Chystá se převratná změna. Skončí odkládání seniorů do LDN

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 6. 2015 5:30
Ministerstvo práce připravuje revoluční novinku: chce poprvé propojit zdravotní a sociální systém. Péče o seniory už bude placena stejně bez ohledu na to, jestli leží v LDN, nebo v domově důchodců.
Sociální péče. Ilustrační foto
Sociální péče. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Jediný rozdíl je v tom, co hlásí cedule na vratech. Jedna budova se jmenuje léčebna dlouhodobě nemocných a druhá domov důchodců. Jinak dělají obě zařízení totéž: pečují o seniory.

Sestry tam lidem podávají léky, polohují pacienty a dezinfikují zdravotnické prostředky. Zaplaceno přesto dostane každé zařízení jinak. "V léčebně zaplatí ošetřovatelskou péči pacientům pojišťovna, v domově musí senioři odevzdat skoro celý důchod," popisuje současnou praxi mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Nespravedlivá praxe by se teď měla změnit. Ministerstvo práce přichází s návrhem, jak financování ústavů srovnat. Zdravotní a sociální systém chce propojit. "Péče o seniory tak začne být placena podle stejných kritérií. Bez ohledu na to, jestli lidé leží v léčebnách dlouhodobě nemocných, nebo v domovech seniorů," potvrzuje Habáň.

Třetina seniorů v eldéenkách zdravotní péči nepotřebuje

Dávno podle něj neplatí, že by se v nemocničních „eldéenkách“ nacházeli jen lidé se zdravotními problémy, a naopak v domovech důchodců jen soběstační senioři.

To ostatně potvrzuje i Asociace českých a moravských nemocnic. Třetinu lůžek v nemocnicích podle ní zabírají lidé, kteří ve skutečnosti žádnou zdravotní péči nepotřebují. Jen se pro ně stále nenašlo místo v domově důchodců.

Naopak čtvrtině seniorů v domovech důchodců zdravotní péče schází. Šéf nemocniční asociace to přiznal na letošním Žofínském fóru, které se zabývalo otázkami zdravotnictví.

Seznam "ošetřovatelských" výkonů sestaví VZP

Se změnami by se mělo začít ještě letos – nejprve jen tím, že ministerstvo zdravotnictví navýší domovům důchodců platby za ošetřování seniorů. V dalším roce pak vznikne seznam speciálních "ošetřovatelských" výkonů, které budou pojišťovny ústavům proplácet.

"Příkladem takového výkonu může být třeba polohování ležících pacientů," říká Jiří Schlanger - bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví a člen meziresortní skupiny, která má propojení systémů na starosti.

Seznam vytvoří Všeobecná zdravotní pojišťovna. Její šéf Zdeněk Kabátek už Hospodářským novinám přiznal, že na něm začala pracovat.

Peníze poplynou i opačně

Peníze ale poplynou i opačným směrem. "Příspěvek na péči, který dnes dostávají jen domovy důchodců, bude vpuštěn i do zdravotnických zařízení," potvrzuje Habáň.

Vyřeší se tak i problémy eldéenek, v nichž stále leží senioři, kteří už nemocnici nepotřebují, ale kterým rodina stále nevyřídila místo v domově důchodců. "Takoví senioři u nás často leží i týdny," potvrzuje ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička. Také pod jeho nemocnicí působí léčebna dlouhodobě nemocných, má 34 lůžek.

Později chce jít ministerstvo ještě dál: nárok na peníze by měly mít i rodiny seniorů. "Podporovat by se měla začít i péče poskytovaná neformálně, prostřednictvím rodinných příslušníků nebo jiných pečujících," potvrzuje mluvčí resortu. Rodina jen bude muset předem prokázat, že splňuje určité technické požadavky.

Změny se podle ministerstva práce dotknou až 170 tisíců lidí – tolik seniorů ošetřovatelskou péči potřebuje. Další budou postupně přibývat. Počet osmdesátiletých se během čtyřiceti let zvedne až čtyřnásobně. Jen v Praze bude žít podle demografů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy více než 66 tisíc seniorů nad 85 let.

Znásobí se proto i výdaje na jejich péči - ze třiceti miliard, které dlouhodobá péče stojí dnes, poskočí až na šedesát miliard. O propojení zdravotního a sociálního systému už se proto pokoušela i vláda Petra Nečase. Změny ale nakonec neprosadila.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy