Cizinci znamenají bezpečnostní riziko, říká 57 % Čechů

Domácí Domácí
25. 4. 2013 14:00
Češi jsou také skeptičtí k udělování českého občanství cizincům
Kontrola cizinců a jejich povolení k práci se uskutečnila i ve skladu odpadů nedaleko od Hradce Králové.
Kontrola cizinců a jejich povolení k práci se uskutečnila i ve skladu odpadů nedaleko od Hradce Králové. | Foto: Jiří Máslo

Praha - Nadpoloviční většina Čechů se domnívá, že ne každý člověk, který u nás žije, by měl mít právo získat české občanství.

Postoj k právu cizinců získat české občanství souvisí s názorem na to, jak vážné bezpečnostní riziko představují pro nás cizinci pobývající v naší zemi. Téměř tři pětiny občanů hodnotí toto riziko jako "příliš velké". Zjistila to ve svém průzkumu agentura STEM.

Názor na to, zda naši občané přistupují k cizím státním příslušníkům bez předsudků a zaujatosti, rozděluje veřejnost na dva početně vyrovnané tábory.

Tři z pěti Čechů (59 %) zastávají názor, že každý člověk žijící v České republice by neměl mít právo získat české občanství. S tím souvisí i skutečnost, že 57 % lidí spatřuje v cizích státních příslušnících pobývajících v ČR příliš velké riziko.

 V otázce, zda Češi přistupují ke skupině cizinců žijících v ČR bez předsudků a zaujatosti, je veřejnost rozdělena na dva téměř stejně velké tábory: 48 % míní, že ano, 52 %, že ne.

Názor, zda by každý člověk žijící v ČR měl mít právo získat občanství bez ohledu na svoji národnost a etnický původ, je v kontextu celé časové řady od roku 1994 poměrně stabilní, jeho zastoupení se udržuje na úrovni mírně nad 40 %.

Cizinců se obávají hlavně sympatizanti KSČM a lidé s nižším vzděláním

"V posledních třech letech pozorujeme, v porovnání s roky 2009-2010, mírný pokles obav veřejnosti o bezpečnost v souvislosti s cizími státními příslušníky žijícími na území ČR," uvádí k průzkumu agentura STEM.

Pokud jde o názor, zda jsou cizí státní příslušníci s pobytem u nás příliš vážným rizikem, častěji souhlasí lidé s nižším vzděláním (základní - 70 % souhlasných odpovědí, vyučeni - 58 %, SŠ s maturitou - 54 %, VŠ - 49 %).

V pohledu na práva cizinců získávat české státní občanství a na míru rizika, kterou cizinci s pobytem u nás představují pro naši zemi, se odlišují také názory stoupenců různých politických stran.

Stoupenci stran koalice, tedy ODS a TOP 09, jsou mírně častěji než přívrženci opozičních stran pro to, aby právo získat občanství měl každý člověk žijící v ČR. Nesouhlas s tímto výrokem je typický hlavně pro sympatizanty KSČM, což koresponduje s tím, že častěji vnímají cizince jako zdroj rizika.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy