Cizinci odsouzení v Česku k více než tříletému vězení ztratí právo k pobytu

ČTK ČTK
11. 11. 2015 13:29
Cizincům, kteří byli v Česku odsouzeni za úmyslný trestný čin k vězení delšímu než tři roky, nebo byli odsouzeni opakovaně, zřejmě bude zrušeno povolení k pobytu. Běženci propuštění z detenčních zařízení budou dostávat 400 korun na vycestování. Počítají s tím novely azylového zákona a zákona o cizincích, které ve středu Senát schválil přes námitky zejména zástupců Strany zelených. Normu nyní dostane k posouzení prezident.
Senát.
Senát. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senát ve středu schválil významné novely azylového zákona a zákona o cizincích, které nyní budou čekat na podpis prezidenta.

Nová norma navrhuje, aby cizinci odsouzení v Česku za úmyslný trestný čin k vězení delšímu než tři roky, nebo cizinci zde opakovaně odsouzení, přišli o povolení k pobytu. Proti schválení vystoupili zejména zástupci Strany zelených.

Zachování práva pobytu a další zmírnění zákona ve prospěch migrantů navrhovali senátoři Václav Láska a Eliška Wagnerová (oba za SZ). Požadovali mimo jiné ze šesti měsíců na polovinu zkrátit lhůtu pro vyřízení žádosti o azyl. Chtěli zúžit právo policie zajistit cizince kvůli jeho navrácení a zrušit odebírání mobilních telefonů cizincům v detenčních zařízeních.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tuto praxi zdůvodnil zajištěním bezpečnosti pracovníků zařízení, aby zadržovaní cizinci nemohli pořizovat a zveřejňovat jejich fotografie.

Láska a Wagnerová požadovali rovněž zrušení poplatku za pobyt v detenčním zařízení. Chovanec namítl, že poplatek činí 242 korun na osobu a den a je za něj poskytováno ubytování, jídlo, hygiena i lékařská péče. Cizinci jej platí po dobu, než jsou vráceni do země, odkud do ČR nelegálně přicestovali, uvedl ministr.

Příspěvek 400 korun na vycestování

Novela počítá také s tím, že by Správa uprchlických zařízení poskytovala propuštěným migrantům bez peněz 400 korun na jízdenku a jídlo. Zavedení příspěvku doporučoval i vládní výbor pro práva cizinců. Podle něj nebylo humánní cizince propustit a nechat je uprostřed republiky bez prostředků. Ministerstvo vnitra bude moci podle novely poskytnout také dotaci obcím, na jejichž území se nacházejí zařízení pro zajištění cizinců. Zatím na tuto dotaci osm korun na osobu a den mají nárok obce s azylovými zařízeními.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy