Chtěla práci, podvolila se Bartákovi. Dívka je na dně

ČTK ČTK
6. 9. 2012 16:22
Dívka trpí podobně jako některé další svědkyně psychickou poruchou způsobenou traumatem
Jaroslav Barták u soudu.
Jaroslav Barták u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Městský soud v Praze ve čtvrtek nemohl vyslechnout další svědkyni v kauze lékaře Jaroslava Bartáka obžalovaného ze sexuálního napadání jeho asistentek.

Dívka byla ve špatném psychickém stavu. Místo ní hovořila její matka, která je také mezi poškozenými. Barták ji podle žalobkyně nutil, aby zařídila změnu ve výpovědi své dcery a slíbila mlčenlivost v souvislosti s údajným násilím.

Dívka nebyla schopna výslechu kvůli vážnému stavu, který podle soudce Stanislava Králíka odpovídá dřívější lékařské zprávě: trpí podobně jako některé další svědkyně psychickou poruchou způsobenou traumatem. Po odchodu od Bartáka musela podstoupit ambulantní léčbu i hospitalizaci na psychiatrii.

Králík uvedl, že její stav ještě přezkoumají soudní znalci, pak se rozhodne o dalším postupu. Žaloba v jejím případě viní Bartáka z toho, že dívku osahával při přijímacím pohovoru, když se u něj ucházela o práci, což strpěla, protože měla o zaměstnání velký zájem. Podle vyšetřovatelů jí také při jedné příležitosti omámil chemikálií v pití.

Na programu hlavního líčení byl také odpolední výslech její matky, soudce ji tedy vyslechl hned. Žena, která je gynekoložka, patří rovněž mezi poškozené, protože jí Barták údajně vyhrožoval: přijel za ní přímo do ordinace a žádal, aby dcera změnila svou výpověď ohledně údajného násilí.

Když to žena odmítla, Barták se prý rozzuřil a musel ho krotit muž, který s ním přijel jako doprovod. "Říkal, že není problém někoho poslat, a dcera už nebude vypovídat nikdy. Toho jsem se bála," řekla soudu žena.

Podle žalobce lékař zneužil 11 žen

Její dcera prý toužila po práci herečky a věnovala se amatérskému divadlu i komparzům. Barták ji prý sliboval patřičné kontakty. Údajné obtěžování již na první schůzce s Bartákem dívka údajně překonala zejména kvůli vidině herecké kariéry. "Říkala si, ještě to vydržím, stále si zachovávám nějaké hranice, i když i ty se posouvají," dodala lékařka.

Po odchodu od Bartáka se u dívky vyvinula posttraumatická porucha a neustále zvracela. "Dcera se nám ztrácela před očima, bylo to strašné," uvedla matka. Strávila nějaký čas také na psychiatrickém oddělení. Nakonec se podle její matky stav o něco zlepšil po časté psychoterapii. "Ale stále je to velmi těžké," dodala.

Podle Bartáka měla dívka problémy se stravováním už když se s ní seznámil, k tomu byla posedlá krví a zlem a trpěla sebepoškozováním. Její matka tato tvrzení odmítla.

Barták podle žalobce zneužil 11 žen, pět z nich se připojilo k trestnímu řízení s požadavkem na odškodnění v celkové výši 13 milionů korun. Žalobkyně jej viní z osmi trestných činů, z nichž nejzávažnější je znásilnění. Podle kriminalistů se jeho jednání těžce podepsalo na psychice tří žen.

Kvůli údajnému způsobení těžké újmy tak hrozí lékaři až dvanáctileté vězení. Podle žalobkyně lékař zneužíval svého postavení nadřízeného a nutil asistentky na služebních cestách v cizině i ve své kanceláři k sexu. Když se bránily, byl agresivní, a v některých případech je pak podle žaloby znásilnil.

Je to spiknutí, hájí se Barták

Barták se od počátku hájí tím, že proces je výsledek spiknutí proti němu. Jako šéf polikliniky měl prý rozsáhlý tým lidí, mezi nimi také asistentky, které ho doprovázely na zahraniční cesty. Věděly prý, že se bude jednat i o soukromé záležitosti, přičemž spousta z nich byla spokojená, protože to byla dobře zaplacená práce. Svědkyně samy potvrdily, že jim dával i drahé dárky. Podle Bartáka měly ženy časově náročnou práci a občas na mě mohl i křičet, odmítá ale, že by některé ublížil.

Dívkám bylo většinou kolem 23 let a těchto "intimních asistentek" měl Barták podle svých slov za dvacet let nejméně patnáct. Jejich tým prý obměňoval, protože vzhledem k náročnosti práce "byla jejich životnost zhruba rok

" Byly to prý jeho milenky, které měl rád, a do některých se i zamiloval. Byly mezi nimi ale prý také prostitutky. Před soudem se označil jako katolík s liberálním přístupem k sexu: je si vědom toho, že se dopouštěl špatností, ale katolická věrouka podle něj rozlišuje mezi cizoložstvím jako těžkým hříchem a jím páchaným smilstvem, které je lehčí prohřešek.

Bartákovu aféru spustila jedna z jeho bývalých asistentek Lucie, kterou údajně lékař trýznil na dovolené na Filipínách. Dívka už dříve vypověděla, že ji vylákal pod záminkou pracovní cesty, tam ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval jí smrtí. Později se přidaly s oznámeními další ženy.

Doktor už kvůli násilí na mladých ženách jednou stanul před soudem. V prosinci 2007 údajně brutálně zbil svou asistentku. Případ skončil před soudem, kde žena přijala odškodnění. Podle dřívějších informací Mladé fronty Dnes také bil svou ženu. Kromě toho jí prý vyhrožoval, že pokud od něho odejde, vezme jí syna.

 

Právě se děje

Další zprávy