Čím nahradit žárovky: Do pokoje kompakt, na WC halogen

Pavel Baroch
8. 9. 2012 17:22
Přinášíme základní rady, jak nahradit klasické "edisonky" úspornými zářivkami
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Dřív to bylo při výměně prasklé žárovky docela jednoduché. Stačilo koupit tu, která měla odpovídající závit a vhodný příkon.

Teď, kdy od 1. září definitivně skončily všechny neekologické klasické žárovky a obchody jen doprodávají staré zásoby, si ovšem musí zákazníci vybírat z několika typů úspornějších zářivek.

Které typy se hodí do jednotlivých pokojů a místností, aby domácnost svítila co nejšetrněji a za přijatelné peníze? A jaké technické údaje ještě při výběru sledovat?

Po klasických "edisonkách", které na svícení využívaly jen asi osm procent energie, se v obchodech nabízejí kompaktní zářivky, halogenové žárovky a LED osvětlení.

Kompakty do obývacích pokojů

"Obecně platí, že tam, kde se svítí dlouhodobě, by se měla používat kompaktní zářivka odpovídajícího příkonu s životností minimálně 12 tisíc hodin," řekl Aktuálně.cz Juraj Krivošík, ředitel Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn).

Foto: Ludvík Hradilek

Kompakty se tedy hodí především do obývacího nebo dětského pokoje, ale třeba i do chodby, pokud se využívá často. Lidem u kompaktů nejvíce vadí jejich relativně dlouhá doba náběhu, tedy čas, než začnou svítit naplno.

U dřívějších kompaktních zářivek mělo velký vliv na jejich životnost to, kolikrát se zapnula. Moderní zdroje, které využívají funkci předehřívání, už takové problémy nemají. V obchodech se ale objevují zářivky, kterým časté zapínání a vypínání vadí.

Proto se vyplatí při výběru kompaktu zajímat se o takzvaný spínací cyklus. U nejkvalitnějších výrobků je v rozsahu 500 tisíc do milionu.

Halogeny na toaletu a do koupelny

S opakovaným zapínáním a vypínáním nemají problém halogenové žárovky a na rozdíl od kompaktů svítí okamžitě. Jejich nevýhodou je naopak to, že v porovnání s kompaktními zářivkami mají vyšší spotřebu.

"Vyplatí se tam, kde se svítí krátkodobě," poznamenal Juraj Krivošík ze SEVEn. Hodí se tedy například na toaletu, do koupelny, sklepa nebo na chodbu.

Foto: Kaspen/Jung v. Matt

Juraj Krivošík by tedy v kuchyni, obýváku, dětském pokoji a v ložnici našrouboval do objímky kompaktní zářivky, do chodby, na toaletu a do koupelny by dal halogenové žárovky.

LED žárovky jsou drahé

Do domácnosti naopak Krivošík příliš nedoporučuje LED žárovky, i když někomu mohou samozřejmě vyhovovat. "Jsou ještě dražší než kompaktní zářivky, aniž by byly tolik úspornější. Vzhledem k ceně nemají vždy dostatečnou návratnost," upozornil Krivošík.

Jejich nevýhodou je i to, že jde o technologii poměrně novou, takže LED žárovky zatím nedokáží nahradit klasické žárovky o vysokém příkonu. Nahrazují zatím žárovky do příkonu 50 wattů, i když se už objevily i silnější.

Je možné je použít v místnostech, kde se svítí dlouhodobě anebo na špatně přístupných místech.

Podrobnosti o všech typech úsporných zářivek a žárovek, rady a tipy najdete v této brožuře.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 8 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy