Církev už požádala o navrácení většiny svého majetku

ČTK ČTK
12. 8. 2013 11:53
V současnoti se jedná o 11 tisíc pozemků. Oznámil to arcibiskup Dominik Duka
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zástupci římskokatolické církve podali převážnou většinu žádostí na navrácení majetku, řekl pražský arcibiskup Dominik Duka po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem.

Hovořili o tom, jak restituce budou pokračovat po pádu Rusnokovy vlády a nástupu kabinetu nového po pravděpodobných předčasných volbách.

"Absolutní převážná většina požadavků byla podána a teď je na příslušných místech a úřednících, aby posoudili, co skutečně spadá pod zákon, kde je zapotřebí některé věci doplnit," uvedl Duka.

Během schůzky prý zdůrazňoval nutnost zachování kontinuity restitucí, aby se stihly všechny zákonné termíny.

Katolická církev stihla zatím požádat o vydání více než 11 tisíc pozemků, někteří církevní hodnostáři si v Katolickém týdeníku stěžovali na průtahy.

Výzvy k vydání majetku podávají farnosti, řády a další náboženské jednotky. Například pražské arcibiskupství expeduje výzvy za všechny farnosti arcidiecéze, kapituly i samotné arcibiskupství.

Stát vyjednal církevní narovnání se 17 církvemi a náboženskými společnostmi, součástí je i postupné odstřižení placení duchovních ze státního rozpočtu.

Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.

 

Právě se děje

Další zprávy