvířat

ČTK ČTK
29. 4. 2019 15:28
Česká inspekce životního prostředí loni uložila 2547 pravomocných pokut za více než 100 milionů korun. To je o téměř 13 milionů méně než o rok dříve. Kvůli obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů loni dala inspekce 206 pokut za téměř 650 tisíc korun. Inspektorům se podařilo zabavit 163 živých a 2 045 neživých exemplářů.
Ředitel ČIŽP Erik Geuss
Ředitel ČIŽP Erik Geuss | Foto: ČTK

Nejvíce pokut, 855, padlo za nezákonné nakládání s odpady, přičemž nejvyšší pětimilionovou pokutu obdržela pražská firma Kalibo za neoprávněné převzetí velkého množství odpadů.

"Jednalo se o 111 druhů v kategorii nebezpečný odpad a ostatní, například louhy, strusky, kaly z fosfátování a kaly čištění komunálních odpadních vod. Dodnes není jasné, co se s tím stalo," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss .

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutovala také Lesy České republiky, které musely zaplatit 3,5 milionu korun za neprovádění včasných a dostatečných opatření proti šíření kůrovce. ČIŽP v šesti lesních správách zjistila stromy napadené kůrovcem, které nebyly včas vytěženy a odstraněny. Týkalo se to například lesů v Jeseníku, Jablunkově nebo Rožnově pod Radhoštěm.

Třetí nejvyšší pokutu za dva miliony korun dali inspektoři firmě JT company za to, že ve lhůtě nezalesnila téměř 1,85 hektaru vytěžených lesů na Frýdecko-Místecku.

Na jednoho inspektora loni připadlo v průměru 41 kontrol. Podle Geusse stát ale uvažuje o snížení počtu zaměstnanců inspekce o deset procent. "To by ale snížilo také pokuty o deset procent. Nelze, aby ostatní pracovali o deset procent více," doplnil.

Mezi překupníky jsou oblíbené tygří produkty

"Obchod s produkty a ohroženými druhy funguje jednak na bázi turistiky a sběratelství, kdy nadšenci chtějí exotické památky. Druhá skupina je promyšlená organizovaná trestná činnost," uvedl Geuss. 

ČIŽP se loni mimo jiné zúčastnila akce Trophy, která odhalila organizované skupiny zabývající se zabíjením tygrů a výrobou tygřích produktů v Česku.

Nelegální obchod s tygřími produkty rozkryla inspekce ve spolupráci s celní správou a policí v červenci. Tygry zabíjely organizované skupiny a vyráběly z nich v Česku různé produkty. Podle Geusse skupiny využívají z tygrů prakticky vše.

"Zvířata jsou vybíjená z nevědeckých a nesmyslných důvodů. Někteří lidé věří, že například mozek tygra pomůže od lenosti nebo oči od epilepsie, nos od kousnutí hladem, zuby od horečky, kůže proti mentálním poruchám, žluč proti křečím, tuk na revmatismus, krev na silnou vůli," řekl Geuss.

Podle něj je možné za jeden tygří špičák dostat 100 až 500 dolarů (od 2300 do 11 500 korun) a za dráp 50 až 100 dolarů (zhruba 1150 až 2300 korun). Kožešina stojí až 20 tisíc dolarů (kolem 460 tisíc korun). "Je vědecky dokázáno, že u všech savců mají tyto části prakticky stejné složení a tygří nemají žádné lepší účinky," doplnil Geuss.

Zabavila se i kosmetika

Vedle toho inspektoři zabavili mimo jiné 88 korejských kosmetických přípravků z aloe a orchideje a v červnu 197 balení nápoje salep z orchideje. V listopadu inspekce zabavila na pražském letišti šupiny chráněné ryby arapaimy velké, která patří mezi největší sladkovodní ryby a žije v Amazonce.

Inspekce loni provedla 593 kontrol, zvláště se zaměřila na obchod se vzácnými druhy papoušků na základě zvýšeného počtu případů obchodování s nimi. V plánu bylo 60 kontrol, inspekce jich loni provedla 40, zbytek si naplánovala na letošní rok.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy