Cizinci mají v Česku problém. Bytová družstva je nechtějí

Domácí Domácí
26. 5. 2015 10:55
Družstva si do svých stanov vpisují podmínku, že členem se smí stát jen občan s trvalým pobytem v České republice. Takové jednání je přitom protizákonné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Cizince, kteří si chtějí v Česku pronajmout byt, může čekat hořké zklamání. Realitní makléři se totiž setkávají s tím, že bytová družstva si do svých stanov vpisují podmínku, že členem se smí stát jen občan s trvalým pobytem v České republice.

A to přes to, že je takové jednání v rozporu se zákonem a družstva se tím dopouštějí diskriminace. Upozornily na to úterní Hospodářské noviny.

V rozporu s právem EU

Podobná ustanovení má například Bytové družstvo Pavlišovská v Praze 9 nebo Stavební bytové družstvo Ocelář Kladno. Některá družstva dokonce zakazují pronajmout či prodat členský podíl na základě rasové příslušnosti.

"Podobné jednání může být diskriminační jak z hlediska nakládání s majetkem, tak z hlediska nabývání majetku. Ochrana majetku náleží všem, bez ohledu na občanství,“ řekl HN bývalý náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, který se podílel na přípravě nového občanského zákoníku.

A souhlasí s ním i ombudsmanka Anna Šabatová. "Pokud by se jednalo o omezení v přístupu ke členství pouze na občany České republiky, pak by to bylo jednoznačně v rozporu s právem EU. Ale i samotná podmínka trvalého pobytu na území ČR je z hlediska práva EU problematická,“ dodává.

"Stát ve státě"

Bytová družstva podle makléřů spoléhají na to, že jejich stanovy neprocházejí téměř žádnou kontrolou, a do stanov se tak dostávají věci, které tam podle zákona nepatří.

V Česku navíc chybí rozsudek, který by situaci nějak řešil. Cizinci se navíc podle makléřů většinou nechtějí dostat do sporu. I kdyby totiž soud vyhráli, v domě by je nikdo nevítal.

"Bytová družstva fungují jako stát ve státě. Ve svých stanovách mají podobné věci už léta. Nezmění to, i když by podle zákona měla,“ doplňuje Barbora Merknerová ze společnosti Century 21.

Problémy s novým občanským zákoníkem

Jednatelka společnosti Alexiss Pavla Vohradská ale upozorňuje na to, že starousedlíci jsou kvůli novému občanskému zákoníku často v těžké situaci.

Družstvo totiž musí mít na svých schůzích stoprocentní účast, což by mohlo být právě u cizinců, kteří se často pohybují v zahraničí, problematické.

V Česku jsou podle Českého statistického úřadu více než čtyři miliony bytů, družstevní je přibližně každý desátý.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy