Čím topí a na co jezdí Češi: Stát zahájil hromadný průzkum

Kristýna Zemanová
7. 7. 2015 16:26
Šetření Českého statistického úřadu o spotřebě paliv a energií v českých domácnostech potrvá do 15. ledna 2016.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Český statistický úřad zahájil šetření Energo 2015, ve kterém bude zhruba 20 tisíc českých domácností odpovídat na otázky ohledně spotřeby paliv a energií. Výsledky úřad zveřejní na podzim příštího roku.

Zjišťovat se například bude, čím lidé vytápí své domy, kolik benzínu či nafty projezdí nebo jak účinné jsou jejich spotřebiče. Polovinu domácností vybere Český statistický úřad náhodně z registru, zbytek budou tvořit pravidelní respondenti. „Lidé mohou účast odmítnout, nicméně jejich aktivní zapojení umožní získat řadu důležitých informací, které bohužel nelze zjistit jiným způsobem,“ uvedla mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

Získaná data by měla pomoct při určování energetické a dotační politiky země. K dispozici bude i srovnání s ostatními státy, jelikož podobné průzkumy probíhají i v jiných evropských zemích. Výsledky bude mít k dispozici i veřejnost. Bude si tak moci porovnat svou spotřebu se spotřebou domácností žijících v podobně velkém domě či bytě. Do výběru budou zahrnuty městská i venkovská obydlí z celé České republiky.

Podobnou studii Český statistický úřad naposledy prováděl v roce 2004. V té době z ní vyplynulo, že Češi průměrně za rok utratí za energie 25,5 tisíce korun. Současné šetření se uskuteční na popud Evropské unie a podle Báčové nebude rozpočet úřadu nijak zvlášť zatěžovat. "Avizované šetření je mimořádné co do očekávaných výsledků, nikoliv však s ohledem na jeho průběh, rozsah či náklady," řekla.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy