Chřipková sezona bude letos slabší než loni. Očkování často nezabralo, virus zmutoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2015 16:43
Epidemiologové předpokládají, že chřipková sezona bude letos výrazně slabší než v minulém roce, kdy virus mírně zmutoval. Při loňské epidemii v Česku zemřelo 35 lidí. Ročně chřipce a jejím komplikacím podlehnou 2000 lidí. Mezi nejohroženější skupiny patří lidé nad 65 let, těhotné ženy a děti do dvou let. Jako prevenci lékaři doporučují dodržování základních hygienických návyků, základem je pravidelné mytí rukou. Je také žádoucí v zimě větrat, protože virus chřipky přežije v místnosti i několik dní.
Chřipka, ilustrační foto
Chřipka, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha  - Letošní sezona chřipky bude slabší než minulá, řekl ve středu na tiskové konferenci předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Loni totiž v průběhu sezony virus mírně zmutoval, účinnost vakcinace tedy klesla. Při epidemii v lednu a únoru 2015 evidovala Národní referenční laboratoř pro chřipku asi 160 případů, které potřebovaly intenzivní péči, 35 lidí zemřelo.

Chřipka je nebezpečná zejména pro lidi nad 65 let. "Zejména pokud mají další rizikový faktor, jako je například kardiovaskulární choroba nebo porucha imunitního systému, tak jsou kategorií nejrizikovější," řekl Prymula.

Další ohroženou skupinou jsou těhotné ženy, zejména ve třetím trimestru. Podle Prymuly je to proto, že ženy v pokročilém stádiu těhotenství mají problém chřipku "udýchat".

Poslední rizikovou skupinou jsou děti do dvou let. "Děti mají častěji těžký průběh onemocnění," řekl Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti. Skoro polovina dětí, které zemřou na následky chřipky, navíc nemá žádný z dalších rizikových faktorů.

Na chřipku v Česku umírá 200 lidí ročně

Na chřipku a její komplikace umírá podle Chlíbka skoro 200 lidí ročně. Hlášených případů je ale mnohem méně, jako příčina smrti se totiž hlásí například zápal plic nebo jiná komplikace chřipky, ne chřipka sama. Jde o nemoc sezonní, nejvíc nemocných je během ledna a února.

Jako prevenci lékaři doporučují hlavně dodržování základních hygienických návyků, základem je pravidelné mytí rukou. Také se doporučuje v zimě více větrat, virus chřipky se totiž v místnosti udrží i několik dní.

"Zapomíná se na to, že chřipka se nepřenáší jen vzduchem, ale i kontaminovanými povrchy," dodala Silvia Bajová, lékařka z Nemocnice Na Homolce. Pokud je člen domácnosti nakažen chřipkou, doporučuje pravidelně otírat povrchy mokrým hadrem.

Prevencí je i očkování proti chřipce. Pro lidi starší 65 let a chronicky nemocné je plně hrazené pojišťovnou. Pro ostatní zájemce se cena pohybuje okolo 300 až 400 korun, záleží na konkrétním praktickém lékaři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy