Cizinci znamenají bezpečnostní riziko, říká 57 % Čechů

Domácí Domácí
25. 4. 2013 14:00
Češi jsou také skeptičtí k udělování českého občanství cizincům
Kontrola cizinců a jejich povolení k práci se uskutečnila i ve skladu odpadů nedaleko od Hradce Králové.
Kontrola cizinců a jejich povolení k práci se uskutečnila i ve skladu odpadů nedaleko od Hradce Králové. | Foto: Jiří Máslo

Praha - Nadpoloviční většina Čechů se domnívá, že ne každý člověk, který u nás žije, by měl mít právo získat české občanství.

Postoj k právu cizinců získat české občanství souvisí s názorem na to, jak vážné bezpečnostní riziko představují pro nás cizinci pobývající v naší zemi. Téměř tři pětiny občanů hodnotí toto riziko jako "příliš velké". Zjistila to ve svém průzkumu agentura STEM.

Názor na to, zda naši občané přistupují k cizím státním příslušníkům bez předsudků a zaujatosti, rozděluje veřejnost na dva početně vyrovnané tábory.

Tři z pěti Čechů (59 %) zastávají názor, že každý člověk žijící v České republice by neměl mít právo získat české občanství. S tím souvisí i skutečnost, že 57 % lidí spatřuje v cizích státních příslušnících pobývajících v ČR příliš velké riziko.

 V otázce, zda Češi přistupují ke skupině cizinců žijících v ČR bez předsudků a zaujatosti, je veřejnost rozdělena na dva téměř stejně velké tábory: 48 % míní, že ano, 52 %, že ne.

Názor, zda by každý člověk žijící v ČR měl mít právo získat občanství bez ohledu na svoji národnost a etnický původ, je v kontextu celé časové řady od roku 1994 poměrně stabilní, jeho zastoupení se udržuje na úrovni mírně nad 40 %.

Cizinců se obávají hlavně sympatizanti KSČM a lidé s nižším vzděláním

"V posledních třech letech pozorujeme, v porovnání s roky 2009-2010, mírný pokles obav veřejnosti o bezpečnost v souvislosti s cizími státními příslušníky žijícími na území ČR," uvádí k průzkumu agentura STEM.

Pokud jde o názor, zda jsou cizí státní příslušníci s pobytem u nás příliš vážným rizikem, častěji souhlasí lidé s nižším vzděláním (základní - 70 % souhlasných odpovědí, vyučeni - 58 %, SŠ s maturitou - 54 %, VŠ - 49 %).

V pohledu na práva cizinců získávat české státní občanství a na míru rizika, kterou cizinci s pobytem u nás představují pro naši zemi, se odlišují také názory stoupenců různých politických stran.

Stoupenci stran koalice, tedy ODS a TOP 09, jsou mírně častěji než přívrženci opozičních stran pro to, aby právo získat občanství měl každý člověk žijící v ČR. Nesouhlas s tímto výrokem je typický hlavně pro sympatizanty KSČM, což koresponduje s tím, že častěji vnímají cizince jako zdroj rizika.

 

Právě se děje

Další zprávy