Chystá se převratná změna. Skončí odkládání seniorů do LDN

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 6. 2015 5:30
Ministerstvo práce připravuje revoluční novinku: chce poprvé propojit zdravotní a sociální systém. Péče o seniory už bude placena stejně bez ohledu na to, jestli leží v LDN, nebo v domově důchodců.
Sociální péče. Ilustrační foto
Sociální péče. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Jediný rozdíl je v tom, co hlásí cedule na vratech. Jedna budova se jmenuje léčebna dlouhodobě nemocných a druhá domov důchodců. Jinak dělají obě zařízení totéž: pečují o seniory.

Sestry tam lidem podávají léky, polohují pacienty a dezinfikují zdravotnické prostředky. Zaplaceno přesto dostane každé zařízení jinak. "V léčebně zaplatí ošetřovatelskou péči pacientům pojišťovna, v domově musí senioři odevzdat skoro celý důchod," popisuje současnou praxi mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Nespravedlivá praxe by se teď měla změnit. Ministerstvo práce přichází s návrhem, jak financování ústavů srovnat. Zdravotní a sociální systém chce propojit. "Péče o seniory tak začne být placena podle stejných kritérií. Bez ohledu na to, jestli lidé leží v léčebnách dlouhodobě nemocných, nebo v domovech seniorů," potvrzuje Habáň.

Třetina seniorů v eldéenkách zdravotní péči nepotřebuje

Dávno podle něj neplatí, že by se v nemocničních „eldéenkách“ nacházeli jen lidé se zdravotními problémy, a naopak v domovech důchodců jen soběstační senioři.

To ostatně potvrzuje i Asociace českých a moravských nemocnic. Třetinu lůžek v nemocnicích podle ní zabírají lidé, kteří ve skutečnosti žádnou zdravotní péči nepotřebují. Jen se pro ně stále nenašlo místo v domově důchodců.

Naopak čtvrtině seniorů v domovech důchodců zdravotní péče schází. Šéf nemocniční asociace to přiznal na letošním Žofínském fóru, které se zabývalo otázkami zdravotnictví.

Seznam "ošetřovatelských" výkonů sestaví VZP

Se změnami by se mělo začít ještě letos – nejprve jen tím, že ministerstvo zdravotnictví navýší domovům důchodců platby za ošetřování seniorů. V dalším roce pak vznikne seznam speciálních "ošetřovatelských" výkonů, které budou pojišťovny ústavům proplácet.

"Příkladem takového výkonu může být třeba polohování ležících pacientů," říká Jiří Schlanger - bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví a člen meziresortní skupiny, která má propojení systémů na starosti.

Seznam vytvoří Všeobecná zdravotní pojišťovna. Její šéf Zdeněk Kabátek už Hospodářským novinám přiznal, že na něm začala pracovat.

Peníze poplynou i opačně

Peníze ale poplynou i opačným směrem. "Příspěvek na péči, který dnes dostávají jen domovy důchodců, bude vpuštěn i do zdravotnických zařízení," potvrzuje Habáň.

Vyřeší se tak i problémy eldéenek, v nichž stále leží senioři, kteří už nemocnici nepotřebují, ale kterým rodina stále nevyřídila místo v domově důchodců. "Takoví senioři u nás často leží i týdny," potvrzuje ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička. Také pod jeho nemocnicí působí léčebna dlouhodobě nemocných, má 34 lůžek.

Později chce jít ministerstvo ještě dál: nárok na peníze by měly mít i rodiny seniorů. "Podporovat by se měla začít i péče poskytovaná neformálně, prostřednictvím rodinných příslušníků nebo jiných pečujících," potvrzuje mluvčí resortu. Rodina jen bude muset předem prokázat, že splňuje určité technické požadavky.

Změny se podle ministerstva práce dotknou až 170 tisíců lidí – tolik seniorů ošetřovatelskou péči potřebuje. Další budou postupně přibývat. Počet osmdesátiletých se během čtyřiceti let zvedne až čtyřnásobně. Jen v Praze bude žít podle demografů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy více než 66 tisíc seniorů nad 85 let.

Znásobí se proto i výdaje na jejich péči - ze třiceti miliard, které dlouhodobá péče stojí dnes, poskočí až na šedesát miliard. O propojení zdravotního a sociálního systému už se proto pokoušela i vláda Petra Nečase. Změny ale nakonec neprosadila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy