Chyba v zákoně: Lidé doplácí za léky víc, než by měli

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 9. 2009 22:34
Úřad zpětně snížil doplatek za lék, pacient by měl doplácet devět tisíc korun.
Doplatek se změnil, lékárníkům to ale úřad neřekl včas.
Doplatek se změnil, lékárníkům to ale úřad neřekl včas. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Doplatek za lék Uro-vaxom se minulý měsíc výrazně snížil. Místo tisíce korun by si měli pacienti připlatit sedm stovek. Přesto neušetřili ani korunu.

O snížení doplatku na lék, který se nasazuje na infekce močových cest, se totiž lékárníci a pacienti dozvěděli až se zpožděním.

U dalšího léku naopak prodělali lékárníci. Šlo o tabletky s názvem Prestarium, které slouží na vysoký krevní tlak. V jeho případě vybraly lékárny od pacientů méně, než měly.

Peníze, které tak lékárna ztratila, už jí ale pojišťovna nezaplatí. Podle zákona byl totiž v daný den doplatek vyšší. Lékárník se o tom jen včas nedozvěděl.

Krabiček léku na vysoký krevní tlak se přitom vydají každý měsíc tisíce.

"Podobné případy se opakují. Každý měsíc se nějaký najde," tvrdí šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Doplatek se dodatečně sníží a doplatí na to pacient, nebo lékárník.

Zmatky kvůli byrokracii

Zmatky, které s úhradami léků nastaly, má na svědomí nový způsob, jakým Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) každý měsíc aktualizuje ceny léků, respektive doplatky na ně.

Ústav stanoví cenu ve správním řízení. Mělo by se tak stát vždy k prvnímu dni v měsíci. Každý účastník řízení, tedy pojišťovna nebo výrobce, ale vždy mají možnost se odvolat, a to ve lhůtě patnácti dnů.

Pokud ústav jejich odvolání vyhoví, následuje oprava.

"V případě, že dané odvolání na SÚKL dorazí před koncem měsíce, nic se neděje. SÚKL jen vyřadí lék z hlášení a pak cenu opraví. Pokud ale dorazí později, mohou nastat problémy. Nová cena totiž vejde v platnost až zpětně. To pak finančně poškodí buď pacienty, nebo lékárny," popisuje Stanislav Havlíček.

VZP: Pacienti tisíce platit nebudou

V případě, že se doplatek zpětně sníží, zaplatí zbytečně víc peněz pacient. Pokud se naopak doplatek zvýší, ztratí lékárna. V obou případech totiž lékárník nemá šanci včas zareagovat.

Lékárníci se proto rozhodli podat žalobu na ministerstvo zdravotnictví.

"O chybě v zákoně víme už dlouhou dobu a snažíme se ji napravit. Lékárníci, které změny poškodily, se opakovaně obraceli se stížnostmi na SÚKL i na ministerstvo. Nikdy ale neuspěli. Proto se to bude řešit u správního soudu," řekl Havlíček.

Právník komory už podle něj zpracovává vzor žaloby. Lékárny se pravděpodobně spojí a obrátí se na soud hromadně.

"Jen na jednom přípravku totiž může lékárna ztratit za jedno období až deset tisíc korun. Připadá nám přitom neetické zpětně po lidech vyšší doplatek vymáhat. Tohle nikdo z lékárníků dělat nebude," vysvětlil Havlíček.

Státní ústav pro kontrolu léčiv i ministerstvo zdravotnictví se ale brání: Jednáme podle zákona, chyba je v něm.

"Musel by se změnit zákon, a to není v naší kompetenci. Je to tedy otázka na poslance, jestli se tím budou zabývat. My žádnou změnu udělat nemůžeme," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Změny platí už druhý rok

Od 1. dubna vstupuje v platnost nová léková vyhláška. Lékárny začnou prodávat některé medikamenty dráž.
Od 1. dubna vstupuje v platnost nová léková vyhláška. Lékárny začnou prodávat některé medikamenty dráž. | Foto: Jaroslav Jiřička

Nový způsob, jakým SÚKL určuje ceny a úhrady léků, platí od začátku loňského roku.

Dříve cenu stanovila skupina odborníků, kteří zasedali na ministerstvu financí. O úhradách se zase rozhodovalo na ministerstvu zdravotnictví.

Nový systém muselo Česko přijmout kvůli evropské legislativě. Ta vyžaduje, aby se co nejvíce omezil tlak farmaceutických firem na to dostat své léky mezi hrazené. Podle některých odborníků ale vytvořilo Česko systém příliš složitý. Ten přinesl příliš mnoho administrativy a zmatků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy