Chovanec chce rychlé vysvětlení, co se dělo na FAMU a v Bochově. Mluví o možné policejní zvůli

Jiří Kubík
5. 4. 2016 11:22
Mimořádně silná slova o možné policejní zvůli volí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), když komentuje dva sporné případy z poslední doby: návštěvu dvou policistů v civilu na pražské filmové fakultě, kteří v době návštěvy čínského prezidenta zkoumali, proč škola vyvěsila tibetské vlajky, a vyslýchání lidí, kteří v Karlovarském kraji při návštěvě prezidenta nesli protizemanovské transparenty. Chovanec v rozhovoru uvedl, že chce od policejního prezidenta Tomáše Tuhého co nejdříve jasné vysvětlení.
Ministr vnitra Milan Chovanec
Ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: HN - Martin Svozílek

Aktuálně.cz: Po případech z FAMU a karlovarského Bochova to vypadá, že policie postupuje podle nových instrukcí, jak se chovat k lidem, kteří nesouhlasí s oficiální politikou hlavy státu. Není to tak?

Milan Chovanec: Doufám, že to žádné nové instrukce nejsou. Jsem těmito případy také překvapen a už jsem o nich mluvil s policejním prezidentem. Požádal jsem ho, aby obě věci prošetřil a veřejnosti vysvětlil, co se stalo. A aby to vysvětlil on nebo jeho náměstek, ne nějaký policejní mluvčí.

Policejní prezident Tuhý vám to sám vysvětlit neuměl?

Mluvil jsem s ním v pondělí večer, sám k tomu žádné informace neměl. Musím vám říct, že mně osobně pořád rezonuje v hlavě ten případ z FAMU: prostě aby policie vstoupila na akademickou půdu, to ve mně – jako v člověku, který jako student zažil revoluci 89 – vyvolává až příliš neblahé vzpomínky. Chci, aby toto bylo důkladně prošetřeno a vysvětleno. Pak určitě přijmu zástupce FAMU a bude-li třeba, tak se jim za postup policie omluvím. Policie v této věci musí dát jasně karty na stůl, musíme zjistit, kdo tam šel, kdo jim k tomu dal pokyn, jestli to byl exces nebo jestli pro ten postup existoval nějaký relevantní důvod.

Na vás to tedy působí jako exces?

Jestli se to odehrálo tak, jak popisují média (dva policisté v civilu přišli na FAMU a vyptávali se, kdo schválil vyvěšení tibetských vlajek, pozn. red.), tak to bylo minimálně nešťastné. A k tomu bych dodal pět vykřičníků. Za to by bylo nutné se škole jasně omluvit.

Jak na váš apel na rychlé vysvětlení reagoval policejní prezident?

Požádal mě, ať mu dám pár dní času, aby to mohl prošetřit.

Někteří policisté teď mluvili o několikatýdenním prověřování. Jak dlouho máme čekat? Aby to nezačalo pomalu takzvaně vyhnívat?

Tak to v žádném případě! Dal jsem policejnímu prezidentovi lhůtu do příštího týdne.

Případ z karlovarského Bochova, kde lidé s transparenty proti Miloši Zemanovi byli zváni na výslech, zda se nedopustili přestupku, je neméně závažný. Vážně to není tak, že by policie jela podle nových, byť nepsaných instrukcí – prověřit každého, kdo dává veřejně najevo nesympatie k prezidentovi?

Nemyslím si, že by takové instrukce existovaly. Policie se musí chovat v mantinelech demokratického státu, nemůže nikomu stranit; ani politické straně, ani prezidentovi. Každý případ, který z těchto pravidel vybočuje, je nutné prověřit. I v případě Bochova platí to samé, co u FAMU: do týdne chci znát od policejního prezidenta jasné vysvětlení, co se tam stalo, jaké podezření ze spáchání trestného činu či přestupku měli, kdo o tom rozhodl a proč. Pokud by policie neměla žádný relevantní důvod, znamenalo by to, že jsme svědky policejní zvůle, a to je naprosto nepřípustné.

To jsou silná slova. K jakým opatřením jste připraven sáhnout, prokáže-li se, že jsme svědky policejní zvůle?

Někdo za to všechno nese zodpovědnost. A takový člověk musí být připraven nést kárný postih, třeba i snížení platu. A kdyby někdo chtěl stranit jakékoliv straně, tak nemá u policie místo. Znovu opakuji, jakmile policie nebude schopna vysvětlit, co se dělo na FAMU a v Bochově, tak se z toho bude muset taková zodpovědnost vyvozovat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy