První z třiceti žalob čínských křesťanů na ministerstvo vnitra skončila zamítnutím

Jan Hejl ČTK Tereza Hotová, Jan Hejl, ČTK
25. 10. 2018 12:01
Krajský soud v Pardubicích zamítl první ze třiceti žalob, které na české ministerstvo vnitra podala skupina čínských křesťanů. Těm letos v únoru po dvou letech čekání nebyl udělen azyl. Žadatelé podle ministerstva dostatečně neprokázali, že ve své vlasti čelí pronásledování. Číňané se budou bránit kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.
Za čínské křesťany se lidé modlili letos v březnu u památníku komunismu.
Za čínské křesťany se lidé modlili letos v březnu u památníku komunismu. | Foto: Jakub Plíhal

Pardubice - "Z třiceti našich případů, kterým se zabýváme, jsme zatím dostali první rozsudek, rozhodnutí krajského soudu v Pardubicích je negativní," nastínil nejnovější vývoj v kauze Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, neziskové organizace, jejíž právníci čínské křesťany zastupují.

Navzdory rozhodnutí soudu chce ale organizace pokračovat ve snaze zajistit třem desítkám čínských křesťanů azyl. "Myslíme si, že máme pravdu my. U krajských soudů (které v záležitostech odvolání o neudělení azylu rozhodují) vždycky záleží na konkrétním soudci. Je to padesát na padesát," myslí si Rozumek.

"Nyní čekáme na písemné odůvodnění rozsudku. Až bude doručeno, kasační stížnost rozhodně podáme," řekla advokátka Hana Franková z OPU, která čínské křesťany zastupuje. Zároveň na soudní rozhodnutí čeká ještě devětadvacet zbývajících žalob.

Případ čínských křesťanů usilujících o azyl v České republice začal před dvěma lety. Tehdy asi sedmdesátičlenná skupina podala žádosti o udělení azylu, část z nich ale vzdala dlouhé čekání. Ostatní se dočkali rozhodnutí letos v únoru, ministerstvo ale většinu žádostí zamítlo, úspěšných bylo pouze sedm případů. Proto se třicítka odmítnutých žadatelů obrátila za pomoci Organizace pro pomoc uprchlíkům na královéhradecký krajský soud, pod který oblastně spadají. 

Ministerstvo jako zdůvodnění svého postupu ve věci čínských křesťanů již dříve uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu ale podle ministerstva nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestantství uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.

V Česku podle posledních statistik ministerstva vnitra ke konci loňského listopadu žilo 4 370 Číňanů, kteří měli povolený trvalý pobyt. Dalších 2 472 mělo povolený pobyt přechodný.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy