Čínská křesťanka uspěla s žalobou na české ministerstvo, které jí odmítlo udělit azyl

ČTK ČTK
2. 3. 2019 11:18
Čínská křesťanka, které české ministerstvo vnitra odmítlo udělit azyl, uspěla s žalobou proti zamítavému rozhodnutí. Podle soudu ministerstvo řádně nevyhodnotilo její individuální příběh, a bude proto muset o žádosti rozhodovat znovu. O verdiktu pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu informoval server iRozhlas.cz a deník Právo. Podle rozhlasu jde o druhou úspěšnou žalobu proti rozhodnutí ministerstva; loni na podzim dal jiné čínské křesťance za pravdu soud v Ostravě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Čínská křesťanka, která je v rozsudku pardubického soudu označovaná iniciálami Y. W., přicestovala do Česka na jaře 2016 spolu s přibližně osmdesáti příslušníky čínské podzemní církve. V Česku uprchlíci požádali o azyl, ministerstvo vnitra ho udělilo ale jen osmi z nich. Sedm desítek neúspěšných žadatelů následně podalo na ministerstvo žalobu.

Čínská křesťanka Y. W. tvrdí, že byla kvůli víře ve své vlasti fyzicky napadána policisty a také vystavena psychickému nátlaku. Podle informací rozhlasu ale české ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že ženě ve víře nikdo nebránil a že ve skutečnosti ve vlasti ohrožena nikdy nebyla.

Pardubický soud zamítavé rozhodnutí ministerstva zrušil. Podle iRozhlas.cz soud konstatoval, že úřad shromáždil dostatek podkladů pro posouzení obecné situace v zemi původu žalobkyně, její individuální azylový příběh ale řádně nevyhodnotil. Azylový odbor proto musí žádost posoudit znovu.

Mluvčí ministerstva vnitra nechtěla rozsudek komentovat s odkazem na neveřejný charakter správního řízení. Serveru iRozhlas.cz sdělila, že úřad má na nové rozhodnutí šest měsíců od nabytí právní moci soudního rozhodnutí.

Nejde přitom o první úspěšnou žalobu čínských křesťanů na rozhodnutí českých úřadů. Na podzim loňského roku uspěla podle Českého rozhlasu jiná čínská křesťanka u soudu v Ostravě. I o její žádosti ministerstvo opět rozhoduje.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestantství uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy