FAMU chce vyšetřit incident s vlajkou. Policie ho zpochybnila, fakulta má ale vše natočeno

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 1. 4. 2016 20:48
Pražská FAMU nesouhlasila s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, a proto na protest vyvěsila tibetské vlajky. To se neobešlo bez zájmu policie, která ve středu školu navštívila a zjišťovala, jestli o vlajkách věděl děkan. Akademický senát ve čtvrtek návštěvu policie odsoudil a rozhodl, že vlajky v oknech filmové fakulty zůstanou.
Tibetské vlajky na FAMU.
Tibetské vlajky na FAMU. | Foto: Kristýna Bartošová

Praha - Akademický senát pražské filmové fakulty (FAMU) vyzval vedení policie, aby vyšetřilo chování dvou mužů, kteří se v době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR zajímali o tibetskou vlajku na budově školy. Muži se představili jako příslušníci kriminální policie. Senát pokládá tento počin za bezprecedentní narušení práva na svobodu vyjadřování. Fakulta o tom informovala na svém webu.

Podle České televize policie ve čtvrtek incident popřela. Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán ve zprávě pro ČT jednoznačně vyvrátil, že by se podobná situace odehrála, a poukázal na to, že vyvěšování vlajek nepodléhá žádnému povolení.

Škola však v pátek zveřejnila kamerový záznam, který celou událost zachytil. Bocán poté slíbil, že policie celou věc prošetří. "Na základě informací, které se objevily v některých médiích, je i tento údajný exces prověřován kontrolními orgány policie," řekl ČT mluvčí.

Tibetské vlajky na FAMU.
Tibetské vlajky na FAMU. | Foto: Kristýna Bartošová

Fakulta se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu.

Dva muži se na děkanát FAMU, který sídlí na Smetanově nábřeží naproti Žofínu, dostavili ve středu 30. března v ranních hodinách. Právě ve středu se Si Ťin-pching účastnil ekonomického fóra na pražském Žofíně.

Zásah kriminálky kvůli vlajce. Prý naštvala Číňany

Studenti pražské filmové fakulty FAMU vyvěsili na protest proti pražské návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na své budově na nábřeží tibetskou vlajku. Do kanceláře FAMU podle nich ve středu dorazili policisté v civilu a vyptávali se, jestli vyvěšení vlajek na budově odsouhlasil děkan. Vysvětlovali to tím, že vlajka naštvala Číňany. Akademický senát ve čtvrtek návštěvu policie odsoudil a rozhodl, že vlajky v oknech filmové fakulty zůstanou.

"Do kanceláře přišli dva policisté v civilu a řekli, že jsou z kriminální policie. Mluvili s mým pracovníkem kanceláře, já jsem byl v té chvíli na jednání. Policisté se ptali, kdo dal svolení na vyvěšení těch tibetských vlajek. Pracovník kanceláře jim řekl, že tam byly vyvěšeny s mým svolením. Policisté řekli, že Číňané se kvůli tomu zlobí, a odešli," řekl Aktuálně.cz děkan FAMU Pavel Jech.

Čínský prezident odjel, emoce v Česku se ale pořád neuklidňují. Co cesta Si Ťin-pchinga Česku přinesla? DVTV přináší přehled zásadních událostí.
7:17
Čínský prezident odjel, emoce v Česku se ale pořád neuklidňují. Co cesta Si Ťin-pchinga Česku přinesla? DVTV přináší přehled zásadních událostí. | Video: Martin Veselovský

"Jak již avizoval ministr vnitra, v současné době probíhá vyhodnocení celého bezpečnostního opatření kontrolními orgány Policie ČR," komentoval situaci tiskový mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Jednotlivými údajnými incidenty se podle něj rovněž zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"S ohledem na tuto skutečnost se policie v současné době nebude blíže vyjadřovat k různým spekulacím a stížnostem fyzických či právnických osob," dodal Bocán s tím, že výsledky šetření budou k dispozici v řádu několika týdnů.

Studenti filmové školy chtěli upozornit na to, že nesouhlasí s postojem politické reprezentace v čele s prezidentem Milošem Zemanem, která pozváním čínského prezidenta Si Ťin-pchinga de facto podporuje komunistický režim, který porušuje lidská práva. Některým zástupcům akademického senátu a části studentů vadí také zneužití animované postavy Krtečka.

Akademický senát celou věc řešil na svém čtvrtečním zasedání a chování policie odsoudil. "Akademický senát pokládá tento počin za bezprecedentní narušení práva na svobodu vyjadřování. Požadujeme proto od policejního prezidia a ministerstva vnitra řádné prošetření a veřejné vysvětlení tohoto incidentu," napsal senát v tiskovém prohlášení.

Vracíme se do dob normalizace?

FAMU se rozhodla, že tibetské vlajky zůstanou na budově školy i dál. Poslouží podle ní jako připomínka, že k základním pilířům demokracie patří respektování lidských práv a svobod.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je nepřijatelné, aby policie na akademické půdě řešila vyvěšení tibetské vlajky. "Policie má chránit naši bezpečnost a svobodu. Není to agentura prosazující čínské zájmy," komentoval Fiala s tím, že pokud nyní do agendy policistů v civilu patří korigovat názory lidí, potom se vracíme do temných dob normalizace. Fiala se vyjádřil, že je správné rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou, ale nesmíme slevit z vlastních hodnot.

Podobně policistům vadily tibetské vlajky v kancelářích v blízkosti hotelu Hilton, jak Aktuálně.cz informovalo ve středu. Policisté zaměstnance kanceláří vyzvali, aby vlajku sundali. Vysvětlili to tím, že vadí odstřelovačům, kteří tak nevidí, co se za vlajkou skrývá.

Chová se Česká republika k Číně jako suverénní země? Exministr pro lidská práva Michael Kocáb a poslanec Jaroslav Foldyna v duelu DVTV. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy