Chválený i kritizovaný. Rychetský znovu vede soud

Tomáš Fránek
7. 8. 2013 14:45
U prvního desetiletého působení Rychetského na Ústavním soudu převažují klady
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Potvrzeno schváleno, téměř sedmdesátiletý Pavel Rychetský je po dnešním jmenováním prezidentem Milošem Zemanem znovu šéfem Ústavního soudu.

Na straně jedné tak šéfem Ústavního soudu zůstává disident, uznávaný právník a také schopný šéf, který dokázal řídit oslabený Ústavní soud, který nebyl pro exprezidenta Václava Klause prioritou, ale spíše nechtěným  tělesem komplikující život politikům. Na straně druhé je ale Rychetský ale také bývalý politik profesně i osobně poměrně těsně svázaný s Milošem Zemanem, který se rád a občas i ostře k politickým problémům vyjadřuje.

Třeba způsob přímé volby prezidenta i přesto, že v ní zvítězil Miloš Zeman, Rychetský kritizuje dodnes.

Komunistická dikce i zpackané restituce

Rychetský už ale svým předchozím desetiletým působením na soudu ukázal, že pod jeho vedením soud politickým tlakům nepodléhá, politikům se nepodbízí a že často soudci rozhodují i jinak než si i samotný Rychetský myslí. A za to si soudci vysloužili kritiku jak zprava (expremiér Nečas mluvil i u Rychetského o komunistické dikci dotazů na politiky z ODS u jednání o rušení poplatků), tak zleva (to když se sociálním demokratům nelíbil verdikt soudu ohledně církevních restitucí).

Nenaplnily se tak kritické soudy vynášené v roce 2003, kdy Rychetský zahajoval svoje první působení na soudu - tedy, že jako soudce nepůjde proti zákonům, které velmi často jako ministr spravedlnosti a šéf legislativní rady pomáhal vytvářet a uvádět do života. Naopak pod Rychetského vedením zvládl soud největší krizi ve svém historii - kvůli chybějícím soudcům hrozil dokonce kolaps soudu. Na soud se přitom obrací stále více lidí, počet stížností už dosahují pěti tisíc za rok.

Rychetský, který se i přímo na veřejném jednání soudu nebo na uzavřeném jednání soudu nebojí zvýšit hlas, má být předsedou soudu i dalších deset let, to se ale nejspíš nenaplní. Rychetský totiž avizuje, že kvůli svému zdravotnímu stavu nechce už na soudu působit celé funkční období.

Proč tedy přijal nabídku dalšího působení na soudu? Definitivně končící éru soudců jmenovaných Václavem Havlem a také působení soudců vybraných Václavem Klausem střídá nová skupina mužů a žen vybraných Milošem Zemanem. Nyní je už na soudu celkem šest nováčků, další tři se objeví ještě do konce roku. A pokud by skončil i Rychetský, soud by byl bez vedení, bývalý dva místopředsedové už na soudu také nejsou.

„Chci zachovat kontinuitu soudu, zabránit jeho úplnému vyprázdnění," vysvětloval Rychetský proč přijal možnost dalšího působení na soudu. Pro další působení Rychetského na soudu se proto vyslovila i bývalá soudkyně Eliška Wagnerová, která je jinak odpůrkyní prodlužovaných mandátů soudců o dalších deset let. "Soud by zůstal v podstatě bez vedení, proto má Pavel Rychetský pokračovat," řekla Wagnerová s tím, že pod vedením Rychetského soud fungoval velmi dobře.

Konzultace dopadly dobře

A určitě pro další působení Rychetského zavážila ještě jedna skutečnost. Zeman totiž právě s Rychetským (a také s dalšími šéfy Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu) konzultuje, kdo by mohl být novým ústavním soudcem. A to je také terčem kritiky především pravicových senátorů, podle kterých si Zeman za pomoci sociální demokracie vytváří levicový soud.

Jména nových soudců, které už Zeman jmenoval, zatím ale obavy o tom, že si Rychetský se Zemanem vytvářejí soud k obrazu svému nijak nepotvrzují - jde jak o respektované soudce, tak i uznávané vysokoškolské profesory.

Jiné je to už u dalšího kandidáta předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka, kterého budou senátoři teprve schvalovat. Podle informací online deníku Aktuálně.cz ale u Sváčka, který je kritizován za některé své kontroverzní kroky v minulosti, Zeman tak úplně nedal na názor šéfů soudů. Proto bude nyní důležité s jakými dalšími kandidáty na ústavní soudce do konce roku ještě Zeman (po konzultacích s Rychetským) přijde.

Důležité tak také bude sledovat, jak soudci budou řešit stále častější případy snah politiků za pomoci soudu bojovat se svou politickou konkurencí. A jak se postaví ke sporům, které může soud řešit kvůli krokům Miloše Zemana jako je třeba jeho postup při jmenování vlády.

Podle dnešních slov Rychetského jsou si ústavní soudci vědomi toho, že na jedné straně je při řešení kauz potřeba značná míra zdrženlivosti při rozhodování soudu

"Na druhé straně ale soud nemůže podléhat vlivům ostatních mocí ve státě, podbízet se jim. Musí udržet takovou rovnováhu, aby se zachovaly základní principy demokratického právního státu. A tou kotvou, která nás přidržuje, je právě nejen Ústava ČR, ale i Listina základních práv a svobod," řekl na Hradě Rychetský.

 

Právě se děje

Další zprávy