Chřipka: V Ústí bojuje o život dítě. H1N1 hlásí Liberec

ČTK ČTK, Zpravodajská směna
18. 11. 2009 12:50
Sledujeme, jak se Českou republikou šíří sezónní i prasečí chřipka
Snímek pořízený transmisním elektronovým mikroskopem (TEM) ukazuje vnitřní strukturu viru prasečí chřipky H1N1.
Snímek pořízený transmisním elektronovým mikroskopem (TEM) ukazuje vnitřní strukturu viru prasečí chřipky H1N1. | Foto: Reuters

Česká republika - Počet nakažených H1N1 se blíží hranici 500 lidí. Tzv. prasečí chřipka se šíří společně se sezónní variantou po celé republice.

Zatím na chřipku zemřeli dva lidé, u třetího úmrtí byla hlavní příčinou rakovina.

Koncem října podlehla v karlovarské nemocnici komplikacím spojeným s prasečí chřipkou jednatřicetiletá žena, v pátek zemřel v ostravské nemocnici na prasečí chřipku muž ve středním věku, jehož stav zkomplikoval zápal plic.

V nemocnici v Ústí nad Labem bojuje o život pětiletá dívka z Mostecka nakažená H1N1. Nemoc u ní přerostla ve virový zápal plic, který se na rozdíl od bakteriálního velmi špatně léčí, protože na něj nezabírají antibiotika.

Postup chřipky Českou republikou sledujeme v online reportáži:

12:50 - Prasečí chřipka si dnes vyžádala první oběť ve Švýcarsku, kde nemoc v posledních dnech nabývá na síle. V Maďarsku byl vyhlášen stav epidemie. V Itálii zaznamenali už 68. oběť viru H1N1, v Polsku testy potvrdily chorobu u zhruba 300 lidí, z nichž čtyři osoby dosud zemřely.

11:20 - Do České republiky dorazila první várka vakcín proti prasečí chřipce. Čtěte více

11:05 - Karlovarský kraj kvůli chřipce uzavřel Gymnázium a střední odbornou školu v Aši. Z 296 studentů jich v současnosti chybí 143 a 4 vyučující, informovala mluvčí hejtmanství Jana Pavlíková. Opatření podle ní vstoupí v platnost od 12:00 dnešního dne a bude platit do 23. listopadu.

10:55 - Návštěvy na lůžkových odděleních zakázaly také nemocnice v Berouně a Hořovicích. Opatření má preventivní charakter, nikdo z pacientů ani ze zdravotnického personálu se prasečí chřipkou nenakazil, řekla ČTK mluvčí berounské nemocnice Vlasta Dolejšová.

10:45 - Seznam pražských nemocnic, které kvůli chřipce zrušily návštěvy, se dále rozšiřuje. Ode dneška k nim přibyl Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a od úterka už návštěvy neumožňuje ani nemocnice Na Homolce. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady stále drží uzavřenou hematologickou a kožní kliniku. Zákaz návštěv na ARO je ve Fakultní Thomayerově nemocnici, v Ústřední vojenské nemocnici nesmějí chodit na návštěvy děti do 15 let. Ve Všeobecné fakultní nemocnici a ve Fakultní nemocnici Motol zatím celonemocniční omezení není.

10:30 - Pacient nakažený tzv. prasečí chřipkou se léčí i v Liberecké nemocnici. Mladý muž je na oddělení ARO a jeho stav je stabilizovaný. "Na ARO jsme jej umístili kvůli možným dýchacím potížím. Jsou tam přístroje, které budou jeho stav kontrolovat," vysvětlila mluvčí nemocnice Alexandra Kittnerová. Hygienici provedli v regionu kvůli podezření na prasečí chřipku 41 odběrů a 11 z nich bylo pozitivních.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy