Chtěli jsme, aby Švachula nekandidoval, ale Faltýnek to zarazil, tvrdí Vokřál

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
11. 6. 2020 6:23
Andrej Babiš kritizuje vedení brněnského ANO, že neřešilo možné zapojení členů hnutí do korupční pavučiny. Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál však tvrdí, že chtěl ústřední postavu skandálu Jiřího Švachulu odstranit z kandidátky už v roce 2018, ale zarazila to schůzka s Babišovou pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem, přítelem Švachuly. Faltýnek však tvrdí, že i on žádal Švachulu, aby nekandidoval.
Jaroslav Faltýnek.
Jaroslav Faltýnek. | Foto: Jakub Plíhal

Když Petr Vokřál minulý týden oznámil odchod z ANO, a tedy i postu jedničky jihomoravské kandidátky hnutí v podzimních krajských volbách, protože podle něj brněnská organizace zůstává napojená na podsvětí, Andrej Babiš konstatoval, že ho to mrzí. Zároveň ale ukázal na lokální vedení, které problém podle něj dlouhodobě neřešilo.

"Vedení této organizace o problému dlouho vědělo, ale přehlíželo ho a neřešilo. Přitom je to jejich kompetence a povinnost. Lidí, kteří poškozují jméno našeho hnutí, se musíme zbavit," prohlásil Babiš.

Pátrání Aktuálně.cz a HN ovšem ukazuje, že brněnská buňka se pokusila Švachuly zbavit už před komunálními volbami v roce 2018 tím, že ho nechtěli dát na kandidátku. Vlivný člen hnutí by tak fakticky přišel o možnost podílet se dále na řízení brněnské nejbohatší radnice - městské části Brno-střed, kde dle policie už od roku 2014 manipuloval zakázky za stamiliony. 

Plán ovšem zarazila podle Vokřála pražská schůzka, na kterou si jeho a krajskou předsedkyni Babišova hnutí Taťánu Malou pozval první místopředseda klubu Jaroslav Faltýnek, Švachulův přítel. Jeho syna Jiřího navíc policisté podezřívají z toho, že společně se Švachulou byl součástí skupiny, která zakázky manipulovala.

"Byli jsme s Taťánou Malou v Praze u pana Faltýnka, když jsme řešili kandidátku na Brno-střed. Oba jsme byli toho názoru, že by tam být neměl," potvrdil informace Aktuálně.cz a HN někdejší primátor a tehdejší jednička v brněnských komunálních volbách Petr Vokřál.

O Švachulovi už se před volbami šeptalo

Před předloňskými komunálními volbami v brněnském hnutí ANO panovala výrazná nervozita. Doprostřed sestavování kandidátek totiž podle několika zdrojů Aktuálně.cz, které to redakci už tehdy potvrzovaly, probublalo echo, že policie se chystá tehdejšího vlivného místostarostu Brna-střed za ANO Švachulu zadržet.

Kde se tehdy informace vzala, není jisté. Za stamilionové manipulace veřejných zakázek elitní detektivové Švachulu do vazby poslali až o necelý rok později. Už v té době ale Švachulovu korupci vyšetřovatelům při výsleších detailně popisoval podnikatel Saman El-Talabani, kterého detektivové zadrželi při předchozí akci Krov. Jako součást skupiny, která je dnes stíhaná právě za vynášení tajných informací z vyšetřování.

Aktuálně.cz a HN už popsaly, že varování, že Švachula ohýbá zakázky, dostala krajská šéfka ANO Taťána Malá přes svého tehdejšího manžela už o rok dříve. Pokud by policie Švachulu zadržela těsně před volbami, hrozil hnutí výrazný skandál v nejméně vhodnou dobu.

Na schůzce s pravou rukou Andreje Babiše Jaroslavem Faltýnkem proto Vokřál s Malou žádali o svolení, aby Švachulu z kandidátky mohli stáhnout. Přítomen byl tehdy dle několika zdrojů Aktuálně.cz i sám Švachula, který byl značně rozezlen.

"Pan Švachula odmítl jakýkoliv problém a žádal, ať předložíme důkazy. Ty jsme neměli," popsala schůzku jihomoravská krajská předsedkyně Taťána Malá.

Malá tvrdí, že Faltýnek odstranění Švachuly z kandidátky nezakázal. Podle exprimátora Vokřála se ale Faltýnek nakonec postavil na Švachulovu stranu. "Nakonec byl učiněn kompromis, že byl desítka na Brně-středu," uvedl Vokřál.

"V tu chvíli a za daných okolností jsem se tomu nakonec podřídil," dodal pro Aktuálně.cz s tím, že Švachula dle dohody zároveň přišel o možnost kandidovat na magistrát. Tam ale jeho ambice ani předtím nebyly velké.

Švachula tedy mohl do voleb vyrazit v první desítce kandidátky. A v nové koalici na největší a nejbohatší brněnské radnici, vedené tentokrát ODS, pak jako radní získal stejnou agendu jako před volbami - investice a veřejné zakázky.

Malá, která krátce působila jako ministryně spravedlnosti a musela odejít po plagiátorské aféře, nyní bojuje o pozici v ANO. Její dosavadní spojenec Vokřál hnutí opustil a druhá frakce, na niž má v jihomoravském ANO vliv Jiří Faltýnek, žádá i její odchod. Dle návrhu, který prosazuje jeho otec, by si navíc musela vybrat mezi kariérou krajské političky a poslankyně.

Faltýnek: I já jsem chtěl, aby Švachula odešel, ale neposlechl

Jaroslav Faltýnek si ovšem schůzku pamatuje jinak než Vokřál. Tvrdí, že muže, kterého jeho syn označuje za rodinného přítele, chtěl také odstranit z kandidátky.

"Všichni tři jsme pana Švachulu žádali, ať nekandiduje. Pan Švachula naší žádosti nevyhověl. Byla to kompetence a zodpovědnost MO Brno-střed," uvedl Faltýnek.

Právě on má dle řady zdrojů zevnitř hnutí na chod brněnské organizace zásadní vliv. Předsedou brněnského ANO, na které se Faltýnek odkazuje, byl v té době Pavel Dvořák. I jeho nechal do ANO přijmout přímo v Praze Jaroslav Faltýnek. Kvůli podezřením, že se na manipulacích zakázek se Švachulou také podílel, Dvořák z ANO už odešel. Jeho přihláška má stejné datum jako ta Švachulova.

A šéf poslaneckého klubu ANO má výrazné vazby i na Švachulu. Sám svůj vztah k němu bagatelizuje, jeho syn ho však označuje za rodinného přítele. Aktuálně.cz a HN zveřejnily policejní odposlech, na němž dnes obžalovaný Švachula s podnikatelem Talabanim probírá odvádění provizí z brněnských městských zakázek "Faltýnkům".

Faltýnek také Švachulu nechal do hnutí před komunálními volbami v roce 2014 přijmout. A to přes protesty zakládajících členů buňky Brno-střed, kteří o něm nikdy neslyšeli. Spolu s ním přímo v Praze Faltýnek nechal schválit třeba i přijetí Švachulovy matky, Dvořáka nebo jeho sousedů. Jeho příznivci tak v buňce získali rozhodující vliv. Dle detektivů ho Švachula, který na radnici Brno-střed získal do gesce zakázky, využil k jejich manipulaci a na úplatcích si přišel na téměř 50 milionů korun.

Vokřál z hnutí ANO odešel po přetlačování s frakcí právě Jiřího Faltýnka, kterého policisté podezřívají, že se na manipulacích tendrů podílel také. Doteď ho ale neobvinili. Policejní podezření ovšem Vokřál komentovat nechce. "Hodnotit aktivity Jaroslava Faltýnka by mi přišlo nevkusné a bylo by to určitě považováno za účelové. Hodnotit to nebudu," uvedl Vokřál.

I on byl přitom ještě donedávna považovaný za muže Jaroslava Faltýnka. Před komunálními volbami v roce 2014 i tohoto vrcholového exmanažera odpadové firmy do Babišova hnutí Faltýnek přivedl jako jedničku kandidátky. Vokřál se pak stal primátorem. A náměstka pro investice mu dělal další nominand Faltýnka Richard Mrázek, Švachulův dobrý přítel, který s ním mimo jiné jezdil na statisícové rodinné dovolené.

Jiří Švachula alias Básník

  • Podnikatel a expolitik Jiří Švachula (53) ovládal brněnskou vinotéku Garage Wine a Galerii Aspekt.
  • Právě tam detektivové nalezli za rámem jednoho z obrazů schovaný jeden milion korun. Další peníze Švachula dle kriminalistů ukrýval v Turecku či na účtu své matky. Tam před třemi roky přistála částka 20 milionů, kterou Švachula získal za prodej energetické firmy Rouchovanská sluneční.
  • Jak upozornila MF Dnes, na účet matky chodily rovněž platby od podnikatelů blízkých prezidentu Miloši Zemanovi. 
  • Kromě peněz policisté Švachulovi zabavili i dvanáctero luxusních hodinek (troje v hodnotě přes milion) nebo veterán Mercedes-Benz.
  • Blízké vazby měl nejen s vedením ÚOHS, ale třeba i s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. Komunikace, kterou mají HN k dispozici, ukazuje, jak spolu dvojice přes šifrovanou aplikaci řešila například rozbitý rám Benešova obrazu či se domlouvala na schůzky v Praze. Beneš Švachulu oslovoval "kamaráde".
  • Právě nadace ČEZ věnovala v roce 2013 půl milionu Švachulově nadaci Aspekt na výstavu soch. O rok později expolitikově nadaci poslala 400 tisíc korun záložna Creditas (dnes banka) českého miliardáře Pavla Hubáčka. V bytě jeho zaměstnance, jak upozornil deník Právo, bydlí druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Tomu Švachula zprostředkovával na ÚOHS schůzky.
  • Na odposleších je Švachula zmiňován jako "básník". V minulosti se věnoval výtvarné činnosti pod uměleckým jménem "George". Toto jméno používal i v šifrované komunikaci.
  • V souvislosti s korupční kauzou Brno-střed sedí od března minulého roku ve vazbě, přičemž stále odmítá vypovídat.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy