Cichanouská v Senátu vyzvala k mezinárodnímu stíhání Lukašenka, žádá další sankce

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2021 12:41
Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala k vytvoření mezinárodního tribunálu, který by trestně stíhal představitele diktatury běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Uvedla to ve středu v projevu v českém Senátu. Senát vyzval běloruskou vládu k propuštění všech politických vězňů a požádal o uvalení dalších sankcí EU a NATO na Lukašenkův režim.
Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.
Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. | Foto: Jakub Plíhal

"Vyzývám, aby se inicioval mezinárodní tribunál, který provede vyšetření zločinů diktatury Lukašenka v minulosti a v době voleb v roce 2020," prohlásila Cichanouská. Česko by podle ní mělo začít trestně stíhat představitele Lukašenkova režimu. Běloruské instituce, které se podílejí na potlačování opozice, by měly být považovány za zločinecké, dodala.

"Nesmíme umožnit diktátorům, aby psali dějiny," uvedla Cichanouská. Podle ní by úsilí Bělorusů o svobodu a demokracii nemělo být mezinárodním společenstvím obětováno "pro uklidnění diktátora" a dialog s ním tak, jako se to stalo Československu v roce 1938 podle mnichovské dohody, kterou uzavřely Velká Británie a Francie s nacistickým Německem.

"Vyzývám Českou republiku, aby zaujala důsledné stanovisko vůči Lukašenkovu nelegitimnímu režimu, aby neuznávala jeho vládu a veškerá jeho rozhodnutí a dohody považovala za nezákonné," uvedla Cichanouská. Česko by mělo zvýšit podporu běloruské občanské společnosti, nezávislých médií, rozšířit podporu pro perzekvované a stipendijní programy pro běloruské studenty. Cichanouská žádá také nové sankce proti Lukašenkovu režimu, které by cílily na všechny jeho představitele a státní firmy.

Cichanouská žádá také nové sankce proti Lukašenkovu režimu, které by cílily na všechny jeho představitele a státní firmy. Vyzvala k zastavení investic a obchodování s běloruskými státními společnostmi a bankami. Podle vůdkyně běloruské opozice by se měla uspořádat i mezinárodní konference na nejvyšší úrovni k řešení situace v její zemi. Je přesvědčena o tom, že vnější tlak může stav změnit a může předejít dalším obětem.

"Jediným možným vyřešením současné krize v Bělorusku mohou být pouze svobodné volby pod mezinárodním dohledem," uvedla Cichanouská, která loni místo svého manžela kandidovala proti Lukašenkovi v prezidentských volbách. Volby, v nichž Cichanouská oficiálně získala jen desetinu hlasů, jsou označovány za zmanipulované. Lukašenkovo znovuzvolení ČR ani EU neuznává. Za skutečného vítěze voleb je považována Cichanouská, přesto v příštích volbách už znovu kandidovat nehodlá. Chce se pouze podílet na jejich uspořádání.

Cichanouská ve svém projevu odkazovala na spisovatele Franze Kafku, studenta Jana Palacha, exprezidenta Václava Havla či filozofa Jana Sokola. "Je symbolické, že bělorusky slovo Praha znamená touhu, prahnutí. Dnes je toto slovo obzvlášť aktuální pro náš národ, který prahne po spravedlnosti, prahne po pravdě, prahne po svobodě," řekla šéfka běloruské opozice.

Senát se postavil za politické vězně a žádá proti běloruskému režimu sankce

Senát vyzval běloruskou vládu k propuštění všech politických vězňů a požádal o uvalení dalších sankcí EU a NATO na režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Horní komora ve středu současně vybídla mezinárodní instituce, aby ukončily financování a pomoc pro všechny veřejné projekty v Bělorusku, z nichž má Lukašenkův režim prospěch.

Senát v usnesení také odsoudil vynucené přistání letounu společnosti Ryanair v Minsku v neděli 23. května, které neslo "rysy únosu civilního letadla a aktu státního terorismu", uvedl předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Senátoři Cichanouské a jejímu úsilí vyjádřili podporu, jejímž symbolem byla plaketa, kterou jí předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) spolu s červenobílou kyticí v historických běloruských národních barvách. Úsilí Cichanouské senátoři ocenili také dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Jejímu projevu byli přítomni rovněž bývalí předsedové Senátu Libuše Benešová (ODS) a Petr Pithart (KDU-ČSL).

Cichanouská: Z Běloruska je Severní Korea, režim nastolil peklo. Věřím v to co Havel

Režim nám připravil peklo a brutalitu, z Česka cítím podporu, pozice českých politiků je jasná. Sankce jsou mocná páka, říká Svjatlana Cichanouská. | Video: Michael Rozsypal, DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v Pandora Papers objevuje jméno Andreje Babiše

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v kauze Pandora Papers objevuje jméno českého premiéra Andreje Babiše a dalších činitelů EU.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy