Cizinecká policie bude sledovat letadla. Systém pomůže odhalit i překupníky drog

Radek Dragoun Radek Dragoun
5. 4. 2019 18:43
Cizinecká policie dostane do rukou nový nástroj na hlídání vzdušného prostoru. Zaměřený bude především na menší letadla, která přistávají na některém ze sedmnácti neveřejných mezinárodních letištích v Česku. Nenahlášené lety mohou být využívány pro nelegální překračování hranic nebo pro pašování drog či zbraní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Arpingstone

Kromě velkých letadel světových aerolinek, kterými lidé běžně cestují například na dovolené, brázdí vzduch také řada ultralightů, bezmotorových kluzáků nebo takzvaných business jetů. Všechny spadají pod skupinu všeobecného letectví, kterou chce nyní cizinecká policie ještě více monitorovat. Například během slunných víkendů může být těchto letadel v jednu chvíli ve vzduchu více než těch dopravních.

Policie chce pomocí systému, za který ministerstvo vnitra plánuje utratit zhruba 14 milionů korun, hlídat především letadla ze třetích zemí, která přistávají na mezinárodních letištích s neveřejným provozem. V Česku jich je celkem sedmnáct, například v pražských Letňanech, Benešově nebo Přerově. Loni na nich bylo odbaveno celkem 8 682 lidí, počet letadel však policisté neevidují.

Pokud na neveřejné mezinárodní letiště míří letadlo ze země mimo schengenský prostor, má jeho velitel povinnost informovat o svém letovém plánu i s údaji o všech pasažérech na palubě cizineckou policii. Na řadě letišť totiž nemá cizinecká policie zřízený trvalý inspektorát. Policisté, ale i celníci tak potřebují o příletu vědět, aby se na letiště vypravili a provedli hraniční kontrolu. Díky plánovanému systému, na nějž ministerstvo vypsalo výběrové řízení, bude mít policie přehled i o těch letadlech, které se nenahlásí. A bude se na ně moci připravit.

"Systém je primárně zaměřen na sledování pohybu letadel všeobecného letectví, která nedodrží povinnosti informovat policii o svém překročení vzdušné hranice. Taková letadla mohou přistát kdekoliv a mohou tak představovat riziko nelegálního překročení hranic osobami, případně mohou být využity k pašování věcí včetně drog a zbraní," vysvětlila policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Systém dokáže vyhodnotit směr letu, destinaci příletu a odletu a umí provést analýzu mimořádného chování letadla. Mezi to se řadí například, když stroj letí příliš nízko, znenadání klesá nebo přistane mimo letiště. "Systém také umožňuje příjem a zobrazení zpráv z letových odpovídačů jako například únos," dodala Kropáčová. Letové odpovídače slouží pilotům k tomu, aby řízení letového provozu informovali o mimořádných událostech na palubě.

Nový systém cizinecké policie, který podle zadávací dokumentace budou obsluhovat až čtyři policisté, bude využívat data z Řízení letového provozu a je součástí pilotního systému Evropské unie pro plánované doplnění systému ochrany evropských hranic.

Cizinecká policie bude letadla sledovat kvůli pašování zboží a nelegálním přechodům hranic. Běžné monitorování a navigace letadel ve vzduchu zůstane i nadále na Řízení letového provozu. Ani ono však neví o všech letadlech, které jsou nad Českem. "V nižších letových výškách cca 150 až 300 metrů nad zemí nemusí mít Řízení letového provozu přehled o veškerých letadlech. Ani toho není technicky schopné," vysvětluje mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

Takto nízko nad zemí Řízení letového provozu neví o letadlech, která nepodala letový plán, a navíc nemají zapnutý takzvaný odpovídač. Lety bez této povinnosti se označují jako lety za viditelnosti. Pilot v takovém případě letadlo za vyhovujícího počasí řídí a naviguje pouze na základě výhledu z kabiny. Typicky jde o sportovní letadla či bezmotorové kluzáky. 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 35 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy