Chystají se Havlovy narozeniny: In memoriam na letišti

ČTK ČTK
3. 10. 2012 11:04
V pátek si lidé připomenou výročí narození v prosinci zesnulého exprezidenta
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pojmenování pražského letiště po prezidentu Václavu Havlovi bude hlavní akcí, která v pátek připomene výročí narození polistopadového státníka.

Konají se ale i další události, a to doma i v zahraničí. V Praze bude tradičně předána Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. In memoriam ji nadace udělila významnému českému sociologovi a profesorovi Miloslavu Petruskovi.

Ruzyňské letiště se na pojmenování "Letiště Václava Havla Praha" chystá již několik měsíců, počin má své příznivce i odpůrce. Na letištních budovách budou nápisy Václav Havel Airport Prague. Nedožité 76. narozeniny budou hosté oslavovat v letištních prostorách.

Vzpomínat se bude na mnoha místech

V nově pojmenovaném letišti bude při té příležitosti otevřena též výstava velkoformátových fotografií exprezidenta, které pořídili fotografové agentury. Potrvá do konce roku. Fotografie agentury s havlovskou tematikou budou od čtvrtka k vidění také v Londýně.

V pátek narozeniny zesnulého Havla připomenou v Brně v divadle Husa na provázku. Na programu slavnosti je též předpremiéra dokumentu České televize o cestě souboru na festival ve Francii.

Netradiční fotografie Václava Havla:

Den předtím se v New Yorku chystá v Českém centru slavnostní uvedení nových překladů Havlových her pod názvem The Havel Collection.

Vzpomínat na Havla se bude mimo jiné také příští týden v Plzni. Ve středu tam odhalí jeho bustu, kterou věnoval akademický sochař Jaroslav Bocker. Už o víkendu se bude v Táboře na knižním veletrhu prezentovat Knihovna Václava Havla, která se stará o odkaz prvního polistopadového prezidenta.

Takto se přejmenovávalo ruzyňské letiště:

Připomínka Havlova narození začala už v září, kdy organizátoři zpřístupnili výstavu fotografií Havla objektivem jeho dlouholetého spolupracovníka Alana Pajera.

A například minulou neděli v české metropoli pokřtil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) DVD s názvem Pocta Václavu Havlovi. Jednalo se o záznam stejnojmenné hudební akce konané loni v prosinci v pražské Lucerně jen pět dní po smrti exprezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy