Dostat se na střední školu bude těžší, ukazují data. Někde už spoléhají na dojíždění

Radek Dragoun Aleš Vojíř Radek Dragoun, Aleš Vojíř
28. 3. 2023 5:30
V Česku žije zhruba 120 tisíc dospívajících, kteří se narodili v roce 2008. Velká část z nich se nyní hlásí na střední školu či gymnázium. A jelikož jejich ročník je mimořádně silný - více dětí se v posledních 28 letech nenarodilo, čelí velké konkurenci. Dostat se na vybraný maturitní obor, případně gymnázium je těžší než pro jejich předchůdce. Data navíc ukazují, že situace se nezlepší.

O větší konkurenci svědčí i počet podaných přihlášek na střední školy. Každý žák si může v prvním kole podat dvě. Letos jejich počet oproti loňsku stoupl o 13 procent na 212 tisíc. Z toho 80 tisíc přihlášek žáci podali na gymnázia. 

Právě na nich bude největší přetlak. Kraje, které gymnázia zřizují, upozorňují, že poptávka výrazně převyšuje nabídku. Podle ministerstva školství je míst na středních školách dost, problémy však hrozí v některých regionech a u vybraných oborů. Někteří žáci tak patrně budou muset kvůli studiu na střední škole dojíždět. 

Dojíždění je přitom už běžný jev. Data z předloňského sčítání lidu ukazují, že za vzděláním - ať už na základní, střední, nebo vysoké škole - jezdí mimo svůj okres značná část studentů. V Plzeňském kraji je to každý pátý, ve Středočeském dokonce takřka tři studenti z deseti. 

Mapa výše ukazuje, že do Prahy míří ve velkém i žáci ze středočeských obcí, které leží v těsném sousedství s hlavním městem. Institut plánování a rozvoje v letošní analýze zjistil, že takřka třetinu studentů na pražských středních školách tvoří Středočeši. Dále vypočítal, že by na nich v hlavním městě mohlo v roce 2030 chybět takřka tisíc míst. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy