reklama
 
 

Cizinci, kteří budou chtít léčit zuby českých pacientů, mají mít jen tři pokusy na aprobační zkoušku

7. 11. 2015 17:25
Stomatologické komorě vadí, že mohou pacienty v českých ordinacích léčit i zahraniční kolegové, kteří složili rozdílovou zkoušku až na poněkolikátý pokus. Chtějí jim přístup do praxe ztížit. Zatímco dnes maji zubaři, kteří nepocházejí ze zemí Evropské unie, na složení aprobační zkoušky neomezené množství pokusů, do budoucna už by jim musely stačit tři. Zubaři tento požadavek přednesli na svém sobotním sněmu v Plzni a předali ho už také náměstkovi ministra zdravotnictví Radku Policarovi.

Plzeň - Českým zubařům se nelíbí, že mohou pacienty v tuzemských ordinacích léčit i zahraniční kolegové, kteří složili rozdílovou zkoušku až na několikátý pokus. Chtějí jim přístup do praxe ztížit.

Zatímco dnes maji zubaři, kteří nepocházejí ze zemí Evropské unie, na složení aprobační zkoušky neomezené množství pokusů, do budoucna už by jim musely stačit jen tři. Zubaři tento požadavek přednesli na svém sobotním sněmu v Plzni a předali ho už také náměstkovi ministra zdravotnictví Radku Policarovi.

"Požadujeme změnu například v zákoně o způsobilosti k výkonu povolání lékaře, zubaře a farmaceuta. V aprobačním řízení mají dnes cizinci ze zemí mimo Evropskou unii neomezené množství pokusů a především někteří cizinci z ruskojazyčných zemí toho zneužívají. Chtěli bychom, aby měli pouze tři pokusy," uvedl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Náměstek v tom podle něj připustil diskusi.

Zkoušku cizím zubařům komplikuje čeština

Aprobační zkoušku musí vykonat každý lékař, zubní lékař nebo farmaceut, který získal vzdělání mimo EU a chce své povolání vykonávat v Česku nebo v některém z jiných členských států Unie. Jedním z předpokladů pro úspěšné vykonání aprobační zkoušky je znalost češtiny, protože veškeré informace ke zkoušce jsou podávány v českém jazyce. To některým z nich činí problémy.

"Někteří kolegové samozřejmě také poukázali na výši úhrad zdravotních pojišťoven. Jejich připomínky směřovaly především k nutnosti větší podpory pojišťoven pro ambulantní péči. Zatímco u nás je stále trend více podporovat nemocnice, ve vyspělých zemích je trend spíše opačný," upozornil Chrz na další problémy, které na sněmu komory zazněly.

Zubaři v sobotu jednali také o rozpočtech a dalších vnitřních záležitostech komory. Sněm bude pokračovat i v neděli.

autor: ČTK | 7. 11. 2015 17:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama