Čirý populismus, kritizovali senátoři poslance kvůli platům. Změnu ale neprosadili

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
12. 12. 2018 12:18
Senátoři ve středu dopoledne kritizovali poslance a vládu za to, jak chtějí zmírnit navýšení platů politiků. Změnu však neprosadili. V Senátu totiž neprošel žádný z návrhů, včetně toho na vrácení novely poslancům. V platnosti tak zůstává poslanecká verze. Původně směřovalo dění v Senátu k tomu, že senátoři návrh vrátí a poslanci se budou muset ještě mimořádně sejít těsně před koncem roku. To nyní padlo.
Ministryně Jana Maláčová požádala senátory, aby schválili poslanecký návrh.
Ministryně Jana Maláčová požádala senátory, aby schválili poslanecký návrh. | Foto: Ludvík Hradilek

Už jen podpis prezidenta Miloše Zemana stačí k tomu, aby poslanci, senátoři a někteří další lidé měli jasno o výši svého platu pro nadcházející měsíce. V Senátu totiž ve středu dopoledne neprošla žádná změna ohledně poslaneckého návrhu na úpravu platů.

Základní plat zákonodárců tak bude podle zákona o platu představitelů státní moci od 1. ledna 2019 celkem 82 400 korun hrubého. Dosud je to 75 900 korun hrubého. Kdyby poslanci do systému platů nezasáhli, plat by naskočil na 90 600 korun hrubého.  

Postup poslanců a vlády hájila v Senátu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. "Chtěla bych vás požádat o podporu zákona ve znění předloženém sněmovnou. Nechceme tak skokové navýšení platů, jaké mělo být," uvedla Maláčová. 

Řada senátorů měla k postupu poslanců a ministrů výhrady, ovšem nebylo jich nakonec tolik, aby poslaneckou verzi vrátili zpět k dalšímu projednání. A to přesto, že vrácení doporučil senátní hospodářský výbor. "Debata o platech je sledovaná médii a je mnohdy emotivní. Vláda se ale pokusila o nesystémové řešení," vysvětloval postup výboru senátor Vladislav Vilímec s tím, že platový systém se netýká jen politiků, ale také soudců a řady dalších profesí. "Nejde jen o ústavní činitele," podotkl.

Zároveň požadoval, aby vláda nesystémově nezasahovala do zákona o platech. "Pokud vláda vidí problém ve skokovém navýšení platů, tak my v hospodářském výboru navrhujeme toto navýšení rozložit do tří let," řekl Vilímec.

Oberfalzer: Budeme si muset hledat druhou práci

Senátor Václav Láska chtěl předejít debatě senátorů i případnému vrácení novely s připomínkami a navrhl, aby senátoři schválili návrh přesně ve stejné podobě, jak jej poslali poslanci. Na jeho návrh proto senátoři hlasovali, že se nebudou návrhem vůbec zabývat. Pro hlasovalo 32 senátorů, ke schválení bylo potřeba 34 hlasů.

Následná debata senátorů ukázala, že příběh o zvyšování a snižování platů, jak ukazuje parlamentní projednávání, dělí politiky na několik názorových skupin. Jedna z nich prosazuje, aby politici do určování platů zákonodárců a dalších lidí zasahovali, druhá naopak říká, že toto zasahování je vždy na škodu.

Senátor ODS Jiří Oberfalzer prohlásil, že je proti postupu poslanců, který označil za čirý populismus. "Existoval vzorec, že platy zákonodárců jsou trojnásobkem průměrného platu v nevýrobní sféře. Vždy se ale naskytly nějaké okolnosti, například povodně nebo hospodářská krize, při kterých docházelo k sebeomezení mezd zákonodárců a dalších osob. Šlo o to, ukázat, že když je zle, umíme se uskrovnit," vysvětloval senátor s tím, že se situace změnila a mělo by dojít k rozmrazení platů.

"Zatímco jiné platy rostly, my jsme je měli zmrazené. Tak nastal současný platový skok," uvedl Oberfalzer a stěžoval si, že novináři píší o zvyšování platů politiků, aniž by upozornili, že politici je měli dlouhodobě nízké. "Máme platy zmrazovat, i když je konjunktura?" ptal se senátor. "Jestli to půjde tak dál, skončíme na průměrných platech a budeme si muset hledat druhou práci," řekl.

Když se ale poslanci měli domluvit, jestli změnu zákona vrátí poslancům, ukázalo se, že jich není pro vrácení dostatek. K opětovnému odeslání poslancům bylo potřeba 33 hlasů, ale v Senátu se jich našlo jen 32. Teď je tedy na tahu prezident.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times
před 1 hodinou

Kumpošt byl zvolen viceprezidentem lyžařské federace FIS

Roman Kumpošt se stal jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Ve funkci nahradil Slovince Janeze Kocijančiče, který před měsícem zemřel. Mandát bude Kumpošt vykonávat minimálně do jara 2021, kdy je na programu 52. Kongres Mezinárodní lyžařské federace, na němž bude znovu voleno předsednictvo FIS. Informoval o tom Svaz lyžařů ČR.

"Zvolení viceprezidentem Mezinárodní lyžařské federace je pro mne ohromnou poctou. Jsem velmi rád, že mohu ve strukturách FIS pracovat na takto prestižní pozici. Velkou osobní výzvou je navázat právě na Janeze Kocijančiče, který byl velkou osobností a mým dlouholetým mentorem," uvedl v tiskové zprávě Kumpošt, který byl do role viceprezidenta zvolen jednohlasně předsednictvem FIS.

Sedmapadesátiletý Kumpošt je předsedou dozorčí rady Svazu lyžařů ČR, v Mezinárodní lyžařské federaci působí od roku 1989 a posledních deset let je členem předsednictva FIS. V letech 2010-13 vedl úsek severské kombinace.

Aktuálně vede pracovní skupinu, jejímž úkolem je zajištění nejefektivnějšího zavedení zákazu používání fluorovaných vosků do všech lyžařských a snowboardových disciplín, a pracovní skupinu pro koordinaci aktivit klasických disciplín FIS.

Kongres FIS se měl původně konat letos začátkem října v Curychu, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen na 5. června 2021 do slovinské Portorože.

Další zprávy