Chyba na Facebooku odhalila, že Babišův účet spravuje více než desítka lidí

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 10. 1. 2020 17:41
Sociální síť Facebook postihla technická chyba, díky níž bylo možné zjistit například, kdo všechno spravuje stránku Andreje Babiše (ANO). Kromě premiérova poradce Marka Prchala na ni podle Deníku N přispívá dalších více než deset lidí. Premiérův tým stránku mezitím dočasně zneviditelnil. Díky chybě se potvrdilo také propojení projektu Sinoskop a PR agentury C&B, jejíž služby si platil Home Credit.
Andrej Babiš a jeho marketingový poradce Marek Prchal.
Andrej Babiš a jeho marketingový poradce Marek Prchal. | Foto: Lukáš Bíba

Dočasná chyba, která Facebook postihla, umožnila komukoli zjistit jména administrátorů stránky skrze historii úprav příspěvků.

Podle Deníku N tak bylo například možné zjistit, že facebookový účet premiéra spravuje nejen on sám, ale také jeho marketingový poradce Marek Prchal, jemuž v minulosti emotivně děkoval po výhře ve volbách, kde ho označil za "génia sociálních sítí".

Kromě Prchala na účet přispívá také více než desítka lidí z tiskového odboru hnutí ANO a vlády. 

Krátce poté, co se chyba objevila, premiérův mediální tým facebookovou stránku zneviditelnil. "Facebook má zjevně bezpečnostní chybu, na kterou jsme byli upozorněni. Dokud to neopraví, stránky zůstanou shozené," řekl Prchal Deníku N. Stránka je tak nyní nedostupná.

Premiér na Facebooku zveřejňuje většinu svých aktivit a každý týden tam také sepisuje týdenní "hlášení", na nichž podle svých slov tráví každou neděli několik hodin. Uvedl to v posledním příspěvku za rok 2019.

V této chvíli není na Facebooku možné historii úprav příspěvků zobrazit vůbec. Jak dlouho bude trvat oprava bezpečnostní chyby, není jasné. Firma však čelí dlouhodobě kritice, že s osobními daty uživatelů nenakládá dostatečně obezřetně a mohla by tak být zneužita třetí stranou.

K tomu došlo například na podzim roku 2018, kdy bezpečnostní chyba sítě umožnila hackerům přístup k osobním údajům téměř 50 milionů uživatelů. Ukázalo se také, že firma léta ukládala hesla uživatelů bez šifrování a přístup k nim tak měly tisíce zaměstnanců.

Chyba odhalila také propojení Sinoskopu a C&B

Závada Facebooku ale také prokázala například propojení mezi projektem Sinoskop a agenturou C&B, jejíž služby si platil Home Credit. Na jejich propojení nedávno deník Aktuálně.cz upozornil. Historie úprav příspěvků odhalila, že facebookové stránky obou subjektů spravuje Jan Provazník, upozornil Deník N. 

Že stránku Sinoskopu spravoval, přiznal i jeden z vlastníků agentury C&B Tomáš Sazima. "Facebook Sinoskopu jsem spravoval primárně já, Provazník mi pomáhal. S institutem na to máme uzavřenou smlouvu, je to náš klient," popsal Sazima. Popřel však, že by Provazník pracoval pro Home Credit.

"Provazník to nedělal pro Home Credit, ale pro Sinoskop. Po článcích Aktuálně.cz se už přesto na projektu nechce dále podílet. Provazník není a nikdy nebyl zaměstnanec naší agentury, spolupracujeme projektově," doplnil Sazima pro Deník N. 

Provazník radil se sociálními sítěmi také šéfovi odborů Josefu Středulovi, který to přiznal na podzim. Také na jeho profilu bylo možné vysledovat příspěvky zveřejněné právě Provazníkem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy