Inspektoři loni uložili pokuty za více než sto milionů. Zabavili stovky zvířat

ČTK ČTK
29. 4. 2019 15:28
Česká inspekce životního prostředí loni uložila 2547 pravomocných pokut za více než 100 milionů korun. To je o téměř 13 milionů méně než o rok dříve. Kvůli obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů loni dala inspekce 206 pokut za téměř 650 tisíc korun. Inspektorům se podařilo zabavit 163 živých a 2 045 neživých exemplářů.
Ředitel ČIŽP Erik Geuss
Ředitel ČIŽP Erik Geuss | Foto: ČTK

Nejvíce pokut, 855, padlo za nezákonné nakládání s odpady, přičemž nejvyšší pětimilionovou pokutu obdržela pražská firma Kalibo za neoprávněné převzetí velkého množství odpadů.

"Jednalo se o 111 druhů v kategorii nebezpečný odpad a ostatní, například louhy, strusky, kaly z fosfátování a kaly čištění komunálních odpadních vod. Dodnes není jasné, co se s tím stalo," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss .

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutovala také Lesy České republiky, které musely zaplatit 3,5 milionu korun za neprovádění včasných a dostatečných opatření proti šíření kůrovce. ČIŽP v šesti lesních správách zjistila stromy napadené kůrovcem, které nebyly včas vytěženy a odstraněny. Týkalo se to například lesů v Jeseníku, Jablunkově nebo Rožnově pod Radhoštěm.

Třetí nejvyšší pokutu za dva miliony korun dali inspektoři firmě JT company za to, že ve lhůtě nezalesnila téměř 1,85 hektaru vytěžených lesů na Frýdecko-Místecku.

Na jednoho inspektora loni připadlo v průměru 41 kontrol. Podle Geusse stát ale uvažuje o snížení počtu zaměstnanců inspekce o deset procent. "To by ale snížilo také pokuty o deset procent. Nelze, aby ostatní pracovali o deset procent více," doplnil.

Mezi překupníky jsou oblíbené tygří produkty

"Obchod s produkty a ohroženými druhy funguje jednak na bázi turistiky a sběratelství, kdy nadšenci chtějí exotické památky. Druhá skupina je promyšlená organizovaná trestná činnost," uvedl Geuss. 

ČIŽP se loni mimo jiné zúčastnila akce Trophy, která odhalila organizované skupiny zabývající se zabíjením tygrů a výrobou tygřích produktů v Česku.

Nelegální obchod s tygřími produkty rozkryla inspekce ve spolupráci s celní správou a policí v červenci. Tygry zabíjely organizované skupiny a vyráběly z nich v Česku různé produkty. Podle Geusse skupiny využívají z tygrů prakticky vše.

"Zvířata jsou vybíjená z nevědeckých a nesmyslných důvodů. Někteří lidé věří, že například mozek tygra pomůže od lenosti nebo oči od epilepsie, nos od kousnutí hladem, zuby od horečky, kůže proti mentálním poruchám, žluč proti křečím, tuk na revmatismus, krev na silnou vůli," řekl Geuss.

Podle něj je možné za jeden tygří špičák dostat 100 až 500 dolarů (od 2300 do 11 500 korun) a za dráp 50 až 100 dolarů (zhruba 1150 až 2300 korun). Kožešina stojí až 20 tisíc dolarů (kolem 460 tisíc korun). "Je vědecky dokázáno, že u všech savců mají tyto části prakticky stejné složení a tygří nemají žádné lepší účinky," doplnil Geuss.

Zabavila se i kosmetika

Vedle toho inspektoři zabavili mimo jiné 88 korejských kosmetických přípravků z aloe a orchideje a v červnu 197 balení nápoje salep z orchideje. V listopadu inspekce zabavila na pražském letišti šupiny chráněné ryby arapaimy velké, která patří mezi největší sladkovodní ryby a žije v Amazonce.

Inspekce loni provedla 593 kontrol, zvláště se zaměřila na obchod se vzácnými druhy papoušků na základě zvýšeného počtu případů obchodování s nimi. V plánu bylo 60 kontrol, inspekce jich loni provedla 40, zbytek si naplánovala na letošní rok.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy