Podlézáte Číně a Rusku, vzkázal letec RAF Lom Zemanovi. Vrátil mu pamětní list

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2020 17:44
Válečný veterán Tomáš Lom vrátil prezidentu Miloši Zemanovi pamětní list k výročí osvobození Československa. Zeman se podle něj chová vlastizrádně ve prospěch protivníků České republiky. Lom řekl, že mu vadí Zemanovo podlézání Číně a Rusku.
Válečný veterán Tomáš Lom
Válečný veterán Tomáš Lom | Foto: ČTK

"Domnívám se, že vzhledem k Vašim stále zjevnějším aktivitám, jež se mi jeví jako vlastizrádné ve prospěch systémových protivníků České republiky, je protismyslné, abyste právě Vy rozesílal Pamětní listy 'k výročí osvobození Československa' lidem, kteří za vlast nasazovali život," napsal válečný veterán Zemanovi. Dodal, že proto list nemůže přijmout ani on. 

Lom sdělil, že byl vychován v duchu masarykovské tradice, aby bojoval za Československo a za pravdu, a vadí mu, že Zeman podlézá Číně a Rusku. O vrácení pamětního listu napsal na svém Facebooku, upozornil na to server iDnes.cz.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je pamětní list vyjádřením úcty prezidenta veteránům. "Pan Lom panu prezidentovi křivdí," dodal.

Lom zároveň zveřejnil pamětní list a průvodní dopis od prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Pamětní list je datován k letošnímu 8. květnu. V průvodním dopise kancléř píše, že Lom je vzorem pro ty, kteří v současné době bojují s pandemií.

"Prezident republiky Miloš Zeman cítí velkou vděčnost za Vaše statečné činy, a proto se rozhodl udělit Vám Pamětní list k 75. výročí osvobození Československa," uvedl kancléř. Dodal, že pandemie zabránila osobnímu předání. "Ale jsem si jist, že jsme spojeni poutem lásky k vlasti, kterou jste prokázal činy," dodal Mynář.

Lom je jedním z posledních československých příslušníků RAF (Royal Air Force, Královské letectvo). Za druhé světové války sloužil u 311. bombardovací perutě. Vzhledem ke svému mládí se do bojů zapojil až na konci války.

 

Právě se děje

Další zprávy