Chvalovský zůstane bez trestu, žalobce nepodal stížnost

ČTK ČTK
29. 4. 2013 13:58
Někdejší šéf českého fotbalu se definitivně vyhne trestu za stamilionové úvěrové podvody

Praha - Někdejší šéf českého fotbalu František Chvalovský se definitivně vyhne trestu za údajné stamilionové úvěrové podvody.

Státní zástupce nepodal stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu, který na základě prezidentské amnestie zastavil počátkem dubna Chvalovského trestní stíhání. Sdělil to žalobce Radim Daňhel z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

"Pro podání opravného prostředku nebyly shledány věcné důvody, neboť podmínky článku II. amnestie prezidenta republiky byly v této věci naplněny," uvedl Daňhel. Druhý, takzvaný aboliční článek novoroční amnestie zastavil trestní stíhání přesahující osm let.

Podle obžaloby Chvalovský koncem 90. let s dalšími čtyřmi lidmi způsobil Komerční bance škodu 1,5 miliardy korun. Údajně předstírali, že půjčené peníze chtějí na financování svých obchodů, platili jimi ale především své předchozí dluhy.

Všichni obžalovaní vinu popírali.

Městský soud v Praze původně Chvalovskému v červnu 2011 udělil desetiletý trest vězení, odvolací pražský vrchní soud však tento rozsudek loni zrušil a kauzu vrátil k dalšímu projednání.

Městský soud pak letos v lednu projednávání případu přerušil a obrátil se na Ústavní soud. Dospěl totiž k názoru, že novoroční prezidentská amnestie je protiústavní. Ústavní soud však stížnost odmítl.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy