Čínská křesťanka uspěla s žalobou na české ministerstvo, které jí odmítlo udělit azyl

ČTK ČTK
2. 3. 2019 11:18
Čínská křesťanka, které české ministerstvo vnitra odmítlo udělit azyl, uspěla s žalobou proti zamítavému rozhodnutí. Podle soudu ministerstvo řádně nevyhodnotilo její individuální příběh, a bude proto muset o žádosti rozhodovat znovu. O verdiktu pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu informoval server iRozhlas.cz a deník Právo. Podle rozhlasu jde o druhou úspěšnou žalobu proti rozhodnutí ministerstva; loni na podzim dal jiné čínské křesťance za pravdu soud v Ostravě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Čínská křesťanka, která je v rozsudku pardubického soudu označovaná iniciálami Y. W., přicestovala do Česka na jaře 2016 spolu s přibližně osmdesáti příslušníky čínské podzemní církve. V Česku uprchlíci požádali o azyl, ministerstvo vnitra ho udělilo ale jen osmi z nich. Sedm desítek neúspěšných žadatelů následně podalo na ministerstvo žalobu.

Čínská křesťanka Y. W. tvrdí, že byla kvůli víře ve své vlasti fyzicky napadána policisty a také vystavena psychickému nátlaku. Podle informací rozhlasu ale české ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že ženě ve víře nikdo nebránil a že ve skutečnosti ve vlasti ohrožena nikdy nebyla.

Pardubický soud zamítavé rozhodnutí ministerstva zrušil. Podle iRozhlas.cz soud konstatoval, že úřad shromáždil dostatek podkladů pro posouzení obecné situace v zemi původu žalobkyně, její individuální azylový příběh ale řádně nevyhodnotil. Azylový odbor proto musí žádost posoudit znovu.

Mluvčí ministerstva vnitra nechtěla rozsudek komentovat s odkazem na neveřejný charakter správního řízení. Serveru iRozhlas.cz sdělila, že úřad má na nové rozhodnutí šest měsíců od nabytí právní moci soudního rozhodnutí.

Nejde přitom o první úspěšnou žalobu čínských křesťanů na rozhodnutí českých úřadů. Na podzim loňského roku uspěla podle Českého rozhlasu jiná čínská křesťanka u soudu v Ostravě. I o její žádosti ministerstvo opět rozhoduje.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestantství uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy