Anketa: Hodnocení má žáky motivovat, ne srážet. Přínosem je i pro nás, říkají učitelé

Michaela Endrštová Magdalena Synková Michaela Endrštová, Magdalena Synková
13. 12. 2022 16:29
Ačkoliv na vysvědčení stále převládají známky, učitelé si zvykají používat během výuky také takzvané formativní hodnocení. Tedy takové, které je průběžné a poskytuje žákům zpětnou vazbu. Jakým způsobem to učitelé udělají, už je na nich, možností mají mnoho. Učitelé tímto způsobem zjišťují, co se žáci dosud naučili. Aktuálně.cz se zeptalo učitelů na jejich zkušenosti s tímto typem hodnocení.

Text vznikl za podpory Nadace České spořitelny v projektu Chytré Česko

Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia a poradce ministra školství
Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia a poradce ministra školství | Foto: Radko Sáblík

Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia a poradce ministra školství

Klíčové je, aby každý pedagog poskytoval svým žákům a studentům průběžnou zpětnou vazbu, aby mohli reagovat a zlepšovat se. Na ryze formativní hodnocení dle mého nejsou v tuto chvíli na mnohých školách potřebné podmínky. Pokud máte ve třídě 34 studentů, jako je ve většině tříd u nás, ale i o pár méně, je formativní hodnocení nad síly učitele.

Druhým faktorem je, že mnozí učitelé nemají povědomí, jak formativní hodnocení v plné šíři správně realizovat. Také je velmi potřebné, aby hodnocení bylo motivační, tedy aby žáka či studenta nesráželo a dávalo mu naopak naději, že má na to se zlepšovat. Proto mnozí napřed vypíchnou silné stránky, to, co dělá dobře, a až pak se zabývají tím, kde mu to tolik nejde a na čem by měl zapracovat.

Dle mého není nic proti ničemu na konci pololetí udělit sumativní hodnocení, tedy klasickou a rodiči často vyžadovanou známku, kterou na rozdíl od formativního hodnocení chápou, ale průběžně využívat prvky formativního hodnocení a tím naplňovat hlavní poslání učitele. Tedy poskytovat žákovi průběžnou zpětnou vazbu a také se stále snažit vybudit jeho vnitřní motivaci se vzdělávat. Rovněž za vhodné považuji vždy hledat silné stránky žáka či studenta, doporučovat mu, jak je rozvíjet, ale také upozorňovat na jeho slabé stránky a i zde hledat způsob, jak je v dalším osobním, společenském a profesním životě eliminovat.

Za obrovský problém českého školství považuji fakt, že většinově se snažíme vylepšovat slabé stránky žáků a studentů, které však mají nepřekonatelné limity a v reálném životě se minimalizuje jejich vliv tím, že svou činnost tomu uzpůsobuji. Pokud tedy nemám hudební sluch, asi se nebudu snažit o kariéru zpěváka.

Naopak se málo či vůbec nerozvíjejí silné stránky žáka či studenta, neboť tady mu to jde, a tak bohužel věnuje většinu času tomu, co mu nejde, aby si vylepšil tu prokletou známku. Na silné stránky mu tak už nezbývá čas a nikdo ho k jejich rozvíjení ani nenabádá, neboť má známku "výborný", tedy má výborné průměrné znalosti a dovednosti. Ale tím zůstává na průměru, byť se skvělou známkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti," uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

Americký kongresový výbor dnes zpovídá ředitele TikToku, síti hrozí v USA kompletní zákaz. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snaží prokázat opak. Síti hrozí v USA zakázání.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na gymnázia se v Česku letos hlásí o desetinu více studentů než loni

Počet přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na gymnázia v Česku letos meziročně vzrostl o desetinu. Zatímco před rokem školy přijaly 72 943 přihlášek, nyní jich bylo 80 073. Nejvíce z nich, zhruba 34 400, obdržela letos osmiletá gymnázia. Následovala čtyřletá gymnázia s přibližně 32 500 přihláškami a šestiletá s asi 13 tisíc. Vyplývá to z údajů organizátora jednotných zkoušek společnost Cermat. Školáci mohli podávat dvě přihlášky. Kolik míst pro prváky střední školy od září nabízí, ministerstvo školství neví. Podle nedávného vyjádření jeho mluvčí Anety Lednové přehled mají zřizovatelé škol. Těmi jsou většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Celkově k nim letos žáci podali přes 212 tisíc přihlášek, meziročně zhruba o 12 procent více.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Prezident Pavel navštíví v úterý a ve středu Moravskoslezský kraj

Prezident Petr Pavel v úterý a ve středu navštíví Moravskoslezský kraj. Setká se s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem nebo ostravským primátorem Tomášem Macurou (oba dříve ANO), kteří ho podpořili v prezidentské volbě. V plánu má sfárat do dolu Darkov, navštívit automobilku Hyundai v Nošovicích nebo se setkat se studenty ostravské univerzity a Gymnázia Petra Bezruče, sdělila mluvčí prezidenta Markéta Řeháková. Moravskoslezský kraj bude prvním regionem, kam se Pavel vydá po své inauguraci. Ještě před ujmutím se prezidentského úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj.

Cestu na severní Moravu a do Slezska zahájí na moravskoslezském krajském úřadu, kde ho přivítá hejtman Vondrák. Večer se na ostravském magistrátu setká s ostravským primátorem Macurou. Oba politici Pavla podpořili v prezidentské volbě proti jejich stranickému šéfovi Andreji Babišovi (ANO), za což si vysloužili kritiku od tehdejších spolustraníků.

Hnutí ANO nakonec opustili a oba čelí tlaku, aby odešli i z čela kraje, respektive města. Vondrák má i nadále podporu krajského klubu zastupitelů ANO, Macuru ostravští zastupitelé z ANO ze svého klubu vyloučili a v dubnu bude zřejmě zvolen na post primátora jeho nástupce.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy