Chtěla potrat,má zdravé dítě. Dostane 80 tisíc náhrady

Lenka Smyčková
29. 2. 2008 15:30
Odmítnout žalobu? Nebyla v rozporu s mravy

Brno - Soudce Krajského soudu v Brně Michal Ryška rozhodl, že případ nepodařeného potratu, po kterém se narodilo zdravé dítě, musí být odškodněn.

Ženě přiznal 80 tisíc korun odškodného, které ji má vyplatit jihlavská nemocnice, kde zákrok v roce 2000 podstoupila.

Soudce vycházel z toho, že v českém právním systému má každá žena právo v prvním trimestru rozhodnout o svém těhotenství. Nadto nebyla podle něj žaloba ani v rozporu s dobrými mravy - v Česku neexistuje jednotný názor na interrupce. Žena chtěla potrat podstoupit - ten se nezdařil - a tak jí soud uznal právo na náhradu.

Vyhověl jí však jen částečně. Matka sedmileté dcery z Vysočiny se domáhala náhrady 400 tisíc korun.  "Částka by byla výsměchem rodičům, kteří za úmrtí chtěného a milovaného dítěte například při autonehodě obvykle dostanou odškodné  240 tisíc korun," zdůvodnil Ryška částku.

První soudce odvolán

Matka žalobu na nemocnici podala již v roce 2001. Původní soudce Milan Páleníček byl ovšem po několikaletém nekonání z případu odvolán pro podjatost. Ženu údajně přemlouval, aby žalobu kvůli psychickému dopadu na dceru stáhla.

Sněmovna poslala do Senátu návrh zákona o výzkumu kmenových embryonálních buněk. Ilustrační fotografie.
Sněmovna poslala do Senátu návrh zákona o výzkumu kmenových embryonálních buněk. Ilustrační fotografie. | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte kauzu:
Matka žádá odškodné. Má zdravé dítě, které nechtěla
Rozhovor o potratu: Chci odškodné, moje dcera žije

Právní zástupce nemocnice Petr Navrátil po skončení líčení uvedl, že ústav zváží odvolání: "Rozhodnutí oznámíme po konzultaci s vedením nemocnice." U soudu prohlásil, že problémy si způsobila žena sama: "Lékaři mohli zjistit včas, že se zákrok nezdařil - matka nepřišla na plánované kontrolní vyšetření." To žena později potvrdila.

Lhůtu na rozmyšlenou si nechala i právní zástupkyně matky Alena Ostřejšová. "Musím se poradit s klientkou. Na jednu stranu cítím zadostiučinění, že soud uznal, že nemocnice pochybyla - jsem ale zklamána nízkou částkou."

Žena, jejíž identitu i adresu redakce Aktuálně.cz zná, ale rozhodla se v zájmu dítěte nezveřejňovat, pak rozsudek uvítala. "Oddechla jsem si, že to mám za sebou. Musím ale zopakovat, že pokud bych tehdy věděla, že interrupce není stoprocentním způsobem ukončení těhotenství, mnohem více bych zvažovala, zda na ni jít."

Po osmi letech

Rozsudek je v Česku průlomový - dosud žádná žena si u tuzemského soudu nenárokovala peníze za nepovedený potrat. Soudce Ryška však upozornil, že ve střední Evropě už podobné kauzy byly. 

Potrat půl napůl
Autor fotografie: Reuters

Potrat půl napůl

  • "Pokud byla interrupce provedena správně, k poškození druhého plodu by dojít nemělo. To by ho matka vůbec nedonosila."
    Vladimír Dvořák, gynekolog
  • "Plod, který zůstal v těle matky, prožívá kvůli tomuto zákroku trauma. Dítě může mít problémy s navazováním vztahů, může se sebepoškozovat a nese nadmíru těžce ztrátu svých blízkých."
    Taťjana Horká, psycholožka

Statistiky o interrupci

  • Ročně v česku lékaři provedou asi 80 000 interrupcí
  • Ve 3-4% případů nastanou po interrupci komplikace
  • V 1-2% z celkového počtu komplikací nastane situace, kdy plod přežije
  • Ročně tedy interrupci přežijí desítky embryí
  • Není známo, kolik dětí se po nezdařeném potratu skutečně narodí

Ojedinělý případ z kraje Vysočina se před soud dostal  po osmi letech. Žena tehdy ještě studovala, když zjistila, že čeká dvojčata. Rozhodla se těhotenství ukončit.

Zákrok se však nezdařil a jeden zárodek přežil, aniž by to matka v tu chvíli tušila. Dcera, která se jí tehdy narodila, je zdravá, chodí do školy, ale neví nic o tom, že ji matka nechtěla.

Žena je přesvědčená, že nezdařený lékařský výkon ublížil jí osobně a také její dceři. O případu informoval jako první online deník Aktuálně.cz, kterému dala žena rozhovor.

S ohledem na psychiku malé dcery se redakce rozhodla neuvádět žádné bližší informace o jejich identitě. Hrozí totiž nebezpečí, že se dcera dozví, že ji máma nechtěla. "Kdyby se to stalo, je vysoce pravděpodobné, že se objeví nějaká psychická nemoc," varuje dětská psycholožka Taťjana Horká z Brna.

"Oceňuji přístup deníku Aktuálně.cz, který se rozhodl nezveřejnit jméno matky a její dcery," řekl v pátek v úvodu jednání v soudce Ryška.

Právní zástupkyně Ostřejšová pak žádala, aby jednání proběhlo s vyloučením veřejnosti a odvolávala se na soukromí dítěte. Soudce Ryška jí však nevyhověl. "Se zájmem veřejnosti musela matka počítat," prohlásil.

Jak to vypadalo u soudu?

Matka se v jednací síni nakonec osobně objevila.Když její právní zástupkyně navrhovala odborné psychologické vyšetření dítěte, kterým by doplnila podklady pro soudní jednání, žena to odmítla.

"Opravdu chcete své dítě vystavit riziku takového stresu?" obrátil se soudce na matku. "Nechci," reagovala žena.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz už ve středu na otázku, zda je dcera zdravá, odpověděla: "No, zdravá. Jak se to vezme. Rozhodně se to na ní asi trochu podepsalo. Vnímám třeba, že je plačtivější než ostatní děti."

Žena nyní žije spokojený život s dcerou, novým manželem a dalšími dvěma mladšími dětmi.

 

Právě se děje

Další zprávy