Chyba na Facebooku odhalila, že Babišův účet spravuje více než desítka lidí

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 10. 1. 2020 17:41
Sociální síť Facebook postihla technická chyba, díky níž bylo možné zjistit například, kdo všechno spravuje stránku Andreje Babiše (ANO). Kromě premiérova poradce Marka Prchala na ni podle Deníku N přispívá dalších více než deset lidí. Premiérův tým stránku mezitím dočasně zneviditelnil. Díky chybě se potvrdilo také propojení projektu Sinoskop a PR agentury C&B, jejíž služby si platil Home Credit.
Andrej Babiš a jeho marketingový poradce Marek Prchal.
Andrej Babiš a jeho marketingový poradce Marek Prchal. | Foto: Lukáš Bíba

Dočasná chyba, která Facebook postihla, umožnila komukoli zjistit jména administrátorů stránky skrze historii úprav příspěvků.

Podle Deníku N tak bylo například možné zjistit, že facebookový účet premiéra spravuje nejen on sám, ale také jeho marketingový poradce Marek Prchal, jemuž v minulosti emotivně děkoval po výhře ve volbách, kde ho označil za "génia sociálních sítí".

Kromě Prchala na účet přispívá také více než desítka lidí z tiskového odboru hnutí ANO a vlády. 

Krátce poté, co se chyba objevila, premiérův mediální tým facebookovou stránku zneviditelnil. "Facebook má zjevně bezpečnostní chybu, na kterou jsme byli upozorněni. Dokud to neopraví, stránky zůstanou shozené," řekl Prchal Deníku N. Stránka je tak nyní nedostupná.

Premiér na Facebooku zveřejňuje většinu svých aktivit a každý týden tam také sepisuje týdenní "hlášení", na nichž podle svých slov tráví každou neděli několik hodin. Uvedl to v posledním příspěvku za rok 2019.

V této chvíli není na Facebooku možné historii úprav příspěvků zobrazit vůbec. Jak dlouho bude trvat oprava bezpečnostní chyby, není jasné. Firma však čelí dlouhodobě kritice, že s osobními daty uživatelů nenakládá dostatečně obezřetně a mohla by tak být zneužita třetí stranou.

K tomu došlo například na podzim roku 2018, kdy bezpečnostní chyba sítě umožnila hackerům přístup k osobním údajům téměř 50 milionů uživatelů. Ukázalo se také, že firma léta ukládala hesla uživatelů bez šifrování a přístup k nim tak měly tisíce zaměstnanců.

Chyba odhalila také propojení Sinoskopu a C&B

Závada Facebooku ale také prokázala například propojení mezi projektem Sinoskop a agenturou C&B, jejíž služby si platil Home Credit. Na jejich propojení nedávno deník Aktuálně.cz upozornil. Historie úprav příspěvků odhalila, že facebookové stránky obou subjektů spravuje Jan Provazník, upozornil Deník N. 

Že stránku Sinoskopu spravoval, přiznal i jeden z vlastníků agentury C&B Tomáš Sazima. "Facebook Sinoskopu jsem spravoval primárně já, Provazník mi pomáhal. S institutem na to máme uzavřenou smlouvu, je to náš klient," popsal Sazima. Popřel však, že by Provazník pracoval pro Home Credit.

"Provazník to nedělal pro Home Credit, ale pro Sinoskop. Po článcích Aktuálně.cz se už přesto na projektu nechce dále podílet. Provazník není a nikdy nebyl zaměstnanec naší agentury, spolupracujeme projektově," doplnil Sazima pro Deník N. 

Provazník radil se sociálními sítěmi také šéfovi odborů Josefu Středulovi, který to přiznal na podzim. Také na jeho profilu bylo možné vysledovat příspěvky zveřejněné právě Provazníkem.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy