Čím levnější data, tím vyšší spotřeba, ukazuje nové porovnání. Čechům limit stačí, říkají operátoři

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
7. 3. 2017 16:06
Kdyby českého uživatele neomezoval limit na mobilní data, zaplatil by za ně při současné ceně téměř tolik jako za nájem bytu v Praze. V Polsku by se přitom vešel do ceny neomezeného tarifu za 749 korun. Statistika společnosti Tefficient ukazuje, že Češi jsou na chvostu zemí ve využívání dat. Jejich analýza jasně potvrzuje, že kde jsou drahá data, tam je spotřebitelé nevyužívají.
Zlevnění mobilního internetu se stalo v Česku politickým tématem. (ilustrační foto)
Zlevnění mobilního internetu se stalo v Česku politickým tématem. (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Praha - Spotřeba mobilních dat ve světě roste, Česko je však v jejich užívání téměř na chvostu vyspělých zemí. Uvádí to analýza společnosti Tefficient z konce roku 2016.

Každá SIM karta v Česku v průměru využije ani ne 0,5 GB dat měsíčně. Na druhé straně ve Finsku, kde je spotřeba dat nejvyšší, připadá na jednu SIM kartu 8 GB měsíčně. Téměř polovina finských SIM karet měla loni aktivován tarif s neomezenými daty - takové služby čeští operátoři zákazníkům nenabízejí.

Analýza Tefficientu jasně ukazuje, že čím je mobilní internet levnější, tím více ho lidé využívají. Čeští operátoři však argumentují, že většina spotřebitelů stejně nevyužije ani dosavadní příděl dat. "Více než dvěma třetinám (68 procent) našich zákazníků se nepodaří vyčerpat datový příděl, který jim nabízíme," říká mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Všichni tři velcí operátoři nabízejí shodně "neomezený tarif" s 1,5 GB dat za 749 korun.

Rozdílný přístup je vidět v Rakousku. Tamní operátoři začali nabízet neomezená data a jejich využití začalo strmě růst - za rok a půl o 56 procent. V Rakousku se tak neplatí za množství dat, ale za rychlost. Základních 50 Mb/s u tamního T-Mobile vyjde v přepočtu zhruba na 405 korun.

"Spotřeba dat v Česku je odrazem cenové politiky operátorů. Dokud budou své zákazníky škrtit, zůstaneme v množství přenesených dat na chvostu Evropy a lidé budou brát mobilní síť jako předražené zlo, ke kterému se připojí na cestě mezi dvěma wifinami," tvrdí radní Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý.

Neomezené datové tarify využívají i v Asii. Například Jižní Korea se dostala ve srovnáních na druhou příčku poté, co v roce 2014 tamní operátoři zavedli prémiové balíčky na síť 4G bez limitu.

Není však nutné nabízet neomezená data, aby lidé využívali hojně mobilní internet. Jak uvádí analýza, v Dánsku se v roce 2016 nabízelo 15 GB dat za 350 korun a země se v počtu vypotřebovaných dat na SIM kartu v mezinárodním srovnání umístila na pátém místě.

Podobný problém s drahými daty jako v Česku má také Kanada. "Běžný finský spotřebitel zaplatí mnohem méně než kanadský a ještě využije více dat," upozorňuje analýza.

Zlevnění mobilního internetu se stalo v Česku politickým tématem. Vláda chce ještě do konce funkčního období prosadit novelu, která zlepší postavení spotřebitelů oproti operátorům. Mělo by být tak snadnější přecházet za lepší nabídkou mezi operátory. Podle plánu by to mělo rozhýbat konkurenční boj, který momentálně probíhá pouze na úrovni firem a úřadů. Tam tuzemští operátoři nabízejí tarify i pětkrát levněji.

Boj o levnější data nakonec připravil o post i ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Spolu s ním skončil i jeho náměstek Lubomír Bokštefl, který poslal lidi za levnějšími daty do Polska. Nyní se dočasným ministrem stal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy